Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
ABD'den Mursi'ye idam kararına tepki
ABD Kongresi'ndeki Mısır oturumunda, kongre üyeleri, Mısır'daki demokrasi ve insan hakları ihlallerine sert eleştiriler yöneltti.
21 Mayis 2015 - 11:02:10

ABD Kongresi'nde Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi sonrasındaki iki yılın değerlendirildiği bir oturum düzenlenirken, Kongre üyeleri Mursi'ye idam cezasını ve ülkede demokrasi ve insan hakları ihlalleriyle yönetimin baskıcı uygulamalarını eleştirdi.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika alt komitesinde yapılan oturumda, alt komitenin başkanı Cumhuriyetçi Ileana Ros-Lehtinen, "2011 devriminden bu yana Mısır'da görmeyi arzu ettikleri değişimin yavaş düzeyde olduğunu" belirterek, ABD'nin dış politika hedeflerini şekillendirirken en öncelikli hesaba katması gereken alanın insan hakları olması gerektiğine inandıklarını söyledi.

"Bir demokrasinin tek koşulu seçim sandığı değildir" ifadesini kullanan Lehtinen, hükümetlerin aynı zamanda demokratik olarak idare etme ve vatandaşlarının haklarına saygı gösterme sorumluluğunun bulunduğunu kaydetti.

Mısır'ın son dönemde ABD'den uzaklaşıp Rusya ile daha fazla yakınlaşma niyetinde olduğuna işaret eden Lehtinen, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, ABD'nin Mısır'la ilişkilerini zedelemesine izin veremeyeceklerini, bunun ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarına ciddi bir darbe olacağını savundu. Ancak Lehtinen, Kahire yönetiminin iç reformlarda ilerleme sağlamamasına da ABD olarak tepkilerini ortaya koymaları gerektiğini vurguladı.

"Mursi'ye verilen idam cezasından kaygılıyım"

Demokrat Kongre üyesi Brendan Boyle,  Mursi hakkındaki idam cezasını eleştirerek, "Sadece Mursi değil, 100'den fazla kişiye verilen idam cezalarından da çok kaygı duyuyorum" ifadesini kullandı.

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Ted Yoho da oturumun sonrasında AA muhabirinin bir sorusunu yanıtlarken, "Mursi'nin idam edilmesi, bu, ülkedeki istikrarsızlığı daha da kızıştırır" dedi. 

Oturuma davet edilen yetkililerden Ortadoğu Politikası Tahrir Enstitüsü adlı kuruluşun icra direktörü Nancy Okail de Mursi dahil 100'den fazla kişiye verilen idam cezalarının, hukukun üstünlüğüne zarar verdiğini ve onu bir adalet aracı olmaktan çıkarıp baskı aracına dönüştürdüğünü bildirdi. 

"Olağanüstü boyutta yıkım ve kaos"

Demokrat Kongre üyesi David Cicilline de  Mısır halkının son birkaç yılda "olağanüstü boyutta bir yıkım ve kaos" yaşadığını ifade ederek, "Bugün, güvenliği bahane ederek baskıya başvuran, en uygun şekliyle Mübarek 2.0 olarak tanımlanabilecek bir rejim altında yaşıyorlar. Bence sormamız gereken soru, son 4 yıl içinde çok fazla şey kazanan ve kaybeden Mısır halkının, eski yıldırma, baskı ve şiddet taktiklerine geri dönen bir rejim altında yaşamak isteyip istemedikleri. Bence istemiyorlar" diye konuştu.

K: AA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
'ÖSO’yu da PYD’yi de destekliyoruz'
ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass; Suriye, Irak ve Türkiye’nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklediklerini belirtti, “Suriye’de bağımsız bir Kürt devleti ya da özerk bir bölge oluşturmak amacıyla işbirliği yapmıyoruz” dedi.
Rusya ve Çin Esad kararını veto etti!
Suriye'de kimyasal silah saldırısı düzenlediği tespit edilen Esed rejimine yaptırım uygulanmasını isteyen BM Güvenlik Konseyi karar tasarısını Rusya ve Çin veto etti.
“Tohum canavarı Monsanto” dünya çapında protesto edildi
"GDO'lu besinler yüzünden hava, su ve toprağın yapısı değişiyor. Kanser yayılıyor. Hatta anne karnındaki bebekler bile risk altında."
Suriye operasyonları durduruldu mu?
Reuters'in ABD'li üst düzey yetkililere dayandırdığı habere göre, Rus uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesinin ardından Moskova ile Ankara arasında başlayan kriz nedeniyle Türkiye, Suriye'de düzenlediği operasyonları Washington'un talebi üzerine durdurdu.
Halep'i dış dünyaya bağlayan Kastillo Yolu'na yoğun bombardıman
Halep şehir merkezini dünyaya bağlayan Kastillo Yolu, havan mermileri ve füzelerle günde ortalama 900 kez vuruluyor. Şehre girmek ya da şehirden kaçmak isteyenler araçlarıyla hızla geçmek istiyor, ancak bazıları bombaların hedefi olmaktan kurtulamıyor.
AB kurucularını korku sardı
İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkma kararı almasının ardından panik içindeki AB'nin kurucu üyesi altı ülkenin dışişleri bakanları Berlin’de olağanüstü toplanarak atılacak adımları değerlendirdi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR