Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
ABD'de vize yasağı yürürlükte!
ABD Başkanı Donald Trump tarafından geçen mart ayında alınan ancak yargıdan dönen vize yasağı, Yüksek Mahkemenin kısmi onayının ardından dün akşam uygulanmaya başladı.
30 Haziran 2017 - 13:54:24
 
Dışişleri Bakanlığı, ABD Doğu Saati ile 20.00'de yürürlüğe giren ve 3 ay boyunca uygulamada kalacak yasağın havalimanlarında kaosa neden olmayacağını, gerekli tüm tedbirlerin alındığını bildirdi.

NİŞANLILAR YAKIN AKRABA SAYILACKA

Söz konusu yasağın başladığı saatlerde Amerikan medyasına açıklama yapan üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, yasağa konu olan Suriye, İran, Libya, Sudan, Somali ve Yemen'den yapılacak yeni vize başvurularında aranacak "akrabalık bağı" kategorisine nişanlılığın da eklendiğini duyurdu.

Bu değişiklikle, ilgili ülkelerden yeni vize başvurusunda bulunanların ABD'de yasal statüde yaşayan ebeveyn, eş, çocuk, yetişkin erkek veya kız çocuğu, damat, gelin, nişanlı veya kardeşlerinin olup olmamasına bakılacağı belirtildi.

Bununla birlikte büyükanne ve büyükbaba, hala, amca, teyze, yeğen, kuzen, enişte ve elti gibi ikinci derecede yer alan aile bireylerinin bu kapsamın dışında kaldığı ve "akrabalık bağı" olarak değerlendirilmeyeceği not edildi.

NELER YAŞANMIŞTI?

Yüksek Mahkeme, geçen pazartesi günü, Trump tarafından imzalanan ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman 6 ülke vatandaşlarına vize yasağı getiren kararnamenin bazı bölümlerinin uygulanabilmesine hükmetmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 3 ay boyunca bu ülkelerden yapılacak yeni vize başvurularında, başvuru sahiplerinde "ABD'den bir kişi veya kurum ile organik bağ" koşulu arayacağını ancak halihazırda geçerli bir ABD vizesine sahip olanların etkilenmeyeceğini açıklamıştı. Ayrıca tüm ülkelerden yapılacak mülteci başvurularının da bazı istisnalar hariç 4 ay süreyle askıya alınacağı kaydedilmişti.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
'Musul operasyonu haftalarca sürecek'
Musul'a gerçekleştirilen operasyonun komutanlarından Korgeneral Townsend, “Operasyon muhtemelen haftalar sürecek, belki daha da uzun” şeklinde açıklamada bulundu.
F16 uçağı Kuzey Denizi'ne düştü
Danimarka'ya ait bir F16 savaş uçağının, eğitim uçuşu için Skydstrup Askeri Hava Üssü'nden havalandıktan sonra Römö yakınlarında Kuzey Denizi'ne düştüğü bildirildi. Ajanslar
Hindistan'da sel felaketi: 178 ölü
Hindistan’da aşırı yağışların neden olduğu sel sonucu 178 kişi hayatını kaybetti.
Terk edilmiş bir arabada 'Kalaşnikof tüfekleri' bulundu
Fransız Haber Ajansı AFP, yargı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Paris'in bir dış mahallesinde, terk edilmiş bir arabada, Kalaşnikof tüfeklerinin bulunduğunu bildirdi. Araba bu sabah Paris'in Montreuil mahallesinde bulundu.
ABD'de üniversite kampüsünde silahlı saldırı
Kaliforniya, Los Angeles Üniversitesi kampüsünde düzenlenen silahlı saldırıda en az iki kişi hayatını kaybetti. Polis kampüse giriş çıkışları yasakladı.
Obama çifti 2015'te ne kadar kazandı?
Beyaz Saray Obama çiftinin, 2015 yılı için toplam 436 bin dolar gelir beyan ettiğini ve 81 bin dolar vergi ödediğini bildirdi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR