Baltimore halkı ilgisizlikten şikayetçi
Baltimore şehrinin batı yakası sakinleri, devletin ve medyanın, mahallelinin gerçek sorunlarını görmezden geldiğini savunuyor.
03 Mayis 2015 - 12:45:51

ABD'de gözaltındayken ağır yaralanıp kaldırıldığı hastanede ölen gencin yaşadığı Baltimore kentinin sakinleri, devletin kendilerine adil davranmadığını ve ilgi göstermediğini savunuyor.

ABD'nin başkenti Washington'a yaklaşık bir saatlik mesafede bulunan liman kenti Baltimore, yüzde 60 ile siyahi Amerikalıların en yoğun yaşadığı şehirlerden biri.

Gözaltındayken ağır yaralanan ve kaldırıldığını hastanede hayatını kaybeden Freddie Gray'in de yaşadığı şehrin batı yakasında, kırık dökük evler, oyuncakları kırılmış çocuk parkları ve kapılarına kilit vurulmuş spor alanları dikkati çekiyor.

Polisin ve askerin yoğun güvenlik önlemleri aldığı, medyanın da adeta üs kurduğu kentin sakinleri ise devletin ve medyanın burada yaşayan halkın gerçek sorunlarını görmezden geldiğini söylüyor.

Bu sokaklarda getto kültürü 1970'lere dayanıyor

Kentin sokaklarında elinde tıraş aletleriyle gezerek geçimi sağlamaya çalışan 56 yaşındaki Jeff Grayson, AA muhabirinin sorularını yanıtladı. 

Yaşamını yitiren Gray'in müşterilerinden biri olduğunu belirten Grayson, 1970'lerde burada sadece siyahilerin yaşadığı iki sokak bulunduğunu söyledi. Mahallelinin birbirine kenetlenmesinin o yıllara uzandığını söyleyen Grayson, o yıllarda, Afrika kökenli Amerikalıların yaşadığı sokakların beyazlarınkiyle çevrildiğini, sokaklarından dışarıya çıktıkları zaman can güvenliklerinin dahi olmadığını ifade etti.

"Buradaki insanlar o kadar da kötü değil"

Saçını evinin önünde oturduğu merdivende kestirirken konuşan Floid Irvin, sokaktan geçenlere bakarak "Burada yaşayanlar o kadar da fena sayılmaz" dedi.

Mahallede 20 yıldır yaşayan Irvin, kentin bu kısmında artık daha çok yaşlıların yaşadığını ifade ederek çocuklu ailelerin daha iyi bir hayat umuduyla mahalleden taşındığını kaydetti.

"Bütün bunlara rağmen, 20 yıl öncesine gitsem, tekrar bu mahalleye yerleşmek isterdim” diyen Irvin, eskimiş evini işaret ederek “Bu yaşıma geldiğimde daha iyi bir evde oturmayı isterdim. Keşke devlet bizim gibi insanlar için uygun ev alabilme imkanları sunabilse" ifadesini kullandı.

K: AA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Şam'da canlı bomba saldırısı!
Suriye televizyonu, Suriye'nin başkenti Şam'da pazar yerine bomba yüklü araçla saldırı yapıldığını açıkladı.
'ABD’li demokratlar yaptırımlarla Trump’tan intikam alıyor'
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova’nın ABD’nin görev süresi dolmakta olan Demokrat Parti yönetiminin Rusya’ya getirdiği yaptırımlarla, başkanlığa seçilen Cumhuriyetçi Donald Trump’tan intikam aldığını düşündüğünü söyledi.
Trump: CNN'den nefret ediyorum
ABD medyası, müstakbel başkan Donald Trump'ın medya temsilcileriyle pazartesi günü yaptığı toplantıda yayın kuruluşlarına ağır suçlamalar yönelttiğini yazdı.
Irak: Türkiye’den yer değiştirmesini değil çekilmesini istedik
Irak hükümeti, Türkiye’nin Musul’un Başika bölgesindeki askerlerinin bir kısmını Kürdistan Bölgesine çekmesini yeterli bulmadığını açıkladı.
PYD: Tel Abyad’dan çekilmedik, çekilmeyeceğiz
Demokratik Birlik Partisi (PYD), Suriye’nin Rojava bölgesine bağlı Tel Abyad kentinde çekildiği yönündeki haberleri yalandı. Sputnik’e konuşan PYD Tel Abyad yetkilisi Ömer Eluş, iddiaları yalanlayarak kenti Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte yönettiklerini söyledi.
Suudi Arabistan'dan Kürt Yönetimi'ne para yardımı
Suudi Arabistan'ın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) 8 milyar dolarlık yardımda bulunduğu bildirildi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI