Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Anasayfa  >   Yazar
M.Ali İlkaya: Kamu Politikasında Eklektizm Sorunu
“Eklektik Yaklaşım” psikoloji bilimine ait bir kavram, bu kavram Türkiye’deki hemen hemen her alanda sıklıkla başvurulan bir popüler bir yöntem. Kamusal karar alıcılar, popülist biçimde eklektizm ile sorunlara yaklaşıyorlar bu durumda kamusal karar ve politikalar yön değiştiriyor, kaynaklar israf ediliyor ve ortaya daha karmaşık, yeni problemler çıkıyor
12 Nisan 2015 - 20:18:20
Eklektik yaklaşım: psikiyatri ve psikologların kullandığı bir danışmanlık ve psikoterapi yaklaşımı. Kısaca, “danışanın bir bütün olarak ele alınarak, farklı psikoterapi biçimlerinin olabildiğince çok olarak kullanılması, farklı anlayış ve tekniklerin vaka üzerinde uygulanması” olarak tanımlanmaktadır. Eklektik yaklaşım o kadar yaygın ve popüler ki, hemen hemen herkes eklektik yaklaşımı kendine referans alıyor. Bu durum çoğu zaman trajikomik durumlar ortaya çıkarıyor: Bir arkadaşım. “ben; liberal, muhafazakâr, devrimci, sosyalistim” derdi. Çoğunlukla, her soruna, bir çok yöntem ile yaklaşarak, en ideal çözümü bulacağımızı sanıyoruz.  Eğitim mi konuşuyoruz? konuşuluyor, cevap hazır: “herkesi memnun edecek çözüm”, çevre sorunu: “yeşili de koruyacağız, ama …. lazım” gibi yaklaşımları sık sık duyuyor, gözlüyoruz.
            İki kamu politikası yaklaşımını analiz ederek eklektizm sorununa bakalım:
            Birincisi, Soma’da yapılması planlanan, ihalesi sonuçlandırılan termik santral yapımı girişimi Danıştay tarafından durduruldu. Konu ile ilgili konuşan Enerji Bakanı; “ne enerjiden ne zeytinden vazgeçmeyiz” dedi. Yani, kamu politikası olarak her ikisinin de olabileceğini ilan etti. Kısaca, eklektik yaklaşım benimsenmiş oldu. Bu durumdan şunu anlıyoruz, santral yapılacak ama yeşil alanlar (zeytinlikler) zarar görmeyecek. Bu ikisinin aynı anda olması mümkün değildir. Olası seçeneklere bakalım, 1. Santral, zeytinliklerden uzak bir  bölgeye yapılacak, böylece zeytinlikler bir zarar görmeyecek ama başka yeşil alanlar (çam, çalılık, vb.) alanlar zarar görecek. 2. Santral, yeşillik alanın bulunmadığı bir bölgeye –muhtemelen Soma’ya uzak- yapılacak. Her iki politikanın farklı sonuçları var. Birinci yol tercih edilirse, farklı yeşillik alanları zarar görecek. İkinci yolda ise, santralin hem imalat masrafı artacak hem de elde edilecek enerjinin birim maliyeti yükselecek. Korunan zeytinliklerden doğrudan bir faydası olmayanların oluşacak ek maliyette mecburi katkısı olacak. Giderek ekonomik değerini kaybeden Soma linyitleri ile ilgili belki de bir darboğaza girilecek. Dolayısıyla, “herkesi” memnun edecek yaklaşımların kısa, orta ve uzun vadede ciddi sakıncaları var.
İkinci Politika Yaklaşımı;
            İkincisi, Milli Eğitim Bakanlığı ilk kez 2014-15 Eğitim yılında özel okula giden 250 bin öğrenciye parasal destek sundu. Bu çok önemli bir adım olarak tarihteki yerini aldı. Bu eğitimin kamu kesiminden özel kesime geçişi için bir politika değişikliği olarak yorumlandı. Aynı bakanlık yine aynı günlerde 40 bin öğretmen alımı için adım attı ve öğretmenleri devlet memuru olarak kamu okullarına atadı. Yine geçtiğimiz günlerde 37 bin kamu öğretmeninin alımı için TBMM’den karar çıkartıldı. Özetle, MEB bir yandan özel okullaşmayı teşvik etti bir yandan da kamuya devasa kadro alarak kamusal eğitimi finanse etmeye çalıştı. Yani hem özele hem de kamuya kaynak ayırdı. Bu eklektik yaklaşım ise kamunun büyümesini, kaynakların heba edilmesini ve devletin eğitimdeki tekelini sürdürücü bir etki ortaya çıkardı. Sonsuz olmayan mali gücümüzün her iki politikayı ayakta tutması mümkün değildir. Bunun yerine kamu politikasının ne olacağı belirlenerek hedef politikaya dönük adımların, söylemlerin geliştirilmesi gerekir. Uzun vade de devlet eğitiminden uzaklaşılacaksa öğretmen, alımı, okul yapımı, okul işletmesi gibi politikalarda nicel azalma özel okul teşviki politikalarında niceliksel artış olmalıdır.
            Kamu politikası belirleyen aktörlerin bu eklektizm hastalığına karşı dikkatli olmaları gerekir. Her çıkar grubuna, herkese faydalı olacak bir politika çizgisi gütmek esasen pek mümkün değildir. Bunun yerine hedef daha açık ortaya konularak, bu hedefe ulaştıracak politikalar ve uygulamalar tercih edilmelidir. Kamusal politikanın belirlenmesinde öncelikler, alternatifler iyi değerlendirilerek tek bir yol tercih edilmelidir.
 
 
Mehmet Ali İLKAYA
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Bedelli Askerlik Çıkacak mı?
Uzun süredir, bedelli askerlikle alakalı mesajlar alıyorum...
Terörden Irak Bir Ümmet-İ Daim
Yine yazalım, hep yazalım. Hatta hiç durmadan dökelim içimizdekini dizelere. Zira bizler yazmaz isek, düşüncelerimizi saklamış oluruz ki bu da bize yakışmaz
Cemal Fedayi: Son Çağrım
Bu yazı, 1 Kasım seçimleri öncesinde, Kürt ve Türk milliyetçisi Müslüman kardeşlerime son çağrımdır. Bu çağrıyı bir vebalden kurtulmak için yapıyorum. Türkiye uçuruma yuvarlanmasın diye yapıyorum… Ümmet buhrana düşmesin diye yapıyorum…
Sosyalizmin Hristiyan kökleri
Modern okuyucu sosyalizmin modern (Aydınlanma çağı ürünü ) bir ideoloji olduğunu düşünmeye meyillidir. Bunun yanlış, en azından eksik, olduğunu, IS, ayrıntılı biçimde gösteriyor. Bu yazıda, bu büyük yazarın bazı tespit ve yorumlarını kendi görüşlerimle kararak özetlemek istiyorum.
S.Bedri Gider: Ülkemiz özelinde ordu meselesi
Ülkelerin politik konumlanışlarındaki en önemli etken nedir? Bu sorunun cevapları ülkeden ülkeye değişebilir. Bizim ülkemiz açısından coğrafi durumudur..
“CHP bizi Umre’ye götür…!”
Hasan Ali Yücel, neredeyse bütün Batı’yı, Türkçeye çevirmiş ve çevirtmiş bir adam olarak, aslında şunu demek istedi; ”Bize Türk desinler, Batılılaşmayı bize bıraksınlar, o’ işi kendi kendimize hallederiz.”
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI