Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Kalp ritmine uzaktan takip
Gelişmiş batı ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de en sık ölüm nedeni olan kalp-damar hastalıklarının 3'te biri ritim bozukluğuna bağlı oluyor. Kalp ritmi problemi olan hastalar, uzaktan takip cihazı ile kontrol altınad tutulabiliyor.
28 Mayis 2015 - 11:26:15

İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Kardiyoloji Anabilim Dalı, Aritmi ve Girişimsel Elektrofizyoloji Ünitesi Sorumlu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Adalet, ritim bozukluğunun tedavi edilebildiğini vurgulayarak, “Kalbin yavaş çalışması durumunda geçici nedenlere bağlı değilse tek tedavi kalp pili takılmasıdır. Kalbin anormal olarak hızlı çalışması ise bazen ani ölüme neden olabilir. Hızlı ritim bozuklukları ilaçlar, yakma ya da dondurma tedavisi (ablasyon) ve takılabilen defibrilatörler (ICD) ile tedavi edilebilirler” dedi.

KALP RİTİM İZLEME YÖNTEMİ HAYAT KURTARIYOR
Prof. Dr. Kamil Adalet, kalp ritim bozukluğu tanısının EKG (elektrokardiyografi) ile konulduğunu ifade ederek, ‘‘Çoğu kez kalbin hızlı ya da yavaş çarptığı esnada hastalar hastaneye ulaşamamakta ve ritim bozukluğu yakalanamamaktadır. Bu takdirde 24-72 saat kalp ritmini sürekli kaydeden cihazlar (Holter) takılmaktadır" dedi.

Prof. Dr. Adalet, kalp ritmi seyrek bozulan hastaların ise 24-72 saat kalp ritmini sürekli kaydeden Holterle yakalanamadığını belirterek, takılabilen kalp ritim izleme cihazları ile bu hastaların hayatlarının kurtulabileceğini kaydetti.

Adalet, “Takılabilen kalp ritim cihazı diğer metotlarla (EKG, Holter, vb) ile belirlenemeyen ritim bozukluklarının yakalanması ve kaydedilmesinde kullanılıyor. Özellikle atriyal fibrilasyon gibi hastanın farkında olmadığı ve aralıklarla kalp ritmini bozulduğu durumlarda son derece yararlıdır. Ayrıca ablasyon tedavisi yapılan hastalarda gizli nükslerin belirlenmesinde de kullanılabilir. Bazen felç ile gelen hastalarda felç nedenini belirlemek güç olabilir. EKG ve Holter kayıtları normal olabilir. Ancak bu hastalarda felç sebebinin atriyal fibrilasyona bağlı pıhtı atması olduğu, takılabilen kalp ritim izleme cihazı sayesinde belirlenebilmektedir. Bunun dışında bayılma nöbetleri olan hastalarda bazen diğer metotlarla bayılma nedeni ortaya konulamamaktadır. Bu hastalarda bayılma nedeni kalbin aralıklı olarak çok yavaş çalışması ve durması; bazen de çok hızlı çalışması olabilir. takılabilen kalp ritim cihazı ile ritim bozukluğu türü belirlenir ve buna göre uygun tedavinin yapılması mümkün olur” dedi.

Prof. Dr. Kamil Adalet, oldukça küçük olan kalp ritim izleme cihazının hastaya kolaylıkla yerleştirildiğini belirterek, “Bu minik cihazlar (44 mmx7 mmx4 mm; 2.5 gr) göğüs bölgesinde cilt altına özel bir aparey ile enjekte edilmektedir. Hasta MR’a rahatlıkla girebilir. Bu cihaz 3 yıl süre ile kalp ritmini kaydedebilir. Cihaz ritim bozulduğunu anlayarak otomatik olarak kayda geçebilir veya hasta rahatsızlık hissedince kendisi cihazı aktive edebilir. Dışarıdan özel cihazlar vasıtasıyla istenildiği an bu kayıtlar bir ekranda görülebilmekte ve yazdırılmaktadır. Bayılma anındaki kayıtlar, kalp ritim bozukluğu ile bayılma arasındaki ilişkiyi kesin olarak ortaya koymaktadır. Buna göre kalp pili ya da ICD takılması veya ablasyon yapılması kararı verilerek hastanın tedavisi mümkün olmaktadır. Diğer yandan bu cihaz sayesinde atriyal fibrilasyon denilen ritim bozukluğu belirlendiği takdirde felcin önlenmesi için kan sulandırıcı ilaçların kullanılması mümkün olacaktır’ dedi.’

Prof. Dr. Adalet, cihazın 3 yıllık ömrünü doldurduğunda basitçe hastadan çıkarılabileceğini kaydederek, ‘‘Kalp ritim cihazının ömrü 3 yıldır. Ancak cihaz sayesinde ritim bozukluğu yakalanmış ve bayılma nedeni kanıtlanmışsa bu cihaz çok basit bir müdahale ile çıkarılmaktadır’’ dedi.

K: İHA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Spor aşkı engel tanımıyor
Hüseyin Şengül 65 yaşında ve engelli. 39 yıl önce geçirdiği iş kazasından sonra hayata tek bacağıyla tutunuyor. Kendisiyle aynı durumda olanlar meydanlarda ve cami önlerinde dilenmeyi tercih ederken, o alnın teriyle çalışmayı tercih etmiş. 3 erkek ve 2 kız tam 5 çocuğunu helal kazançla büyütmüş.
Suriye'den Kilis'e 4 roket mermisi: 4 ölü 6 yaralı
Suriye'de IŞİD kontrolündeki bölgeden atılan 4 roket mermisi Kilis'e düştü: 3'ü çocuk 4 Suriyeli öldü, 6 da yaralı var...
Uyku bozukluğu ciddi bir sorun
Özel Kastamonu Anadolu Hastaneleri Ruhsağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Üçüncü, uyku bozukluklarının ve uykuya dalamamanın endişeden kaynaklandığını belirtti.
Kırmızı et sevenlere kötü haber
Vücutta ürik asit fazlalığı sonucu ortaya çıkan ve pek çok organda soruna yol açan gut hastalığında beslenmenin çok büyük rolü var. Kırmızı et, işkembe, kelle paça ve kalamar, karides, midye gibi deniz ürünleri hastalıktan sorumlu tutulan besinler arasında.
Bunlara dikkat!
Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, meyve tüketirken dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyardı.
Bilgisayar gözü bozar mı?
Çocukların bilgisayar, laptop ve tablet gibi cihazları kullanmasının gözü bozup bozmadığı iddialarına açıklık getiren uzmanlar, ailelerin en çok dikkat etmesi gereken konunun göz tembelliği olduğunu söyledi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI