Netanyahu polislerden şiddet gören İsrailli askerle görüştü
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, polislerden şiddet gören Etiyopya asıllı asker Damas Pakada ile bir araya geldi. Netanyahu Pakada’nın yaşadıklarının kabul edilemez olduğunu söyledi.
04 Mayis 2015 - 23:13:12

Pakada’nın kendisini gözaltına almak isteyen polisler tarafından dövüldüğünü gösteren videonun ortaya çıkmasıyla İsrail sokakları karışmıştı. Etiyopya kökenli asker bu eylemleri desteklediğini ifade etti.

Pakada, “Bir yandan pazar günkü eylemlerin şiddete dönüştüğü için üzgünüm. Diğer yanda, bu eylemleri ben de destekliyorum. Onların yanındayım. Umarız Etiyopya kökenlilerin İsrail toplumunun bir parçası olduğu idrak edilir.” dedi.

Pazar günü, Etiyopyalı binlerce kişi Damas Pakada’nın polis tarafından dövülmesini protesto etmek için Tel Aviv sokaklarına indi.

Emniyet güçleri öfkeli gruba biber gazı ve ses bombalarıyla müdahale etti. Çıkan olaylarda 43 kişi gözaltına alındı, 56 polis memuru ve en az 12 gösterici yaralandı.

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, eylemlerle ilgili olarak, kanayan bir yaranın gözler önüne serildiğini belirtti ve Etiyopya asıllı vatandaşlarına karşı duyarlı olmadıklarını, hata yaptıklarını söyledi.

Etiyopya kökenli Tel Aviv Vali Yardımcısı Mehereta Baruch-Ron ise, kendisininde de ayrımcılığa maruz kaldığını, ırkçılığın üstesinden gelinmediği sürece bu tür eylemlerin son bulmayacağını belirtti.

8 milyon nüfuslu İsrail’de yaklaşık 135 bin Etiyopya asıllı Yahudi yaşıyor.

K: euronews

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
ABD ve Rusya anlaştı!
ABD'nin Şayrat hava üssünü vurmasının ardından iptal edilen Rusya ile hava sahası anlaşmasının yeniden yürürlüğe gireceğini açıklandı.
Ekvador'da 7,8 büyüklüğünde deprem: 28 ölü!
Güney Amerika ülkelerinden Ekvador'un kuzeybatı kıyı kesiminde 7,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi 28 kişi hayatını kaybetti
Moskova'da Nemtsov için yürüyüş hazırlığı
Rusya'nın başkenti Moskova'da, Cuma günü suikasta uğrayan eski Başbakan Yardımcısı, muhalif siyasetçi Boris Nemtsov için yürüyüş düzenlenecek.
Gazze’nin yaralarını TDV sarıyor!
Türkiye Diyanet Vakfı, ramazan ayında Gazze’de 110 bin dolar tutarında 2 bin 250 adet gıda paketi dağıtmayı ve bin 250 kişilik iftar programı düzenlemeyi planlıyor.
Irak Genelkurmay Başkanı görevden alındı
Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin sözcüsü Saad Hadisi, Pazartesi günü İbadi'nin Genelkurmay Başkanı Genral Babekir Zibari'yi görevden alma kararı aldığını söyledi. AFP'ye konuşan Hadisi, söz konusu karar ile ilgili daha fazla detay vermedi. Genral Babekir Zibari, ülkede IŞİD'in tehdidi yükselmeye başladığından bu yana ordu ve devlet organlarında görevden alınan en yüksek rütbeli görevli oldu.
Beyaz Saray'dan Küba açıklaması
Beyaz Saray, Donald Trump yönetimin ABD'nin Küba ile ilgili tüm politikalarını gözden geçirdiğini duyurdu.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI