Merkel'den Türkiye açıklaması: Erdoğan ile görüş ayrılıklarımız sürüyor
Almanya Başbakanı Angela Merkel Hamburg'daki G20 zirvesinde ülkelerinin sonuç bildirgesinde anlaşmaya vardığını duyurdu. Türkiye için ise 'Erdoğan ile derin görüş ayrılıklarımız sürüyor' dedi.
09 Temmuz 2017 - 13:04:26
 

Konuya ilişkin açıklama yapan Merkel, G20 Zirvesi'ne katılan liderlerin iklim politikası konusunda ABD'nin yaklaşımını paylaşmadıklarını ifade etti.

Türkiye ile ilişkilere de değinen Almanya Başbakanı, "(Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan ile derin görüş ayrılıklarımız varlığını sürdürüyor" dedi. Darbe girişiminin ardından yapılan tutuklamaları ve iki ülke arasında İncirlik üssü konusundaki gerginlikleri anımsatan Merkel, "Bu gelişmeler elbette derin görüş ayrılıkları içerisinde olduğum konular. Ve bu farklılıkları örtbas etmedik" şeklinde konuştu.

ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan çekilmesini eleştiren Merkel, "ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan çekilmesini üzüntüyle karşılıyorum. Son açıklamayla birlikte ABD'nin inişe geçtiği görüntüsü netleşmiş oldu. Paris Anlaşması'ndan geri dönüş olmayacağını bildiren diğer 19 ülke için ise gayet memnunum" ifadelerini kullandı.

Merkel ayrıca, Hamburg iklim ve enerji hareket planı konusunda da anlaşmaya varıldığını kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Trump ile görüşmesine değinen Almanya Başbakanı, ikili arasındaki ilk görüşmenin Hamburg'da gerçekleşmesinden dolayı memnun olduğunu belirterek, görüşme sebebiyle mutlu olduğunu, görüşmenin ilişkilerin gelişeceğine dair umutların ve yeni bir diyalogun başlangıcı olduğunu dile getirdi. Merkel, görüşmenin iki ülke arasında istikrarlı bir ilişkiye temel oluşturmasını umduğunu ifade etti.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
ABD: Suriyelilerin yöneteceği ve daha temsili bir yönetim
ABD Dışişleri Sözcü Yardımcısı Mark Toner'a, Türkiye'nin tepki gösterdiği "PYD masada olmalı" sözleri sorulunca ABD'den çark eder bir açıklama geldi.
ABD'nin PYD'ye silah desteği Rusya'yı da endişelendiriyor
Rusya'dan ABD'nin PYD'ye desteğini eleştiren açıklamalar geldi.
O AB ülkesi müslüman olacak
Letonya'da İslami Kültür Merkezi Basın Sözcüsü Robert Klimoviç, Letonya'nın 50 yıl içinde Müslüman bir ülke haline geleceğini söyledi.
Trump 'din savaşı' istiyor!
ABD Başkanı Trump'ın 20 Ocak'tan bu yana aldığı kararlar uluslararası toplumda pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi.
KKTC'de halk ikinci tur için sandık başına gidiyor
KKTC'de halk yeni cumhurbaşkanını seçmek için yarın sandık başına gidecek. Seçimin ikinci turunda Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Mustafa Akıncı yarışacak.
İsrail'den 'Türkiye' açıklaması
İsrail, Türkiye ile ilişkilerin yakın gelecekte yeniden kurulması konusunda "umutlu".
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI