Esed'in Türkiye planı böyle deşifre edildi!
İstihbarat, Esed'in özel eğittiği binlerce mahkumla Türkiye'de kaos çıkarmayı planladığını ortaya çıkardı.
13 Mart 2015 - 09:22:55
Şah Fırat operasyonunun ardından Suriye sınırında yaşanan askeri hareketlilik artarken, Öncüpınar ve Cilvegözü sınır kapılarında işlemler 9 Mart'ta sınırlandırılarak insan, eşya ve araç girişleri ikinci bir emre kadar kısıtlandı.

TSK ALARMA GEÇTİ
Türk Silahlı Kuvvetleri de Suriye sınırını ablukaya aldı. Bu kritik adımın atılmasına neden olan şok edici istihbarat bilgisine de ulaşıldı. Ankara'da üst düzey toplantılarda ele alınan istihbarat bilgisine göre, Beşşar Esed'e yakın unsurlar Türkiye'de seçim öncesinde kaos çıkarmaya yönelik saldırı girişiminde bulunmaya hazırlanıyor.

MAHKUMLAR EĞİTİLİYOR
Esed, Suriye'de adli olaylara karışmış ve cezaevinde bulunan mahkumları iç savaşta kullanmak için eğitti. İstihbarat bilgisine göre sayıları bini bulan bu eğitimli mahkumlar önümüzdeki günlerde serbest bırakılacak. Serbest kalan mahkumların bir kısmı muhaliflere karşı kullanılacak.

Bir kısmı ise Türkiye'ye sızıp saldırı düzenlemesi için görevlendirilecek. Esed'in Türkiye'deki seçimler öncesinde Reyhanlı saldırısına benzer girişimlerde bulunmak istediği, böylece 7 Haziran seçimlerini etkilemeyi amaçladığı değerlendirildi. 

BEŞTEPE'DE DE KONUŞULDU 
Suriye'den gelen istihbarat 7 Mart'ta İçişleri Bakanlığı'nda askeri ve istihbari görevlilerin de katıldığı üst düzey toplantıda ele alındı. Toplantıda Esed rejiminden gelen tehdidin önlenmesi için üst düzey önlemlerin alınması ve sınırdan geçişlerin durdurulması kararlaştırıldı. Seçimlere yönelik Suriye kaynaklı tehdit değerlendirmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Beştepe'de topladığı Bakanlar Kurulu'nda da gündeme geldi.

Toplantıda Suriye'de yaşanan olaylardan dolayı terörist faaliyetlerin sınırlara taşma ve sızma ihtimali ile bunun seçim güvenliğine etkileri tartışıldı. Aynı zamanda Suriye ile sınırı olan illerde geçici askeri güvenlik bölgesi oluşturulması konusunda toplantılar yapılacağı bilgisi Bakanlar Kurulu'nda paylaşıldı. 

SINIR ABLUKAYA ALINDI 
Toplantıda alınan kararın ardından Suriye sınırında yoğun bir hareketlilik yaşandı. Asker, sınırı ablukaya alırken, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı önlemlerini artırdı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı da sınır güvenliğini üst düzeye çıkardı.

Alınan önlemler kapsamında Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ndeki Cilvegözü Sınır Kapısı ile Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısı'nadki işlemler sıkı denetime alındı, güvenlik önlemleri yeniden düzenlenerek güncellendi. Kaynaklar, Türkiye'ye yönelik saldırı girişimi ihtimalinin minimize edildiğini vurguladı. 

REYHANLI'DA ESED İZİ 
11 Mayıs 2013'te Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde düzenlenen iki ayrı bombalı terör saldırısında 52 kişi hayatını kaybetmiş, 146 kişi yaralanmıştı. Bombalı araçlarla düzenlenen saldırı sonrasında 20 şüpheli tutuklanmıştı. Şüphelilerin Suriye gizli servisi El Muhaberat bağlantılı silahlı grup olduğu iddiası üzerinde durulmuştu. Sabah
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Tuğçe'nin katilinin burnu kırıldı
Almanya’da iki Alman kızı kurtarmak istediği sırada Tuğçe’ye vuran saldırganın hapishanede bulunan diğer mahkumların saldırması sonucu burnu kırıldı.
Kral cephede
ABD’nin IŞİD’le mücadelede “ön cephe”ye sürmek istediği Amman, Ürdünlü pilotun vahşice öldürülmesi sonrası savaş baltalarını bilemeye başladı. Kral Abdullah, “Savaşımız amansızca olacak” dedi. Koalisyona katılmanın bedelini tartışan Ürdün halkı ikiye bölünürken BAE, IŞİD’e karşı ittifaktan ayrıldı.
Davutoğlu bize İhvan'ı dayattı, reddedince düşmanlık başladı
Türkiye’nin kendilerine İhvan’ı dayattığını iddia eden Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Ankara’nın bu isteğini reddetmelerinin ardından ülkelerine yönelik komploların başladığını söyledi.
Çipras'tan Türkiye'ye suçlama
Yunanistan'a geçen mültecilerin sayısında ciddi bir azalma olmasına rağmen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras Türkiye'ye yüklendi.
İran, Türkiye sınırını kapattı!
İran'ın kuzey batıda yer alan Türkiye sınırının kapatıldığı açıklandı.
Cameron: Esad, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanmalı
Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad’ın koşulsuz gitmesi gerektiğini savunan, ancak özellikle Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı göçmen krizinin ardından bölgedeki terörden Esad’sız kurtulamayacağını söylemeye başlayan ülke liderlerine İngiltere Başbakanı Cameron da katıldı. BM Genel Kurulu toplantısı için ABD’ye giderken uçakta SkyNews kanalının sorularını yanıtlayan İngiltere Başbakanı David Cameron, Esad’ın geçiş hükümetinde yer alabileceğini söyledi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI