Belçika: İdam referandumuna izin vermeyiz
PKK toplantılarına izin veren Belçika'nın Başbakanı Michel, Türkiye'de idam cezasının uygulanmasına ilişkin muhtemel bir referandum kapsamında Belçika'daki temsilciliklerde oy kullanılmasına izin vermeyeceklerini ifade etti.
07 Mayis 2017 - 13:49:03

Belçika Başbakanı Charles Michel, idam cezası uygulanmasına ilişkin referandumun yapılmasına izin vermeyeceklerini bildirdi.

Flaman Bölge partilerinin sözcüleri tarafından ortak bir bildiri yayınlandı.

Bildiride, “İdam cezasının yeniden yerleştirilmesi üzerine bir referandum düzenlemek bizim inandığımız bütün değerlere aykırıdır. Bu nedenle Belçika'da, böyle bir referandumu engellemek ve önlemek için mümkün olan tüm yasal yollara başvuracağız. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan idam cezasını yeniden anayasaya sokmak için referandum düzenlediği taktirde Belçika'da Belçikalı Türklerin oy kullanmasını istemiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Benzer bir hamle Almanya'dan da gelmişti. Alman hükümeti, Türkiye'de idam cezasının geri getirilmesi için referandum yapılması halinde Türkiye'nin Almanya temsilciliklerinde bir halk oylamasına izin verilmeyeceğini açıklamıştı.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
ABD, İran'ın İHA'sını düşürdü
ABD öncülüğündeki koalisyon açıklamasında 'Koalisyon güçlerinin üzerine doğru ilerleyen rejim yanlısı silahlı İnsansız Hava Aracı'nın ülkenin güneyinde vurularak düşürüldüğü' duyuruldu.
Eski eşi DAEŞ lideri Bağdadi’yi anlattı
Terör örgütü DAEŞ lideri Ebubekir El Bağdadi’nin eski eşi, onunla geçen hayatını anlattı.
Japon gazetecinin 4 yıl önce attığı tweet rekor kırıyor
Öldürülen Japon gazetecinin 4 yıl önce attığı tweet paylaşım rekoru kırıyor. Goto, tweet'inde 'Nefret insanlar için değil. Ancak tanrı yargılar. Ben Arap kardeşlerimden bunu öğrendim' ifadelerine yer verdi.
NATO'dan Şanghay 5’lisi açıklaması
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin Rusya ve Çin’in başını çektiği Şanghay 5’lisine katılması önerisiyle ilgili şu açıklamayı yaptı.
Polis kurşunuyla ölüm kamerada
ABD'de, polisin siyah bir şüpheliyi kaçarken vurduğu görüntüler yayınlandı. Şüpheliyi, sırtından 8 kurşunla vurarak öldüren polis memuru, cinayetle yargılanacak.
Röportaj yapan Hollande'nin masadaki belgeleri çaldılar
Paris savcılığı, Fransız Cumhurbaşkanı Hollande ile röportaj yapan iki muhabir hakkında 'devlet sırlarını sızdırdığı' gerekçesiyle soruşturma başlattı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI