Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Kök hücre bağışı için gönüllü sayısı 30 bine yaklaştı
Kemik iliği nakli bekleyen hastalar için umut olacak "Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi"ne gönüllü verici olmak için kaydolanların sayısı 30 bine yaklaştı.
26 Mart 2015 - 11:50:22

Kemik iliği nakli bekleyen hastalar için umut olacak "Türkiye kök hücre Koordinasyon Merkezi"ne (Türkkök) gönüllü verici olmak için kaydolanların sayısı 30 bine yaklaştı.

Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliğinde yürütülecek proje kapsamında ilerde kordon kanlarının da toplanması planlanıyor. 

kök hücre Vakfı Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, bir süre önce Diyarbakır'da gerçekleştirilen 5. Ulusal Hücresel Tedavi ve Rejeneratif Tıp Kongresi'nde, ülkede kök hücre tedavisinde gelinen son durum ve yeni gelişmelerin, bu alanındaki önde gelen uzmanların da katılımıyla masaya yatırıldığını belirtti.

Kemik iliği vericisi olmak isteyen gönüllülerden kan örneklerini Türk Kızılayı'nın topladığını, kısa süre içinde sayının 30 bine ulaştığını anlatan İlhan, "Bu rakamın yakın zamanda 200 bini bulması, daha sonra da kordon kanı bankacılığının başlaması planlanıyor. Sağlık Bakanlığı ve SGK'nın bu konuda olumlu kararlar alması, üniversitelerin de gerekli katkıyı vermesi nedeniyle geçen yıl ülkemizde kemik iliği nakli sayısı 4 bine yaklaştı ve Avrupa'da ön sıralara çıktı" ifadesini kullandı.

Prof. Dr. İlhan, bu hastaların yüzde 4-5'inin yabancı hasta olmasının başka bir memnuniyet verici gelişme olduğuna dikkati çekerek, Türkkök Projesi'nin aktif hale gelmesiyle kemik iliği verici bankasının sadece ulusal değil uluslararası düzeyde de hizmet vermesinin öngörüldüğünü belirtti.

Ulusal kemik iliği bankası kurulacak

Kök hücre Vakfı Başkanı Prof. Dr. İlhan'ın verdiği bilgiye göre, Türkkök Projesi ile Türkiye'de kök hücrenakli tedavisi olması gereken hastalar ve çok sayıda gönüllü vericiye ait doku grubu bilgilerinin depolandığı "Ulusal Kemik İliği Bankası" (UKİB) kurulacak.

2014 yılanda ülkede 3 bin 327 kemik iliği nakli gerçekleştirildi.

K: AA
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Bir aydır grip olan doktor hayatını kaybetti
Arkadaşlarına sürekli karın ağrısı çektiğini ve bir aydır grip olduğunu söyleyen doktor Cenk Yavaş, görev başında hayatını kaybetti.
Güzelleşmek İçin: Buz!
Buzu, cildinizi güzelleştirmek için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte buzun daha önce bilmediğiniz faydaları...
Bu Gıdaları Sakın Tüketmeyin!
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yapılan resmi kontroller sonucunda kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan firmaları açıkladı.İşte o marka ve firmalar...
Diyeti bozmadan tatlı yemek mümkün
Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci, diyet yapan ve tatlıdan vazgeçemeyenler için hafif ve şekersiz tariflerle hazırlanmış minik atıştırmalıklar yenebileceğini söyledi. Şef Damla Şeftalicioğlu ise, diyet yapanlar için sağlıklı tatlı tarifleri verdi.
Tarçın Her Derde Deva
Bal ve Tarçın karışımı birçok hastalığa iyi gelmektedir. Eski Yunan tıbbında olduğu kadar Ayurvedik tıpta da Bal, asırlarca hayati ilaç olarak kullanılmıştır.
Kendinize Bir İyilik Yapın, Sigarayı Bırakın
HÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çelik, "Her yıl dünyada 5 milyon insan sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Diğer bir deyişle 6 saniyede 1 kişi ölmektedir" dedi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI