Casus uydulardan iklim bilgisi alınamayacak
ABD Merkezi İstihbarat Ajansı (CIA), yirmi yıldan fazladır meteoroloji bilgileri toplamak için de kullanılan casus uyduların artık bilim insanları tarafından kullanılamayacağını açıkladı.
24 Mayis 2015 - 14:59:47

CIA kontrolündeki uydular, MEDEA programı kapsamında iklim değişikliğiyle bağlantılı bilgilerin toplanması amacıyla da kullanılıyordu. CIA, 'iklim değişikliğinin güvenlik üzerindeki etkilerini inceleyen çalışmaların sona erdiğini' duyurarak MEDEA programının sona erdirildiğini açıkladı.

CIA açıklamasında, verilerin değerlendirilmesinde 'istihbarat kurumu dışındaki uzmanlarla etkileşime girildiğini ancak son derece önemli ve nadir verilere doğrudan erişim sağlamayacaklarını' belirtti.

Mother Jones sitesinde yer alan bilgiye göre, bilim insanları casus uydular tarafından elde edilen verileri iklim değişikliğinin küresel çatışmalar üzerindeki etkisini analiz etmek için kullanıyordu. Analizlerin tamamlandığını belirten CIA'in uzmanlarla ne tür çalışmalar yapacağı ise bilinmiyor.

CIA'den emekli Rolf Mowatt-Larsen, Mother Jones'a yaptığı açıklamada, 'programın sona ermesine şaşırmadığını, gündemi fazlasıyla dolu olan kurumun bu projeyi devredebileceğini' belirtti.

Başkan Obama döneminde ağırlık verilen MEDEA programı, Cumhuriyetçi Parti'nin muhalefetiyle birçok kez sekteye uğramıştı. Cumhuriyetçiler CIA'in 'buzulları değil terörist mağaralarını gözlemlemesi gerektiğini' belirterek projeye karşı çıkmıştı.

K: Mother Jones ve Al Jazeera
 

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Türksat 4B uydusu uzaya fırlatıldı
Türksat 4B uydusu, Kazakistan Baykonur Üssü’nden Türkiye saatiyle 23.40’ta uzaya fırlatıldı.
Türkiye’nin en büyük birleşmesi gerçekleşti
Türk Telekom, mobil, internet, ev telefonu, TV ve kurumsal servisler alanında hizmet veren Avea, TTNET ve Türk Telekom markalarını 'Türk Telekom' çatısı altında birleştirdi. Avea, TTNET ve Türk Telekom’un mobil, internet, ev telefonu ve TV hizmetleri, bugün itibarıyla 'Türk Telekom' tek markasıyla müşterilere sunulacak.
Samsung Patent Başvurusunda Bulundu
Samsung yeni amiral gemi modeli için patent başvurusunda bulundu.
Türkiye 20 bin kişilik yeni siber ordu kuruyor
BTK ve Türkiye Bilişim Derneği’nin düzenleyeceği rektörler zirvesinde her geçen gün artan siber saldırılara karşı ‘beyaz hackerlık’ eğitimi verilmesi için çalışma yapılacak.
AKN kademeli olarak kalkıyor
BTK'nın hazırladığı adil kullanım noktasının kademeli olarak kaldırılmasına ilişkin düzenlemeyle asgari hızlar yükselecek, 02-08 arası internet kullanımları dahil edilmeyecek ve kota uygulaması 31 Aralık 2018'de tamamen kaldırılacak.
Çin'den internet güvenliği için yeni adım: Siber polis
Çin, ülkenin büyük internet şirketlerine, sosyal ve ticari kurumlara ait internet sitelerinin güvenliğini sağlayacak ‘siber güvenlik polis merkezleri' oluşturmayı planlıyor.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI