Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
"Alışılmış bir cumhurbaşkanı olmayacağım"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Avrupa'nın hiçbir ülkesinde başı öne eğik bir kardeşimi görmek istemiyorum" dedi.
10 Mayis 2015 - 22:37:29

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hasselt Ethias Arena’da düzenlenen "Gençlik Şöleni"ndeki konuşmasına, tüm annelerin Anneler Günü'nü kutlayarak başladı.

Avrupa'daki Türk varlığının kalıcı ve güçlü kılınmasını özellikle salondakilerden rica eden Erdoğan, bunu yolunun da eğitimden geçtiğini vurguladı.

Eğitimin temelinin dil olduğunu, dilin kaybedilmesi halinde ise diğer hiçbir değere sahip çıkılamayacağına dikkati çeken Erdoğan, şöyle konuştu:

"Anadilimiz düşündüğümüz dildir. Çocuklara önce en mükemmel şekilde Türkçeyi öğretecek, sonra da yaşadığınız ülkenin dilini en az onun kadar iyi öğrenmesini sağlayacağız. Ne Türkçeyi ne Felemenkçeyi ne Fransızcayı ne Almancayı tam olarak konuşamayan bir evladımıza nasıl bir gelecek vadedebiliriz? Artık hiçbir çocuğumuz, hiçbir kardeşimiz kendisini bu coğrafyada yabancı olarak görmesin. Sizler artık bu coğrafyanın kendisine, ailesine ve insanlığa karşı sorumluluk sahibi olan asli evlatlarısınız. Dilinize, inancınıza, kültürünüze, medeniyetinize sahip çıktığınız sürece herkesin size saygı duyduğunu göreceksiniz. Öncelikle siz bu vasıflarınızla Belçika toplumunun asli parçası olduğunuz kabul edeceksiniz, sonrada göreceksiniz bunu herkes kabul edecek. Avrupa'nın hiçbir ülkesinde başı öne eğik bir kardeşimi görmek istemiyorum."

"Alışılmış birCumhurbaşkanı olmayacağım"

Yaptığı konuşmaların YSK'ya şikayet edildiğini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Konuşmalar yapıyorum, YSK'ya şikayet ediyorlar. 'Cumhurbaşkanını yasaklayın, meydanlara çıkmasın'. Bir, iki, üç müracaat ettiler, hepsinden de oy birliğiyle ret aldılar. Bunlar anayasayı da bilmiyor. Anayasayı açıp okuyun, acaba Cumhurbaşkanı nerede suç işler? Cumhurbaşkanının vatana ihanetten başka suçu yoktur. Meydanlarda konuşma hürriyetimi size yedirmem. Alışılmış bir Cumhurbaşkanı olmayacağım."

Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in makam aracına yönelik tartışmalara ilişkin, "Çıkmışlar, Diyanet İşleri Başkanı'nın arabasıyla uğraşıyorlar. Kusura bakmasın Diyanet İşleri Başkanım, eğer benim haberim olsa ben derdim ki, 'Sakın bu arabayı verme.' O makam, bu tür bir arabaya fazlasıyla layık" dedi.

"Size rağmen yaptık, bitirdik, açtık"

Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya yapılan yatırımlara karşı çıkıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Ağrı'ya havalimanını yaptık, karşı çıktılar. Iğdır'a yaptık, karşı çıktılar. Kars'a yaptık, karşı çıktılar. Muş'a yaptık, karşı çıktılar. Bir de utanmadan, 'Bizden korktukları için yaptılar' diyorlar. Biz size rağmen yaptık, bitirdik, açtık. Siz, müteahhitleri tehdit ettiniz, iş makinelerini yaktınız ama biz buna rağmen yaptık. Çünkü bunlar Kürt kardeşlerimi sadece aldatıyor. Ne diyor, 'Biz sizin temsilciniziz'. Bu nasıl temsilcilik? Ama maalesef benim bazı Kürt kardeşlerim de bunların peşine takılıyor. Bunların yakından uzaktan sizlerle alakası yok."

K: AA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
'Esed ve DEAŞ aynı sakat anlayışın iki farklı tezahürü'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Esed ve DEAŞ terör örgütü, aynı sakat anlayışın iki farklı tezahürüdür. Aynı üst aklın kullandığı maşanın iki ucudur" dedi.
DAEŞ'in elindeki askerler için hükümetten açıklama
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, DAEŞ'in elinde olduğu belirtilen Türk askerleri ile ilgili konuştu.
'Dünyanın bütün mazlum annelerine sahip çıkacağız'
Başbakan Davutoğlu, "Allah şahittir, tek bir annenin gözyaşı varsa biz orada olacağız. Anneler Günü'nde dünyanın bütün mazlum annelerine sahip çıkacağız" dedi.
Başbakan Yıldırım ekonomi paketini açıklıyor
Başbakan Binali Yıldırım Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.
Erdoğan: Dinin sahibi Allah'tır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki Kutlu Doğum Haftası programında konuşma yaptı.
AK Parti'nin milletvekili aday tanıtım günü kesinleşti
AK Parti'nin milletvekili aday tanıtım toplantısının 21 Eylül Pazartesi günü Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılacağı bildirildi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR