Esed'in Türkiye planı böyle deşifre edildi!
İstihbarat, Esed'in özel eğittiği binlerce mahkumla Türkiye'de kaos çıkarmayı planladığını ortaya çıkardı.
13 Mart 2015 - 09:22:55
Şah Fırat operasyonunun ardından Suriye sınırında yaşanan askeri hareketlilik artarken, Öncüpınar ve Cilvegözü sınır kapılarında işlemler 9 Mart'ta sınırlandırılarak insan, eşya ve araç girişleri ikinci bir emre kadar kısıtlandı.

TSK ALARMA GEÇTİ
Türk Silahlı Kuvvetleri de Suriye sınırını ablukaya aldı. Bu kritik adımın atılmasına neden olan şok edici istihbarat bilgisine de ulaşıldı. Ankara'da üst düzey toplantılarda ele alınan istihbarat bilgisine göre, Beşşar Esed'e yakın unsurlar Türkiye'de seçim öncesinde kaos çıkarmaya yönelik saldırı girişiminde bulunmaya hazırlanıyor.

MAHKUMLAR EĞİTİLİYOR
Esed, Suriye'de adli olaylara karışmış ve cezaevinde bulunan mahkumları iç savaşta kullanmak için eğitti. İstihbarat bilgisine göre sayıları bini bulan bu eğitimli mahkumlar önümüzdeki günlerde serbest bırakılacak. Serbest kalan mahkumların bir kısmı muhaliflere karşı kullanılacak.

Bir kısmı ise Türkiye'ye sızıp saldırı düzenlemesi için görevlendirilecek. Esed'in Türkiye'deki seçimler öncesinde Reyhanlı saldırısına benzer girişimlerde bulunmak istediği, böylece 7 Haziran seçimlerini etkilemeyi amaçladığı değerlendirildi. 

BEŞTEPE'DE DE KONUŞULDU 
Suriye'den gelen istihbarat 7 Mart'ta İçişleri Bakanlığı'nda askeri ve istihbari görevlilerin de katıldığı üst düzey toplantıda ele alındı. Toplantıda Esed rejiminden gelen tehdidin önlenmesi için üst düzey önlemlerin alınması ve sınırdan geçişlerin durdurulması kararlaştırıldı. Seçimlere yönelik Suriye kaynaklı tehdit değerlendirmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Beştepe'de topladığı Bakanlar Kurulu'nda da gündeme geldi.

Toplantıda Suriye'de yaşanan olaylardan dolayı terörist faaliyetlerin sınırlara taşma ve sızma ihtimali ile bunun seçim güvenliğine etkileri tartışıldı. Aynı zamanda Suriye ile sınırı olan illerde geçici askeri güvenlik bölgesi oluşturulması konusunda toplantılar yapılacağı bilgisi Bakanlar Kurulu'nda paylaşıldı. 

SINIR ABLUKAYA ALINDI 
Toplantıda alınan kararın ardından Suriye sınırında yoğun bir hareketlilik yaşandı. Asker, sınırı ablukaya alırken, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı önlemlerini artırdı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı da sınır güvenliğini üst düzeye çıkardı.

Alınan önlemler kapsamında Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ndeki Cilvegözü Sınır Kapısı ile Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısı'nadki işlemler sıkı denetime alındı, güvenlik önlemleri yeniden düzenlenerek güncellendi. Kaynaklar, Türkiye'ye yönelik saldırı girişimi ihtimalinin minimize edildiğini vurguladı. 

REYHANLI'DA ESED İZİ 
11 Mayıs 2013'te Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde düzenlenen iki ayrı bombalı terör saldırısında 52 kişi hayatını kaybetmiş, 146 kişi yaralanmıştı. Bombalı araçlarla düzenlenen saldırı sonrasında 20 şüpheli tutuklanmıştı. Şüphelilerin Suriye gizli servisi El Muhaberat bağlantılı silahlı grup olduğu iddiası üzerinde durulmuştu. Sabah
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Büyük Piramit'in gizemi çözülüyor
Mısır Eski Eserler Bakanı Memduh el-Damadi, Giza'daki Büyük Piramit'in doğu yüzeyinde dikkat çekici bir garipliğin tespit edildiğini açıkladı. Daha ziyade Kheops Piramidi olarak bilenen yapı, dünyanın şu âna kadar zarar görmeden ayakta duran Yedi Harikası'ndan biri olarak gösteriliyor.
Mısır açıklarında göçmen teknesi battı
600 göçmeni taşıyan teknenin alabora olmasıyla beş kişinin cesedine ulaşıldı, 150 kişi kurtarıldı. Yüzlerce kişiye ulaşılamıyor.
Rusya: Erdoğan ile görüşme olmayacak
Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının Türk F-16 jetleri tarafından düşürülmesi sonrası Ankara ile Moskova arasındaki siyasi gerilim devam ediyor. Kremlin, Paris'te Erdoğan ile Putin arasında bir görüşme planlanmadığını açıkladı.
İngiltere'nin yeni başbakanına AB'den ilk mesaj
Tusk ve Juncker, İngiltere Başbakanı Theresa May’e yazdıkları kutlama mektuplarını yayınladı.
ABD'den Rakka Operasyonu sinyali
ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Musul ve Rakka operasyonlarının birbirinin ardından gelebileceğini belirtti...
Cezayir Parlamentosu'ndan Mursi tepkisi
Cezayir Parlamentosu'ndaki muhalif bloklar, "Mısır'daki ihlallere" karşı ülkelerinin harekete geçmesi için çağrı yaptı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI