Anasayfa  >   Yazar
Siyasetin Yeni Zübük’ü: Kemal Kılıçdaroğlu
Aziz Nesin’in aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan, başrollerini merhum Kemal Sunal’ın oynadığı ‘’Zübük’’ adlı filmi bilirsiniz. Film, Zübük’ün rüşvetle, yalan dolanla örülü ahlaksız hayatını konu alır.
26 Mart 2015 - 16:48:28
Zübük, katip olarak çalıştığı işyerinden rüşvet yoluyla zengin olduğu ortaya çıkınca kovulur, siyasi bir partiye girer. Partide de yine her işini rüşvet alarak ve rüşvet vererek yoluna koyar. Verdiği hiçbir vaat ve sözü yerine getirmeyen Zübük, rüşvet alarak zengin olur ve yine rüşvet vererek başkanlığa kadar yükselir. Kurduğu komplolarla rakiplerini birbirine düşürerek belediye başkanı olur. Doğduğu köyde nefretle anılır. Zübük öyle bir siyaset izler ki tüm köylüyü, kasabalıyı birbirine kötüler ve kendinin ne denli dürüst ve vatansever bir politikacı olduğunu anlatarak herkese kendini inandırmaya çalışır.
Dün Kemal Kılıçdaroğlu’nu elinde ‘’Taahhütname’’ ile görünce, gözlerimin önünde ‘’Zübük ‘’karakteri canlandı. Zira ‘’Zübük’’ ile Kılıçdaroğlu arasında inanılmaz bir benzerlik var; her ikisi de doğdukları köyde sevilmiyor, ‘’Zübük ‘’katip iken rüşvet alarak, Kılıçdaroğlu ise SSK’nın içini boşaltarak zengin oldu, her ikisi de emsalsiz vaatlerde bulunuyor ve ne kadar dürüst olduklarına halkı inandırmaya çalışıyorlar.
Sadece Zübük değil, Züğürt Ağa karakteri de tam olarak Kılıçdaroğlu’nu yansıtıyor. Hatırlayacağınız üzere Züğürt Ağa seçimlere girer ve kazanmak için tüm köylüye konuşma yaparak oylarını kendi partisine vermelerini tembihler. Fakat Şeyh ‘’cennetin tapusu’’nu dağıtarak köylüleri kandırır. Seçim günü gelir, sandıklar açılır fakat oy veren tek kişi kendisidir. Babası dahi oğlu Züğürt Ağa’ya oy vermemiştir.
Yukarıda anlattığım her iki film 1980 ila 1985 yılları arasında çekilmiş, Türk sinemasının duayen filmlerindendir. Kılıçdaroğlu’nun yaptığı siyaset, filmlerin çekim yıllarından da anlayacağımız üzere 1980’leri temsil ediyor. Kazanamayacağını bildiği için ‘ne atarsam kardır’ minvalinden düşünen Kılıçdaroğlu, günümüz Türkiye’sine ve uygar dünyaya asla uymayan bir siyaset izliyor. Stratejik, akılcı ve demokratik hiçbir tutarlılığı olmayan Kılıçdaroğlu’nun vaatleri, 11 ilde Milletvekili adayı dahi gösteremeyen CHP’nin makus talihini gösteriyor.
Büyüklerimizin dediği gibi ‘’görünen köy kılavuz istemez; ’’CHP, Kılıçdaroğlu liderliğinde asla muvaffak olamayacak. Türkiye’de parti kapatmanın tarih olduğunu ve siyasi partilerin kendilerini kapadıklarını göz önüne alacak olursak, CHP de kendini kapatabilir. Emine Ülker Tarhan bile CHP’den ayrılıp yeni bir parti kurduğu halde başarılı olmayacağını anlayınca, tekrar CHP ile birleşebileceği sinyalini verdiğine göre, Türkiye’de AK Parti’nin daha uzun yıllar tek başına iktidar olarak kalacağının işaretidir. Zira AK Parti’nin hedefleri uzun vadeli ve stratejik  önem taşıyor. Kılıçdaroğlu’nun halka seslenerek ‘’sizden sadece 4 yıl istiyorum’’ diyerek hem kendi hem de partisi CHP’nin başarısızlığını seslendirmiş oluyor.
AK Parti Hükümetinin yıllardır büyük çaba sarf ederek hazinede biriktirdiği paraları tek seferde ‘’maaş ikramiyesi’’ olarak vermeyi taahhüt eden Kılıçdaroğlu, kendi köyü Tunceli’de sevilmediği için İzmir’den Milletvekilliği başvurusu yapması da tam bir Zübük’lük örneğidir.
Kemal Kılıçdaroğlu’nu elinde iki anahtarla ev ve araba vaadinde bulunurken izlerseniz ekran ayarlarınızla oynamayın, zira Kılıçdaroğlu yaşayanlara değil mezardakilere sesleniyor.
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Muhammed (A.s) Kimdir?
Şunu peşinen söylemek gerekir ki, Hz. Muhammed Bütün insanlık için yaktığı özgürlük bilinci, bütün bir yeryüzünü mutluluk ve adalete götürebilecek düzeydedir. Şüphesiz ki bu öyle bir düzeydir ki, ne Seküler ne Hümaniter ne de Liberal düşünce sistemleri bu bilincin ve duruşun ötesine varacak bir sistem inşa edemez. Ve modern gürültüler ve savaşımlar arasında onun sesini ve özgürlük nefesini hissetmek, onun bitmek bilmeyen ilahi ışığını, aşamadığımız düşünce zindanlarına götürüp aydınlatmak, insana dair en anlamlı çaba olacaktır.
Suriyeli Hamile Bir Kadın katledildi! Mutlu musun Demet Akalın?
Suriyeli Hamile Bir Kadın katledildi! Mutlu musun Demet Akalın?
Can Ceylan: Edison’un Derdi …
zayıflamasına sebep olmaktadır. Psikolojik tarafıyla Allah ile kul arasında olan din, sosyolojik tarafıyla Allâh’ın kutsî makāmından ziyâde, toplumu oluşturan bireyler arasında var olmaktadır. Kişinin kişiyle ve/veya diğer kişilerle olan ilişkisini düzenleyici tavsiyelerde bulunur.
Y.Ziya Döger: 7 Haziran’ı Doğru Okumak
Toplumsal dönüşümlerin yaşanabilmesi toplum mühendisliği ile değil, reel durumların toplumda kazandığı karşılıklarla mümkün olabilmektedir. 7 Haziran 2015 seçimlerinin sonuçları üzerinden bunu birçok noktadan okumanın verileri önümüz de durmaktadır. Bu veriler üzerinden herkes şapkasını önüne koyarak değerlendirmelerde bulunmalıdır.
“Türk Rönesansı”nı Son Virajda Engellemek ve 2023 Vizyonu
Rönesans bilindiği gibi, “yeniden diriliş” veya “yeniden doğuş” anlamlarına gelen Latince re-nasci kelimesinden gelir.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI