BMGK Suriye'de varil bombası kullanımını kınadı
BM Güvenlik Konseyi, Suriye'de çocukların da arasında olduğu çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine neden olan varil bombası ve sivillere yönelik diğer saldırıları kınayarak, uluslararası hukuka uyulmasını istedi.
06 Haziran 2015 - 13:05:51

BM Güvenlik Konseyi, Suriye'de çocukların da arasında olduğu çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine neden olan Varil bombası ve sivillere yönelik diğer saldırıları kınayarak, uluslararası hukuka uyulmasını istedi.

BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen basın bildirisinde, son günlerde Halep vilayetinde varil bombalı saldırıların artmasından duyulan endişe vurgulanarak, sivillere ve sivil yapılara yönelik tüm saldırılar kınandı.

Varil bombasıı ve benzeri hava saldırılarında çok sayıda çocuk ve sivilin hayatını kaybettiği, sağlık kuruluşları ve alt yapı tesislerinin zarar gördüğü kaydedilerek, tüm taraflara uluslararası insancıl hukuk altındaki yükümlülüklerine her ne şartta olursa olsun uymaları çağrısı yapıldı.

Sivillerin korunması konusunda öncelikli sorumluluğun Suriye otoritelerinde olduğu belirtilen bildiride, DAEŞ ve Nusra Cephesi ile diğer grupların terörist saldırıları da kınandı.

K: AA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Güney Kore: Saldırmaya hazırız
Kuzey Kore'nin 5'inci kez nükleer deneme yapmasının yankıları sürerken, Güney Kore, "Kuzey'in nükleer silah kullandığına dair en küçük bir işaret ortaya çıkarsa, saldırmaya hazırız" dedi
İdam kararı sonrası darbe hakimlerine saldırı!
Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı Mursi’nin idama mahkum edilmesinin ardından hakim ve memurları taşıyan otobüse düzenlenen saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi de yaralandı.
İsrail vatandaşlarını uyardı: Türkiye'yi terk edin
İsrail, Türkiye'de bulunan vatandaşlarına "ülkeyi acilen terk edin" çağrısı yaptı
Esad'tan Astana açıklaması: Hazırım
Beşar Esed, Kazakistan'ın Astana kentinde yapılması planlanan barış görüşmeleri öncesinde açıklamalarda bulundu.
ABD basınında “IŞİD övmece” oynanıyor
Türkiye, Suruç’taki katliamın acısını ve şokunu atlatmaya çalışırken, ABD basınında “IŞİD övmece” oynanıyor. IŞİD’in “devrimci devlet kurma” yeteneklerinden bahseden bir makalede, “uzmanlar” çözümün dış müdahale olduğunu dile getiriyor.
İngiliz politikacından Türkiye'ye destek
Deneyimli İngiliz politikacı Jack Straw: “Türkiye ile ilgili iddialar oldukça çirkin. Özellikle de Birleşik Krallık AB üyesi olmaya devam ederse Türklerin buraya akın edeceği iddiası...”
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI