Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Baltimore halkı ilgisizlikten şikayetçi
Baltimore şehrinin batı yakası sakinleri, devletin ve medyanın, mahallelinin gerçek sorunlarını görmezden geldiğini savunuyor.
03 Mayis 2015 - 12:45:51

ABD'de gözaltındayken ağır yaralanıp kaldırıldığı hastanede ölen gencin yaşadığı Baltimore kentinin sakinleri, devletin kendilerine adil davranmadığını ve ilgi göstermediğini savunuyor.

ABD'nin başkenti Washington'a yaklaşık bir saatlik mesafede bulunan liman kenti Baltimore, yüzde 60 ile siyahi Amerikalıların en yoğun yaşadığı şehirlerden biri.

Gözaltındayken ağır yaralanan ve kaldırıldığını hastanede hayatını kaybeden Freddie Gray'in de yaşadığı şehrin batı yakasında, kırık dökük evler, oyuncakları kırılmış çocuk parkları ve kapılarına kilit vurulmuş spor alanları dikkati çekiyor.

Polisin ve askerin yoğun güvenlik önlemleri aldığı, medyanın da adeta üs kurduğu kentin sakinleri ise devletin ve medyanın burada yaşayan halkın gerçek sorunlarını görmezden geldiğini söylüyor.

Bu sokaklarda getto kültürü 1970'lere dayanıyor

Kentin sokaklarında elinde tıraş aletleriyle gezerek geçimi sağlamaya çalışan 56 yaşındaki Jeff Grayson, AA muhabirinin sorularını yanıtladı. 

Yaşamını yitiren Gray'in müşterilerinden biri olduğunu belirten Grayson, 1970'lerde burada sadece siyahilerin yaşadığı iki sokak bulunduğunu söyledi. Mahallelinin birbirine kenetlenmesinin o yıllara uzandığını söyleyen Grayson, o yıllarda, Afrika kökenli Amerikalıların yaşadığı sokakların beyazlarınkiyle çevrildiğini, sokaklarından dışarıya çıktıkları zaman can güvenliklerinin dahi olmadığını ifade etti.

"Buradaki insanlar o kadar da kötü değil"

Saçını evinin önünde oturduğu merdivende kestirirken konuşan Floid Irvin, sokaktan geçenlere bakarak "Burada yaşayanlar o kadar da fena sayılmaz" dedi.

Mahallede 20 yıldır yaşayan Irvin, kentin bu kısmında artık daha çok yaşlıların yaşadığını ifade ederek çocuklu ailelerin daha iyi bir hayat umuduyla mahalleden taşındığını kaydetti.

"Bütün bunlara rağmen, 20 yıl öncesine gitsem, tekrar bu mahalleye yerleşmek isterdim” diyen Irvin, eskimiş evini işaret ederek “Bu yaşıma geldiğimde daha iyi bir evde oturmayı isterdim. Keşke devlet bizim gibi insanlar için uygun ev alabilme imkanları sunabilse" ifadesini kullandı.

K: AA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Suudi arabistan'a aselsan damgası
Türkiye'nin güçlü kurumlarından ASELSAN Suudi Arabistan'la önemli bir işbirliği anlaşmasına imza attı.
Rusya'dan Türkiye gemilerine ambargo
Gemilerinin Rusya'da sıkı denetim altında olduğunu ifade eden gümrük firmaları, endişeli olduklarını belirttiler.
Londra saldırısının faili belli oldu
İngiltere’nin başkenti Londra’da Müslümanları hedef alan terör saldırısının failinin 48 yaşındaki Darren Osborne olduğu belirtildi.
El Bab'taki sıcak çatışma anı
Türk askeri ve ÖSO, Terör örgütü DAEŞ'in kontrolündeki El Bab'a girdi. Bölgede dünden beri yoğun çatışmalar yaşanıyor.
AP'den Türkiye ile müzakereleri dondurma kararı!
AP'nin, Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasına ilişkin karar tasarısına dair oylama sonuçlandı.
''PKK eylem hazırlığında''
Irak Kürdistan'ı partisi KDP'nin dış ilişkiler sorumlusu Hawrami, Rûdaw Tv'ye yaptığı açıklamada "PKK'ya yakın silahlanmış gruplar Süleymaniye il merkeziyle Keledıze ve Ranya ilçelerindeki hükümet binalarına saldırı hazırlığı yapıyor" dedi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR