Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Anasayfa  >   Yazar
Siyasetin Yeni Zübük’ü: Kemal Kılıçdaroğlu
Aziz Nesin’in aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan, başrollerini merhum Kemal Sunal’ın oynadığı ‘’Zübük’’ adlı filmi bilirsiniz. Film, Zübük’ün rüşvetle, yalan dolanla örülü ahlaksız hayatını konu alır.
26 Mart 2015 - 16:48:28
Zübük, katip olarak çalıştığı işyerinden rüşvet yoluyla zengin olduğu ortaya çıkınca kovulur, siyasi bir partiye girer. Partide de yine her işini rüşvet alarak ve rüşvet vererek yoluna koyar. Verdiği hiçbir vaat ve sözü yerine getirmeyen Zübük, rüşvet alarak zengin olur ve yine rüşvet vererek başkanlığa kadar yükselir. Kurduğu komplolarla rakiplerini birbirine düşürerek belediye başkanı olur. Doğduğu köyde nefretle anılır. Zübük öyle bir siyaset izler ki tüm köylüyü, kasabalıyı birbirine kötüler ve kendinin ne denli dürüst ve vatansever bir politikacı olduğunu anlatarak herkese kendini inandırmaya çalışır.
Dün Kemal Kılıçdaroğlu’nu elinde ‘’Taahhütname’’ ile görünce, gözlerimin önünde ‘’Zübük ‘’karakteri canlandı. Zira ‘’Zübük’’ ile Kılıçdaroğlu arasında inanılmaz bir benzerlik var; her ikisi de doğdukları köyde sevilmiyor, ‘’Zübük ‘’katip iken rüşvet alarak, Kılıçdaroğlu ise SSK’nın içini boşaltarak zengin oldu, her ikisi de emsalsiz vaatlerde bulunuyor ve ne kadar dürüst olduklarına halkı inandırmaya çalışıyorlar.
Sadece Zübük değil, Züğürt Ağa karakteri de tam olarak Kılıçdaroğlu’nu yansıtıyor. Hatırlayacağınız üzere Züğürt Ağa seçimlere girer ve kazanmak için tüm köylüye konuşma yaparak oylarını kendi partisine vermelerini tembihler. Fakat Şeyh ‘’cennetin tapusu’’nu dağıtarak köylüleri kandırır. Seçim günü gelir, sandıklar açılır fakat oy veren tek kişi kendisidir. Babası dahi oğlu Züğürt Ağa’ya oy vermemiştir.
Yukarıda anlattığım her iki film 1980 ila 1985 yılları arasında çekilmiş, Türk sinemasının duayen filmlerindendir. Kılıçdaroğlu’nun yaptığı siyaset, filmlerin çekim yıllarından da anlayacağımız üzere 1980’leri temsil ediyor. Kazanamayacağını bildiği için ‘ne atarsam kardır’ minvalinden düşünen Kılıçdaroğlu, günümüz Türkiye’sine ve uygar dünyaya asla uymayan bir siyaset izliyor. Stratejik, akılcı ve demokratik hiçbir tutarlılığı olmayan Kılıçdaroğlu’nun vaatleri, 11 ilde Milletvekili adayı dahi gösteremeyen CHP’nin makus talihini gösteriyor.
Büyüklerimizin dediği gibi ‘’görünen köy kılavuz istemez; ’’CHP, Kılıçdaroğlu liderliğinde asla muvaffak olamayacak. Türkiye’de parti kapatmanın tarih olduğunu ve siyasi partilerin kendilerini kapadıklarını göz önüne alacak olursak, CHP de kendini kapatabilir. Emine Ülker Tarhan bile CHP’den ayrılıp yeni bir parti kurduğu halde başarılı olmayacağını anlayınca, tekrar CHP ile birleşebileceği sinyalini verdiğine göre, Türkiye’de AK Parti’nin daha uzun yıllar tek başına iktidar olarak kalacağının işaretidir. Zira AK Parti’nin hedefleri uzun vadeli ve stratejik  önem taşıyor. Kılıçdaroğlu’nun halka seslenerek ‘’sizden sadece 4 yıl istiyorum’’ diyerek hem kendi hem de partisi CHP’nin başarısızlığını seslendirmiş oluyor.
AK Parti Hükümetinin yıllardır büyük çaba sarf ederek hazinede biriktirdiği paraları tek seferde ‘’maaş ikramiyesi’’ olarak vermeyi taahhüt eden Kılıçdaroğlu, kendi köyü Tunceli’de sevilmediği için İzmir’den Milletvekilliği başvurusu yapması da tam bir Zübük’lük örneğidir.
Kemal Kılıçdaroğlu’nu elinde iki anahtarla ev ve araba vaadinde bulunurken izlerseniz ekran ayarlarınızla oynamayın, zira Kılıçdaroğlu yaşayanlara değil mezardakilere sesleniyor.
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Prof.Dr. Mazhar Bağlı: Ölümle şaka olmaz diyenler
Kıyasıya yanıldılar bu çağda (İ Özel)
Zeynelabidin Zinar: MEDRESEYA KURDÎ
Ji sedê salan ve ye ku ew saziya bi navê Medreseya Kurdî hebûna xwe li nava Kurdan domandiye û xwe kiriye devera perwerdekirinê.
Hüzün Mamafih: Sonsuz minnettarlıklarımız
Bazen hep olmayı istemedigimiz kisi oluruz, hatta hayatımız boyunca direndigimiz kisi oluruz, tıpkı geçenlerde bana oldugu gibi.
Ah Ulan Hurşit!
Yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın üstlendiği Şekerpare adlı filmi bilmeyen yoktur. 1983 yapımı filmde Ziver Bey karakol amiri, Hurşit ise en sadık yaveridir.
Yakup Emrah: Ortadoğu Panoraması
Şüphesiz ki zulmün egemen olması ile birlikte birçok kavram, gücü ellerinde bulunduran totaliter sistemlerin kendi fikriyatlarını muhafaza etmek adına ürettikleri büyülü sözlerdir.
Şahin Keskin: Kurtlar Vadisi’nin Balkanlar ve Ortadoğu’ya Etkisi
Kurtlar Vadisi Pusu(KVP), Türkiye’de yayınlanan dizilerden her bakımdan farklılık göstermekte, diğer dizilerden önemli farkı ise KVP’nin uluslararası izlenebilirliğidir. KVP, 2009 yılından bu yana Balkan TV aracılığı ile Balkanlarda yayınlanmaktadır.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR