BMGK Yemen için acil toplanacak
BM Güvenlik Konseyi Başkanlığı, Yemen Cumhurbaşkanı Hadi'nin çağrısı ve Ürdün'ün resmi talebi üzerine acil toplantı kararı aldı.
22 Mart 2015 - 14:30:35

BM Güvenlik Konseyi Başkanlığının, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin çağrısı ve Ürdün'ün resmi talebi üzerine TSİ 21.00'de acil toplantı kararı aldığı bildirildi.

Başkent Sana'da Husi Ensarullah Hareketi taraftarlarının yoğunlukta olduğu iki camiye cuma namazı sırasında düzenlenen intihar saldırılarında 100'den fazla kişi ölmüş çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

BM Güvenlik Konseyi'nden saldırıların ardından yapılan açıklamada eylemler kınanarak "demokratik seçimlerle göreve gelen meşru" Cumhurbaşkanı Hadi'nin arkasında olunduğu vurgulanmıştı.

BM Yemen Özel Temsilcisi Cemal bin Ömer'in sürpriz şekilde başkent Sana'dan ayrıldığı ve siyasi taraflar arasındaki diyalog görüşmelerinin durduğu bildirilmişti.

Uzun süredir siyasi krizin yaşandığı Yemen'de, hükümet ve Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin ocak ayında istifa ettiğini açıklamasının ardından, başkent Sana'yı elinde bulunduran Husiler, 6 Şubat'ta meclisi feshettiğini duyurmuştu. Husilerin siyasete silahlı müdahalesi, ''darbe" olarak nitelendirilmişti.

Bu süreçte Husilerin başkent Sana'daki evinde gözetim altında tuttuğu Hadi, 21 Şubat'ta Aden'e gitmiş ve burada "Cumhurbaşkanı" sıfatını kullanarak yaptığı açıklamada, "Husilerin Sana'da kontrolü ele geçirdiği 21 Eylül tarihinden itibaren alınan kararların geçerli olmadığını" söylemişti.

Hadi güvenli bölgeye taşındı

Öte yandan, Yemen'de Şii Ensarullah Hareketi, (Husiler) Aden'deki cumhurbaşkanlığı konutunun üstünde savaş uçaklarıyla alçak uçuk yaptığı bildirildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Husilere ait olduğu belirtilen savaş uçakları, El-Meaşik bölgesindeki cumhurbaşkanlığı konutunun üstünde alçak uçuk yaptı. Güvenlik güçlerinin alçak uçuşa uçaksavarlarla karşılık vermeleri sonucu savaş uçaklarının bölgeyi terk ettiği belirtildi.

Olayda ölen ya da yaralanan olmazken, Hadi ve beraberindekilerin güvenli bir yere nakledildiği aktarıldı.

Yemen'de Şii Ensarullah Hareketi'nin, (Husiler) Aden'deki cumhurbaşkanlığı konutuna geçen Perşembe günü de hava saldırısı düzenlemişti.

K: AA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
'El Chapo'ya yardım eden 3 cezaevi görevlisi tutuklandı
Meksika'daki bir mahkeme, 'El Chapo' olarak bilinen uyuşturucu karteli lideri Joaquin Archivaldo Guzman Loera'nın yüksek güvenlikli bir hapishaneden kaçmasıyla ilgili üç cezaevi görevlisinin tutuklanmasına karar verdi.
ABD: Haşdi Şabi'yi desteklemiyoruz
ABD, Sünni bölgelere girmeleri halinde mezhep çatışmalarına neden olmalarından endişe edilen Şii milis gücü Haşdi Şabi'yi desteklemediği açıklandı.
İran'da kaza: 20 ölü
İran'da meydana gelen otobüs kazasında 20 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi...
Rusya'dan akıllara zarar 'Türkiye' açıklaması
Rusya Genelkurmay Başkanlığı Askeri Akademisi Müdür Yardımcısı General Sergey Çvarkov, akıllara zarar bir iddiada bulundu.
Boko Haram'a karşı uluslararası çabalar arttı
Boko Haram örgütü, Nijerya'nın yanı sıra Çad, Nijer ve Kamerun'u kana bularken örgütle mücadele konusunda bölgesel ve uluslararası çabalarda son dönemde artış gözleniyor.
Barzani için karar verildi!
Kürdistan Bölgesi’ndeki 4 parti, Başkan Mesud Barzani’nin görevine 2 yıl daha devam etmesi konusunda anlaştı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI