Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Ankara'da konuştu: Bu bir kansız savaş ilanı!
Katar Savunma Bakanı Halid Bin Muhammed el-Atiyye, ülkesinin son dönemde maruz bırakıldığı durumu "kansız savaş ilanı" olarak nitelendirdi.
30 Haziran 2017 - 14:44:03
 

Atiyye, ülkesinin terör gruplarını desteklediği yönündeki iddiaların tamamen gerçek dışı olduğunu, yürütülen karalama kampanyasıyla "Katar'ın şeytanlaştırılmasının" amaçlandığını ifade etti.

Atiyye, "Ülkemizin maruz kaldığı durum, kansız savaş ilanı mahiyetindedir. Vatandaşlara zarar vermek ve Körfez ülkeleri arasındaki sosyal dokuyu parçalamak amacıyla kara, deniz ve hava sınırlarının kapatılması neyle izah edilebilir?" dedi.

ANKARA ZİYARETİ

Katar ile Türkiye'nin tarihi ilişkilerle birbirine bağlı olduğunu söyleyen Atiyye, ziyaretinin, iki ülke arasındaki savunma iş birliğini güçlendirme çerçevesinde gerçekleştiğini ve görüşmelerin gündeminde Türkiye'nin Katar'daki askeri üssünün ilk sırayı alacağını aktardı.

ABD İLE "STRATEJİK İLİŞKİ"

Atiyye, ülkesinin ABD ile de özellikle terörle mücadeleyle ilgili "stratejik ilişki" içinde olduğunu dile getirirken, Katar'daki ABD askeri üssünün kapatılmasının kesinlikle söz konusu olmadığını vurguladı.

NELER YAŞANDI?

Katar'a abluka uygulayan Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır'ın 13 maddeden oluştuğu ifade edilen taleplerinin Kuveyt aracılığıyla Doha yönetimine ulaştırıldığı uluslararası basına yansımıştı.

Suudi Arabistan, BAE, Yemen, Mısır ve Bahreyn 5 Haziran'da yaptıkları açıklama ile Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatarak, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Katar'a karşı yapılan diplomatik ablukaya Maldiv Adaları ve uluslararası toplumca meşruiyeti olmayan darbeci general Hafter destekçisi Libya Tobruk hükümeti de katılmıştı.

TÜRKİYE'NİN KATAR'DAKİ ÜSSÜNÜN KAPATILMASINI DA İSTEMİŞLERDİ

Katar'a abluka uygulayan Arap ülkeleri, ambargoyu kaldırmak için Doha yönetimine 13 maddelik bir liste sunmuştu. Taleplerden en dikkat çekici olanı “Doha'daki Türk askeri üssü kapatılsın” şartıydı.

 Timeturk

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
HDP saldırıyı kınadı
HDP, İstanbul-Beşiktaş'ta düzenlenen saldırıya ilişkin açıklama yaptı.
AK Parti kurucusundan sert çıkış! Alaylılar ve okullular...
Aljazeera K Parti kurucularından Ayşe Böhürler ile Parti'nin ilk günlerinden bugüne değişenleri, yeni ekipleri, ekipler arası çatışmaları konuşutu. Böhürler, AK Parti’nin kırılma noktasını Al Jazeera'ye anlattı.
CHP'de şok istifa!
CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, CHP'den istifa etti.
Erbakan'ın sağ kolu da AK Parti'den aday adayı
AK Parti’de adaylık başvurusu dün sona erdi. Rekor katılımın yaşandığı AK Parti’de sürpriz adaylar dikkat çekiyor. Deniz Baykal’a en yakın isim olan Savcı Sayan’dan sonra Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan’ın sağ kolu olarak bilinen Necmettin Erbakan Vakfı yöneticisi Arif Ersoy’da AK Parti’den aday adayı oldu.
CHP'li başkandan resmi araçla rakı servisi!
Tekirdağ’ın CHP’li Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, resmi makam aracıyla rakı taşırken görüntülendi. Eşkinat, "hediye" dedi.
Başbakan Davutoğlu'na 5 yeni danışman
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun danışmanlığına 5 yeni isim getirildi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR