Çin kendi Wikipedia'sını kuruyor! 20 bin kişi istihdam edilecek!
Çin, kendi internet ansiklopedisini oluşturmak için 20 bin kişiyi işe alıyor.
03 Mayis 2017 - 12:32:54

BBC Türkçe'nin Vice'tan aktardığı habere göre projenin Genel Yayın Yönetmeni ve Çin Kitap Dağıtıcıları Birliği Başkanı Yang Muzhi, bu yeni ansiklopediyi "Çin'in kültür seddi" olarak tanımladı.

"Çin Ansiklopedisi" olarak bilinen projenin 2018 yılında hayata geçmesi bekleniyor. Bunun için 100 farklı alanda katkı yapmak üzere üniversite ve araştırma enstitülerinden akademisyenler işe alınıyor.

Proje kapsamında 300 binden fazla konu başlığının girilmesi ve her birinin de yaklaşık 1.000 kelime uzunluğunda olması öngörülüyor.

Çin devleti, kullanıcı katkılarıyla hazırlanan, internetin en büyük ansiklopedisi Wikipedia'ya erişimi ilk kez yaklaşık 13 yıl önce yasaklamıştı.

Çin devletinin, bu projeyi içeriğini kontrol edebileceği bir hizmet yaratarak internet ansiklopedisi alanındaki boşluğu doldurmak amacıyla hayata geçirmek istediği belirtiliyor.

Ancak Yang, amacın Wikipedia'yı taklit etmek olmadığını, Çin'in bilim ve teknoloji alanında geldiği en son noktayı ortaya koymak, siyasi mirasını desteklemek, kültürel yumuşak gücünü artırmak ve sosyalizmin temel değerlerini güçlendirmek olarak sıralıyor.

Yang, "Dünyadaki en büyük ve en kaliteli yazar ekibini oluşturduk. Amacımız takipçi olmak değil, takip edilen olmak" diyor.

Çin, 720 milyondan fazla aktif kullanıcıyla dünyanın en büyük internet nüfusuna sahip olmasına karşın en sert kısıtlamaların uygulandığı ülkeler arasında da yer alıyor.
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Kritik görüşme sonrası Almanya'dan açıklama!
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Berlin'de Alman mevkidaşı Sigmar Gabriel ile kahvaltıda buluştu.
Rusya’dan destek alan Suriye ordusu Hama’da ilerliyor
Rus Hava Kuvvetleri’nin Hama’da düzenlediği hava operasyonlarının ardından bölgede kara harekatı başlatan Suriye ordusu, Hama kentinin 70 kilometre içine doğru ilerledi.
NATO'dan Kilis açıklaması!
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kilis’e yapılan saldırılarla ilgili açıklama yaptı.
El Kaide’nin eski lideri Belmuhtar ABD saldırısında öldürüldü
Cezayir’de iki yıl önce bir doğal gaz santraline saldırı emrini veren terör örgütü El Kaide’nin eski üst düzey liderlerinden Muhtar Belmuhtar, ABD’nin Libya’da düzenlediği bir hava saldırısında öldürüldü.
Bangkok'ta tapınağa saldırı: En az 27 ölü
Tayland'ın başkenti Bangkok'taki bir tapınakta şiddetli bir patlama meydana geldi. Reuters haber ajansı Tayland basınına dayandırdığı haberinde ölü sayısının 27 olduğunu bildirdi.
Nepal'de 650 bin kişi evsiz kaldı
Deprem sonrası ölü sayısının 8 bine yaklaştığı Nepal'de evlerini kaybeden 650 bin kişi başka yerlere göç etmek zorunda kaldı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI