"Türkiye sığınmacı sorununda tek başına bütün yükü çekiyor"
Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Piri, İlerleme Raporu konusunda, "Rapor, AB’nin Türkiye’yle birçok konuda daha yoğun bir diyalog başlatma isteğinin açık bir işaretçisi" dedi.
21 Mayis 2015 - 12:48:45

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, bugün AP Genel Kurulu'nda oylanacak 2014 yılı Türkiye İlerleme Raporu'nun yıllardır sunulan raporların en yapıcılarından biri olduğunu söyledi.

Piri, AA muhabirine 2014 yılı Türkiye İlerleme Raporu'na ilişkin açıklamalarda bulundu.

AB modelinin Türkiye'de gerçekleştirilen reformların temel ölçütü olmaya devam etmesi gerektiğini belirten Piri, Türkiye'nin 10 yıl önce dile getirdiği taahhütlerle, AB modeline göre daha demokratik ve modern bir ülke olmayı hedeflediğini ifade etti.

Katılım müzakereleri sonrası Türk hükümetinin attığı adımlarla Türkiye'nin modernleşmesine dair büyük umutlar doğduğunu söyleyen Piri, son yıllarda da bu yönde önemli gelişmeler kaydedildiğini dile getirdi.

Piri, Türkiye'de son dönemde gerçekleşen hukuki reformlara ilişkin şunları söyledi:

"Türkiye 2014'te birçok alanda ilerleme kaydetti. Türkiye’de son 10 yılda gerçekleşen hukuki reformlar ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuruların azalması adalet alanında endişelerimiz olmasına karşın ilerlemelerin olduğunu gösteriyor. Hukuk alanında genel olarak eleştiriler getirebilmek mümkün. Ancak Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruların yapılabilmesi ve 10 yıllık azami tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesi Türkiye'nin ilerlemesinde çok önemli adımları oluşturuyor."

"Türkiye sığınmacı sorununda tek başına bütün yükü çekiyor"

İlerleme raporunun geçen yıllarla karşılaştırıldığında önemli farklılıklar içerdiğini belirten Piri, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Rapor, AB’nin Türkiye’yle birçok konuda daha yoğun bir diyalog başlatma isteğinin açık bir işaretçisi. Yıllardır sunulan raporların en yapıcılarından biri. Raporun eleştirel yönünün ağır basması hem Türkiye hem de AB açısından faydalı olacak." 

Türkiye'nin dünyada en çok sığınmacı kabul eden ülkelerden biri olarak övgüyü hak ettiğinin altını çizen Piri, 2,5 milyon Suriyeli sığınmacıyı ağırlamanın hiç kolay bir iş olmadığını vurguladı. Piri, şöyle devam etti: 

"Avrupa olarak sığınmacı sorununu kendi içimizde yoğun şekilde tartışıyoruz. Türkiye'nin sığınmacılarla ilgili yaptıklarına baktığımızda birçok şey görebiliriz. Onlara ücretsiz sağlık hizmeti sunuyor. Yaşam kaliteleri ve eğitimleri açısından çok yüksek bir standart sunuluyor. Ancak Türkiye tek başına bütün yükü çekiyor. Sorunun çözümünde ciddiysek, Türkiye’ye yardımcı olmak zorundayız."

K: AA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Suudi Arabistan Yemen'e askeri operasyon başlattı
Suudi Arabistan, Yemen'de ilerleyişini sürdüren Husi militanlarına karşı hava operasyonuna başladığını duyurdu. bazı Körfez ülkeleriyle 10 ülkenin destek verdiği operasyonda, başkent Sana'da yer alan Daylami hava üssü vuruldu. Operasyonda isabet alan bazı sivil yerleşim yerlerinde 25 sivilin hayatını kaybettiği ve 40 kişinin yaralandığı belirtildi.
'Şam artık fiili olarak Suriye'nin başkenti değil'
Merkezi Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde bulunan Eş-Şark Stratejik Araştırma Merkezi'nin Müdürü Taki, "Şam artık fiili olarak Suriye'nin başkenti değil" dedi.
Fransa Brezilya ile istihbarat paylaşımı yapacak
Fransa, 2016 Rio Yaz Olimpiyat Oyunları'nın güvenliği için Brezilya ile işbirliği yapacak.
Trump: ABD daima kaybeden bir kabadayı gibi
ABD'de 2016'da yapılacak başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti'den aday olan milyarder işadamı Donald Trump, Washington yönetimine yine sert eleştiriler yöneltti. Trump, "Hep kaybeden bir kabadayı gibiyiz. Obama'ya katlanmak imkânsız" dedi.
İran'dan Kürdistan'a veto
İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olduklarını belirterek, bağımsız Kürdistan fikrine olumlu bakmadıklarını ifade etti.
NATO: Tansiyonu düşürün
NATO'dan Türkiye ve Hollanda'ya itidal çağrısı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI