İdlib'ten kaçış sürüyor
İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi basın danışmanı Karacaoğlu, "İdlib halkı, Esed rejiminin saldırılarına maruz kalmamak için sınır bölgelerine akın ediyor" dedi.
10 Nisan 2015 - 12:28:42

İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi basın danışmanı Burak Karacaoğlu, İdlib halkının, Esed rejiminin saldırılarına maruz kalmamak için sınır bölgelerine kaçtığını bildirdi. 

Karacaoğlu, AA muhabirine, Suriye'nin İdlib kentinden kaçarak Türkiye sınır hattındaki köy ve kasabalara gelenlerin sayısının 100 bini aştığını kaydetti.

Geçtiğimiz günlerde İdlib’in muhaliflerin eline geçmesinin ardından Esed rejiminin hava ve karadan yoğun saldırı düzenlediğini aktaran Karacaoğlu, şunları söyledi:

 "Son 3 günden beri Suriye'nin Türkiye sınırındaki İdlib kentine bağlı birçok köy ve kasabasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Bölgede insanlar sokağa çıkamıyor. İdlib'te zaten zor olan hayat daha da kötüye gidiyor. İdlib halkı, Esed rejiminin saldırılarına maruz kalmamak için sınır bölgelerine akın ediyor. Yanlarına birkaç parça eşya alan halk, İdlib'ten kaçarak Hatay'ın Reyhanlı ilçesinin karşısındaki başta Atme kasabası ve kamp ile Kerame, Sarmada, Harim ve Kah bölgesine gelerek, burada boş araziye ve çadır kamplarına yerleşiyor. Sınır bölgesine gelenlerin sayısı 100 bini aştı."

Karacaoğlu, sınır hattına gelen insanlar için acil gıda, yatak, çadır ve suya ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Öte yandan, Türkiye sınırına yakın bölgede saldırıların yoğunlaştığı belirtilirken, patlama sesleri zaman zaman Reyhanlı ilçe merkezinden de duyuluyor.

K: AA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Julian Assange: Hollande beni sırtımdan bıçakladı
Fransa'nın sığınma talebini temmuz ayında reddetmesi ile ilgili olarak 'Society' dergisine konuşan Julian Assange, Cumhurbaşkanı Hollande'ı kendisini önce cesaretlendirip, sonra yüz üstü bırakmakla suçladı.
Avrupa'da cami cemaatine saldırı
İsveç'in başkenti Stockholm'de, siyah giyimli bir grup, cami çıkışında cemaate sözlü ve taşlı ırkçı saldırıda bulundu..
Suudiler, Yemen’de camiyi bombaladı
Suudiler, Yemen’de camiyi bombaladı: 1 ölü 7 yaralı
Ban Ki-mun: Türkiye, Suriye krizinin çözümünde kilit ülke
BM Genel Kurulu’nun 70. dönem toplantıları, BM Genel Sekreteri Ban’ın konuşmasıyla başladı.
Trump için ilk görevden alma başvurusu yapıldı!
ABD'nin California eyaleti temsilcilerinden Demokrat Brad Sherman, Temsilciler Meclisine Rusya'nın 2016 seçimlerine karışmasına yönelik soruşturma sırasında adaleti engellediği iddiasıyla ABD Başkanı Donald Trump'ın görevden alınmasını talep eden bir suç dayanağı tasarısı sundu.
Dünya devi resmen Çinlilere satıldı!
Dünyanın önde gelen kulüplerinden Inter'in yüzde 68,55'i, 270 milyon Euro bedelle Çinli perakende devi Sunning Commerce Group'a satıldı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI