Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
İdlib'ten kaçış sürüyor
İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi basın danışmanı Karacaoğlu, "İdlib halkı, Esed rejiminin saldırılarına maruz kalmamak için sınır bölgelerine akın ediyor" dedi.
10 Nisan 2015 - 12:28:42

İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi basın danışmanı Burak Karacaoğlu, İdlib halkının, Esed rejiminin saldırılarına maruz kalmamak için sınır bölgelerine kaçtığını bildirdi. 

Karacaoğlu, AA muhabirine, Suriye'nin İdlib kentinden kaçarak Türkiye sınır hattındaki köy ve kasabalara gelenlerin sayısının 100 bini aştığını kaydetti.

Geçtiğimiz günlerde İdlib’in muhaliflerin eline geçmesinin ardından Esed rejiminin hava ve karadan yoğun saldırı düzenlediğini aktaran Karacaoğlu, şunları söyledi:

 "Son 3 günden beri Suriye'nin Türkiye sınırındaki İdlib kentine bağlı birçok köy ve kasabasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Bölgede insanlar sokağa çıkamıyor. İdlib'te zaten zor olan hayat daha da kötüye gidiyor. İdlib halkı, Esed rejiminin saldırılarına maruz kalmamak için sınır bölgelerine akın ediyor. Yanlarına birkaç parça eşya alan halk, İdlib'ten kaçarak Hatay'ın Reyhanlı ilçesinin karşısındaki başta Atme kasabası ve kamp ile Kerame, Sarmada, Harim ve Kah bölgesine gelerek, burada boş araziye ve çadır kamplarına yerleşiyor. Sınır bölgesine gelenlerin sayısı 100 bini aştı."

Karacaoğlu, sınır hattına gelen insanlar için acil gıda, yatak, çadır ve suya ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Öte yandan, Türkiye sınırına yakın bölgede saldırıların yoğunlaştığı belirtilirken, patlama sesleri zaman zaman Reyhanlı ilçe merkezinden de duyuluyor.

K: AA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Avusturya'da başörtüsü yasağına tepki
Avusturya'da başörtüsü yasağı önerisi birçok kişi ve kurum tarafından tepkiyle karşılandı.
Suudi Arabistan'dan 'Katar'a askeri müdahale' iması!
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Katar’ın Arap ülkeleriyle ilişkilerini tamir edebilmek için Filistinli Hamas ve Mısır’da Müslüman Kardeşler’e verilen desteğin sona ermesi gibi bir dizi adım atması gerektiğini söyledi. Cubeyr, 'Umarım Katar'a askeri yaptırım olmaz' dedi.
Türkiye AB'nin korkulu ruyası oldu
Avusturya Başbakanı Christian Kern, Türkiye'nin AB'ye üyeliği durumunda, birlikten ayrılmak için referanduma gidilebileceğini açıkladı.
'Koalisyon güçleri Yemen'i havadan kontrol altına aldı'
Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen'e başlatılan "Kararlılık Fırtınası" operasyonu sözcüsü Tuğgeneral Asiri, koalisyon güçlerinin Yemen'i havadan kontrol altına aldığını bildirdi.
Esed'in varil bombaları Halep'te 3 binden fazla can aldı
Suriye rejiminin, Halep kentine yönelik varil bombalı saldırılarının, Ocak 2014-Mart 2015 döneminde 3 binden fazla sivilin ölümüne sebep olduğu bildirildi.
YPG ile muhalifler arasında anlaşma sağlandı
Suriye'nin Halep kentinde Halk Savunma Birlikleri (YPG) ile muhalifler arasında anlaşma sağlandı. Anlaşmaya göre, YPG, Kastillo yolunda çekilecek muhalifler ise Şeyh Maksud mahallesi etrafında çekilerek esir aldığı Kürtleri serbest bırakacak.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI