Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Casus uydulardan iklim bilgisi alınamayacak
ABD Merkezi İstihbarat Ajansı (CIA), yirmi yıldan fazladır meteoroloji bilgileri toplamak için de kullanılan casus uyduların artık bilim insanları tarafından kullanılamayacağını açıkladı.
24 Mayis 2015 - 14:59:47

CIA kontrolündeki uydular, MEDEA programı kapsamında iklim değişikliğiyle bağlantılı bilgilerin toplanması amacıyla da kullanılıyordu. CIA, 'iklim değişikliğinin güvenlik üzerindeki etkilerini inceleyen çalışmaların sona erdiğini' duyurarak MEDEA programının sona erdirildiğini açıkladı.

CIA açıklamasında, verilerin değerlendirilmesinde 'istihbarat kurumu dışındaki uzmanlarla etkileşime girildiğini ancak son derece önemli ve nadir verilere doğrudan erişim sağlamayacaklarını' belirtti.

Mother Jones sitesinde yer alan bilgiye göre, bilim insanları casus uydular tarafından elde edilen verileri iklim değişikliğinin küresel çatışmalar üzerindeki etkisini analiz etmek için kullanıyordu. Analizlerin tamamlandığını belirten CIA'in uzmanlarla ne tür çalışmalar yapacağı ise bilinmiyor.

CIA'den emekli Rolf Mowatt-Larsen, Mother Jones'a yaptığı açıklamada, 'programın sona ermesine şaşırmadığını, gündemi fazlasıyla dolu olan kurumun bu projeyi devredebileceğini' belirtti.

Başkan Obama döneminde ağırlık verilen MEDEA programı, Cumhuriyetçi Parti'nin muhalefetiyle birçok kez sekteye uğramıştı. Cumhuriyetçiler CIA'in 'buzulları değil terörist mağaralarını gözlemlemesi gerektiğini' belirterek projeye karşı çıkmıştı.

K: Mother Jones ve Al Jazeera
 

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
FETÖ'nün sanal timi deşifre oldu!
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terörle Mücadele Bürosu'nun yürüttüğü soruşturma kapsamında yapılan çalışmalar sonucu Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi, ülkenin birlik ve beraberliğini bozmak amacıyla trol hesaplar üzerinden yapılan paylaşımların ardındaki gerçek isimleri tek tek belirledi.
"Dünya Tasarım Oscarları"na Türk damgası
ODTÜ'lü endüstriyel tasarım ekibi Designnobis, "Uluslararası Tasarım Oscarları" Yarışması'nda 7 ödül birden kazandı.
Apple'nin Yeni Bombası
Apple, akıllı saati ‘Apple Watch’u tanıttı.
Yükselen 10 teknoloji geleceğe yön verecek
İnsan hayatını kolaylaştıran ve küresel çevre, üretim, sağlık gibi sorunlara yenilikçi çözümler sunan, 2015'in en önemli 10 yükselen teknolojisi belirlendi.
Facebook ve YouTube'da IŞİD alarmı
Facebook ve YouTube, IŞİD ve benzeri örgütlerin şiddet içeren videolarını yayından kaldırmak için yeni bir yöntem uyguluyor.
Google'dan AB'ye yanıt geldi!
Avrupa Birliği, Google'a, rekabet kurallarını ihlâl ettiği gerekçesiyle 2.42 milyar euro tutarında ceza verdi. Google tarafındansa yanıt gecikmedi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR