BMGK Suriye'de varil bombası kullanımını kınadı
BM Güvenlik Konseyi, Suriye'de çocukların da arasında olduğu çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine neden olan varil bombası ve sivillere yönelik diğer saldırıları kınayarak, uluslararası hukuka uyulmasını istedi.
06 Haziran 2015 - 13:05:51

BM Güvenlik Konseyi, Suriye'de çocukların da arasında olduğu çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine neden olan Varil bombası ve sivillere yönelik diğer saldırıları kınayarak, uluslararası hukuka uyulmasını istedi.

BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen basın bildirisinde, son günlerde Halep vilayetinde varil bombalı saldırıların artmasından duyulan endişe vurgulanarak, sivillere ve sivil yapılara yönelik tüm saldırılar kınandı.

Varil bombasıı ve benzeri hava saldırılarında çok sayıda çocuk ve sivilin hayatını kaybettiği, sağlık kuruluşları ve alt yapı tesislerinin zarar gördüğü kaydedilerek, tüm taraflara uluslararası insancıl hukuk altındaki yükümlülüklerine her ne şartta olursa olsun uymaları çağrısı yapıldı.

Sivillerin korunması konusunda öncelikli sorumluluğun Suriye otoritelerinde olduğu belirtilen bildiride, DAEŞ ve Nusra Cephesi ile diğer grupların terörist saldırıları da kınandı.

K: AA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Rusya'dan açıklama: Suriye desteğimizle vurdu!
Rusya Savunma Bakanlığı’ndan son dakika açıklaması geldi. Bakanlık, Suriye ordusunun Rusya’nın havadan desteğiyle El Bab yakınlarındaki bir DAEŞ hedefini vurduğunu bildirdi.
Putin ve Obama anlaştı
ABD ile Rusya, Suriye hava sahasında IŞİD'e karşı olan koalisyon uçakları ile Rus uçaklarının tehlikeli yakınlaşmasını önlemek için anlaştığını aıkladı.
Yunanistan'da sığınmacılara molotoflu saldırı
Yunanistan'ın Midilli Adası'nda sığınmacıların kaldığı çadırlara molotof kokteyli atıldı. Olay nedeniyle bir sığınmacının yaralandığı belirtildi.
Japonya’da mutant balık
Japonya’daki Hokkaido Adası açıklarında bir balıkçı, iki metre uzunluğunda devasa bir balık yakaladı. Balığın resmi sosyal medyada hızla paylaşılırken, Fukuşima nükleer faciasının denizdeki canlıları da etkilediği korkusu yayıldı. Uzmanlar ise balığın sadece çok büyük bir kurt balığı olduğu görüşünde.
Mercedes dünya çapında araçlarını geri çağırıyor
Otomobil devi Mercedes-Benz, dünya çapında çok sayıda aracı aşırı ısınma sorunu nedeniyle geri çağırıyor.
ABD: DAEŞ’i püskürtmeye kararlı gruplara destek vereceğiz
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Bass, DAEŞ'e yönelik operasyonlarda PKK'nın Suriye kolu olan PYD'nin yer almaması gerektiğini söyledi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI