Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yemen açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yemen'de istikrarın tesisi büyük önem arz ediyor. Siyasi temelli olacak ikinci aşamanın başarılı olması çok önemli" dedi.
26 Nisan 2015 - 23:37:16

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuveyt'e ziyareti öncesinde Kuveyt Haber Ajansı'na (KUNA) verdiği röportajda, bölgede istikrar, refah ve huzurun hakim kılınması konusunda Türkiye ile Kuveyt'in hemfikir olduğuna işaret etti.

Türkiye ile Kuveyt arasındaki ilişkilerin ortak bir geçmişe dayandığını belirten Erdoğan, "Kuveytli kardeşlerimizle aynı dini ve kültürel değerleri paylaşıyor olmamız iki kardeş ülkenin arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmektedir" dedi.

Ziyaretinin özellikle Yemen, Filistin ve Suriye gibi bölge ülkelerinde yaşanan krizlerin çözümü konusunda görüş alışverişinde bulunmak için iyi bir fırsat olacağını dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

"Yemen'de istikrarın tesisi büyük önem arz ediyor. Türkiye olarak Kuveyt'in de aralarında bulunduğu Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine destek veriyoruz. Askeri operasyonların ağırlıkta olduğu ilk aşamanın tamamlanmasından sonra siyasi temelli olacak ikinci aşamanın başarılı olması çok önemli."

Husi Ensarullah hareketinin operasyonlarına son vermesi ve siyasi sürecin tarafı olması gerektiğine işaret eden Erdoğan, Türkiye ve uluslararası camianın bu beklenti içinde olduğunu kaydetti.

Türkiye'deki sığınmacılar

Erdoğan, Suriyeli sığınmacıların durumuna ilişkin, Türkiye'de 2015 Nisan ayı itibarıyla 1,7 milyona ulaşan Suriyeli sığınmacılardan 260 bininin 10 ilde kurulan 25 merkezdeki çadır kentlerde, diğerlerinin de farklı illerde ağırlandığını ve şu ana kadar sığınmacılar için 5,5 milyar dolar harcamada bulunduklarını ifade etti. 

Türkiye'nin sığınmacılara dini ve etnik kökenlerine bakmaksızın kapılarını açtığını vurgulayan Erdoğan, Suriye'de yaşananlara sessiz kalan uluslararası toplumu da bu tavrından ötürü kınadı. Erdoğan, dünya ülkelerini, Beşşar Esed yönetimindeki Suriye rejimi ve DAEŞ gibi kaostan beslenen terör örgütlerine karşı koymaya çağırdı. 

K: AA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile talimat
İçişleri Bakanlığı 16 Nisan Pazar günü yapılacak olan Anayasa değişikliği referandumu ile ilgili İçişleri Bakanı Soylu'nun imzası ile 81 ile genelge gönderdi
Sonuçlarda yüzde 3 hile var
Melih Gökçek, seçimlerde minimum yüzde 3 hile olduğuna ve buna yüzde 100 inandığını söyledi.
Başbakan'dan Kılıçdaroğlu'na sert sözler!
Başbakan Binali Yıldırım, Karabük mitinginde CHP lideri Kılıçdaroğlu'na çok sert sözlerle yüklendi.
'7 Haziran seçim sonuçları idrak edilmedi!
AK Parti Malatya Milletvekili Taha Özhan "Hali hazırda 7 Haziran seçim sonuçlarının tam anlamıyla idrak edilmediği bir dönemi yaşıyoruz" dedi.
Bakan Işık açıkladı: 9'u general 311 asker kayıp
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, darbe girişiminden beri 9'u general 311 'asker'in arandığını açıkladı.
'Rövanşist siyaset geliştiren bunun altında kalır'
Başbakan Davutoğlu, "Rövanşist bir siyaset geliştirirseniz bunun altında kalırsınız. Devrimiz devr-i sabık devri değil" dedi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI