İdlib'ten kaçış sürüyor
İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi basın danışmanı Karacaoğlu, "İdlib halkı, Esed rejiminin saldırılarına maruz kalmamak için sınır bölgelerine akın ediyor" dedi.
10 Nisan 2015 - 12:28:42

İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi basın danışmanı Burak Karacaoğlu, İdlib halkının, Esed rejiminin saldırılarına maruz kalmamak için sınır bölgelerine kaçtığını bildirdi. 

Karacaoğlu, AA muhabirine, Suriye'nin İdlib kentinden kaçarak Türkiye sınır hattındaki köy ve kasabalara gelenlerin sayısının 100 bini aştığını kaydetti.

Geçtiğimiz günlerde İdlib’in muhaliflerin eline geçmesinin ardından Esed rejiminin hava ve karadan yoğun saldırı düzenlediğini aktaran Karacaoğlu, şunları söyledi:

 "Son 3 günden beri Suriye'nin Türkiye sınırındaki İdlib kentine bağlı birçok köy ve kasabasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Bölgede insanlar sokağa çıkamıyor. İdlib'te zaten zor olan hayat daha da kötüye gidiyor. İdlib halkı, Esed rejiminin saldırılarına maruz kalmamak için sınır bölgelerine akın ediyor. Yanlarına birkaç parça eşya alan halk, İdlib'ten kaçarak Hatay'ın Reyhanlı ilçesinin karşısındaki başta Atme kasabası ve kamp ile Kerame, Sarmada, Harim ve Kah bölgesine gelerek, burada boş araziye ve çadır kamplarına yerleşiyor. Sınır bölgesine gelenlerin sayısı 100 bini aştı."

Karacaoğlu, sınır hattına gelen insanlar için acil gıda, yatak, çadır ve suya ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Öte yandan, Türkiye sınırına yakın bölgede saldırıların yoğunlaştığı belirtilirken, patlama sesleri zaman zaman Reyhanlı ilçe merkezinden de duyuluyor.

K: AA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Astana'daki Suriye görüşmelerine ABD de davet edildi
Rusya Kazakistan'ın başkenti Astana'da gerçekleşecek 'Suriye' görüşmelerine ABD'yi davet ettiklerini açıkladı.
IŞİD Musul’da seçim komisyonu üyesi 300 kişiyi katletti
Irak’ta terör örgütü IŞİD’in cinayetleri devam ederken Musul’dan alınan haberlere göre, terör örgütü IŞİD’in seçim komisyonu üyesi yüzlerce kişiyi öldürdüğü bildirildi.
Ayetlerle dualarla Allah’a döndü
Vefatıyla bütün dünyayı yasa boğan Muhammed Ali'nin son anlarını, kızı Hana anlattı.
Evsizler boş mezarda kalıyorlar
İran’da evsiz olan onlarca insanın, kışın soğuğundan korumak için ölüler için hazırlanan boş mezarları ev olarak kullandığı ortaya çıktı.
Beşar Esad'ın annesi öldü
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın annesi Enise Mahluf 86 yaşında hayatını kaybetti
Esma Esad: Çocuklarımın savaşçı olarak büyümesini istiyorum
Bir insani yardım misyonu kapsamında Şam'a giden Rus halterci Maryana Naumova Suriye'nin First Lady'si Esma Esad'la arasında geçen bir diyaloğu paylaştı. Esma Esad: "Çocuklarımın birer savaşçı olarak büyümesini istiyorum."
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI