Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
BMGK Yemen için acil toplanacak
BM Güvenlik Konseyi Başkanlığı, Yemen Cumhurbaşkanı Hadi'nin çağrısı ve Ürdün'ün resmi talebi üzerine acil toplantı kararı aldı.
22 Mart 2015 - 14:30:35

BM Güvenlik Konseyi Başkanlığının, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin çağrısı ve Ürdün'ün resmi talebi üzerine TSİ 21.00'de acil toplantı kararı aldığı bildirildi.

Başkent Sana'da Husi Ensarullah Hareketi taraftarlarının yoğunlukta olduğu iki camiye cuma namazı sırasında düzenlenen intihar saldırılarında 100'den fazla kişi ölmüş çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

BM Güvenlik Konseyi'nden saldırıların ardından yapılan açıklamada eylemler kınanarak "demokratik seçimlerle göreve gelen meşru" Cumhurbaşkanı Hadi'nin arkasında olunduğu vurgulanmıştı.

BM Yemen Özel Temsilcisi Cemal bin Ömer'in sürpriz şekilde başkent Sana'dan ayrıldığı ve siyasi taraflar arasındaki diyalog görüşmelerinin durduğu bildirilmişti.

Uzun süredir siyasi krizin yaşandığı Yemen'de, hükümet ve Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin ocak ayında istifa ettiğini açıklamasının ardından, başkent Sana'yı elinde bulunduran Husiler, 6 Şubat'ta meclisi feshettiğini duyurmuştu. Husilerin siyasete silahlı müdahalesi, ''darbe" olarak nitelendirilmişti.

Bu süreçte Husilerin başkent Sana'daki evinde gözetim altında tuttuğu Hadi, 21 Şubat'ta Aden'e gitmiş ve burada "Cumhurbaşkanı" sıfatını kullanarak yaptığı açıklamada, "Husilerin Sana'da kontrolü ele geçirdiği 21 Eylül tarihinden itibaren alınan kararların geçerli olmadığını" söylemişti.

Hadi güvenli bölgeye taşındı

Öte yandan, Yemen'de Şii Ensarullah Hareketi, (Husiler) Aden'deki cumhurbaşkanlığı konutunun üstünde savaş uçaklarıyla alçak uçuk yaptığı bildirildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Husilere ait olduğu belirtilen savaş uçakları, El-Meaşik bölgesindeki cumhurbaşkanlığı konutunun üstünde alçak uçuk yaptı. Güvenlik güçlerinin alçak uçuşa uçaksavarlarla karşılık vermeleri sonucu savaş uçaklarının bölgeyi terk ettiği belirtildi.

Olayda ölen ya da yaralanan olmazken, Hadi ve beraberindekilerin güvenli bir yere nakledildiği aktarıldı.

Yemen'de Şii Ensarullah Hareketi'nin, (Husiler) Aden'deki cumhurbaşkanlığı konutuna geçen Perşembe günü de hava saldırısı düzenlemişti.

K: AA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Bağdadi öldürüldü mü?
Suriye devlet televizyonu tarafından yapılan açıklamada, IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin Rakka'da bir hava saldırısında öldürüldüğü öne sürüldü.
S&P Yunanistan'ın notunu yükseltti
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P) Yunanistan'ın kredi notunu "CCC-"den "CCC+"ya yükseltti, "negatif" olan not görünümü de "durağan"a revize etti.
Putin ne söyleyeceğini şaşırdı
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile basın toplantısında konuşan Putin, Türkiye hakkında "Teröre karşı çifte standart uygulayanlar, DAEŞ ile ekonomik ilişki kuranlar ateşle oynuyor" dedi.
Nasrallah'ın Erdoğan rahatsızlığı
Nasrallah, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 'Kerkük, Musul geçmişte bizimdi' sözlerine yanıt verdi.
Rusya'dan kritik açıklamalar peş peşe geldi
Rusya'dan bugün enerji yatırımları ve Türkiye'nin vizesiz seyahatlerine yönelik kritik mesajlar ardı ardına geldi.
Putin: Erdoğan'ın Türk Akımı'na desteğinden memnunuz
Rusya'dan yapılan açıklamada, ''Erdoğan'ın Türk Akımı'na desteğinden memnunuz.'' dendi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI