"Muhalefet seçim beyannamelerini bana gönderirse memnuniyetle yardımcı olurum"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Seçim bildirgesini okudum" diye beyanı olmadığını vurgulayarak, "Muhalefet seçim beyannamelerini bana gönderirse memnuniyetle yardımcı olurum" dedi.
30 Mart 2015 - 21:52:42

Slovenya'ya resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile görüştü.

Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin "Slovenya'ya hareketinizden önce AK Parti'nin seçim bildirgesini okuduğunuzu söylediniz. Ankara'da bu kısa sürede yankı buldu. Muhalefet partileri de size seçim bildirgelerini göndermek istediklerini dile getirdiler. Nasıl değerlendiriyorsunuz'' sorusunu şöyle yanıtladı: 

"Bir defa 'ben seçim bildirgesini okudum' diye bir beyanım olmadı. Sadece sayın Başbakan başkanlık sistemiyle ilgili düşüncelerini benimle paylaştığını ve bizzat başkanlık sistemiyle ilgili bölümü kendisinin yazdığını, yazacağını bana söyledi. Benim de düşüncelerimi bu noktada istedi. Ben de düşüncelerimi kendisiyle paylaştım. Fakat muhalefet, eğer seçim beyannamelerini bana gönderirse ben kendilerine memnuniyetle yardımcı olurum. Hele hele başkanlık sistemiyle ilgili gönderirse çok daha benim için de isabetli olur. Bu çünkü bir mesafe almaktır. Başkanlık sistemine onlar karşılar biliyorsunuz. Demek ki burada bir kabul söz konusudur. Onlarla da düşüncelerimi yine paylaşırım. Çünkü ben bu ülkede, ülkemde daha doğrusu 40 yıl siyasetin içerisinde olan birisiyim. Bunlar siyaset acemisi, ama öğrenecekler bazı şeyleri. Eğer bu tür beyannameler gelirse onlarla ilgili de kendilerine yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım, tecrübelerimi kendileriyle paylaşmış olurum." 

"12 bin 500 kişilik liste var"

Bir gazetecinin, DAEŞ'e vurgu yaparak, "İki ülke arasındaki somut işbirliği Türkiye'nin civarındaki bölgelerdeki güvenlik sorunuyla ilgili nasıl bir katkı yapabilir" sorusunu Erdoğan, "Biliyorsunuz ki terör lokal bir konu değildir, uluslararası bir konudur. Burada uluslararası bir dayanışma söz konusudur. Şu anda bizim ülkemize giriş yasağı koyduğumuz yaklaşık 12 bin 500 kişilik bir liste söz konusu. Yakalayıp gönderdiğimiz sayı ise şu anda bin 250 civarındadır. Tabii bize bunların listesi, isimleri gösterilmesi gerekir ki biz de bunlara müdahale etme şansını elde edelim. Aksi takdirde biz gelen her turisti paketleyip göndermemiz lazım. Bu da tabi insan hakları açısından yanlış bir şey. Ama bu isimler bize gelecek olursa o zaman bizim sınırlarımızdan geçmesi asla mümkün değil" şeklinde yanıtladı.

"DAEŞ'le işbirliğimizi söylemek Türkiye'ye çok ciddi bir saygısızlıktır, Türkiye'ye karşı çok büyük bir haksızlıktır" diyen Erdoğan, DAEŞ'i terör örgütü olarak tanıdıklarını, IŞİD ismini kullanmadıklarını söyledi.

Erdoğan, "Eğer IŞİD dersek o zaman burada da İslam'a saygısızlık yapılırken böyle bir terör örgütünü devlet olarak tanımak gibi bir gafletin içerisine girilir. Terör örgütünden devlet olur mu, örgüt terör örgütü, onun için biz bunlara DAEŞ diyoruz ki böyle bir şey yok, bunlar terör örgütüdür. Bunlara karşı olan mücadelemizi bugüne kadar nasıl sürdürdüysek aynı şekilde kararlılıkla sürdürüyoruz. Bu konuda da her türlü koalisyonun içerisinde varız" ifadesini kullandı.

"Aynı noktadayız"

Erdoğan, Yemen'deki müdahalenin toprak bütünlüğüne saldırı olduğunu, bu saldırının hem içeriden hem dışarıdan koordineli yapıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Benim, işin başından itibaren Dışişlerimizin, hükümetimizin takındığı tavır şudur: Yemen'in buradaki toprak bütünlüğüne karşı yapılan saldırıda dışarıdan bu işin içerisinde olanların ülkeyi terk etmeleri ve Yemen'in toprak bütünlüğünü tüm Yemenlilerin birlikte savunmaları, diğer taraftan da Yemen'de bir mezhep çatışmasının, mezhepler arası bir çatışmanın Yemen halkını ne yazık ki her geçen gün kayba uğrattığını ifade eden açıklamalarımız olmuştur. Biz bu konuda da Suudi Arabistan'ın başlattığı harekatın, lojistik, istihbari bu konularda her türlü desteği verebileceğimizi açıkça söyledik. Her an bu harekatın da başlıklarını verdiğim konularda yanında olduğumuzu söyledik. Şu anda aynı noktadayız."

"Türkiye yatırım yapanları yolda bırakmamıştır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile katıldığı Türkiye-Slovenya İş Forumu'nda yaptığı konuşmada da "Türkiye bugüne kadar kendisine yardım yapanları yalnız bırakmadığı gibi beraber yatırım yapanları da yolda bırakmamıştır. Hiçbir uluslararası şirketi mahcup etmemiştir, bundan sonra da etmeyecektir" dedi.

Türkiye ve Slovenya arasındaki ticaret hacminin 2014 sonu itibarıyla 1 milyar doları biraz aştığını belirten Erdoğan, ama bunun yeterli olmadığını söyledi.

Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, toplantıda yaptığı açıklamada, "Slovenya olarak büyük bir samimiyet ve güçlü bir şekilde Türkiye'nin Avrupa'ya entegrasyonunu destekliyoruz" dedi.

Pahor, "Uluslararası ortamda Türkiye'yi kim nasıl değerlendirirse değerlendirsin, sonuçta yakın zamanda özellikle Ortadoğu'da gördüğümüz çalkantılı dönem çerçevesi içinde Türkiye'nin önemi çok büyük. Türkiye, 5 milyar dolardan fazla bir meblağı mültecilere yardım için kullandı, önemli çalışmalar yapıyor. Biz de bunu desteklemeliyiz ki bu ülkelerdeki sorunlara barışçı çözümler bulunabilsin" şeklinde konuştu. 

K: AA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
HDP İstanbul milletvekili adayları
Halkların Demokratik Partisi (HDP), 7 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde İstanbul’dan aday gösterilenlerin listesini açıkladı.
Davutoğlu ok atarak stres attı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Afyon'da Okçular Vakfı'nın hazırladığı etkinliğe katıldı ve ok atışı yaptı.
Kılıçdaoğlu'dan davasından vazgeçtiği genç kıza mektup
Kendisine hakaret ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan genç kızın 18 yaşından küçük olduğunu öğrenen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, davayı geri çekip genç kıza mektup yazdı
İşte Kılıçdaroğlu'nun istediği en kritik bakanlıklar!
Başbakan Davutoğlu’nun hükümeti kurma görevini almasının ardından yapılacak görüşmeler için CHP hazırlıklarını tamamladı.
Yeni kabinenin listesi hazır!
Kabine listesinin hazırlandığını söyleyen Binali Yıldırım, "Cumhurbaşkanımız ne zaman müsait olursa o zaman listeyi sunacağız" dedi
Masadan kalkan CHP'den ilk açıklama
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan basın toplantısında Anayasa komisyonunun dağıldığını açıkladı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI