Sudan'da yeni hükümet kuruldu!
Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, partisi Ulusal Kongre'nin meclisteki sandalyelerin 4'te 3'ünü alarak iktidara geldiği genel seçimin ardından yeni hükümeti kurdu.
07 Haziran 2015 - 13:25:00

Hükümet programına değinen Devlet Başkanı Yardımcısı İbrahim Mahmud, "Yeni hükümetin öncelikleri, milli diyalog, geniş çaplı barış ve hiç kimsenin silah taşımasına gerek bırakmayacak kalıcı anayasanın hazırlanması olacak" dedi.

Mahmud, Beşir başkanlığında biraraya gelen Ulusal Kongre Partisi yönetim kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına yeni atamalara ilişkin değerlendirmede bulundu. Mahmud, yeni kabinenin, seçimden birinci parti olarak çıkan Ulusal Kongre ve onunla koalisyon yapan partiler arasında uzlaşıyla belirlendiğini söyledi.

Sudan resmi televizyonunda yayınlanan Devlet Başkanlığı kararnamesinde, yeni hükümetin kurulduğu, Dışişleri, Savunma, Adalet ve Petrol Bakanlıkları gibi stratejik makamlarda değişikliğe gidildiği belirtildi.

Kararnameye göre, Beşir'in yardımcıları Bekri Hasan Salih ve Hasbu Abdurrahman pozisyonlarını korurken, önceki hükümet Tarım Bakanı olan İbrahim Mahmud, Dışişleri Bakanlığına getirilen İbrahim Gandur'dan boşalan devlet başkanı yardımcılığı makamına atandı.

Savunma Bakanlığına ise Genel Kurmay Başkanı Mustafa Abid getirilirken, Beşir'e en yakın isimler arasında yer alan eski Savunma Bakanı Abdurrahim Muhammed Hüseyin'in, başkent Hartum'a vali olarak atandığı kaydedildi.   

Kararnamede ayrıca Devlet Başkanı Beşir'in ülkedeki 18 vilayetten, 15'inde valiliklerde değişime gittiği ve 2003 yılından beri çatışmalara sahne olan Darfur'u oluşturan 5 vilayetin 4'üne de yeni vali atadığı ifade edildi.

Nisan ayındaki genel seçimde Ulusal Kongre Partisi 323 milletvekiliyle meclisteki çoğunluğu elde etmişti.


K:AA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Gurbetçiler Erdoğan'ın yanında! Belçika'da Sivil Demokrasi Şöleni
Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) halkın direnişi ile engellenen işgal girişimi sonrası sosyal medya hesabından terör örgütü ile irtibatlı Belçika’daki kurum veya kişilerin isimlerini paylaşan Türk vatandaşının evi 3 günde 2 kez basıldı. Belçika'da yaşayan gurbetçiler her iki olaya tepki göstermek üzere toplandılar.
İbadi’den Necef çıkarması
Irak Başbakanı Haydar El İbadi, Necef'te Şii din adamları Mukteda El Sadr, İshak El Feyyad, Muhammed Said El Hekim ve Beşir En Necefi ile bir araya geldi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ise süpriz şekilde Bağdat'a gitti.
Sibirya'da mumyalanmış çocuk bulundu
Rusyalı arkeologlar, Kuzey Sibirya'daki Yamal-Nenets Özerk Bölgesi'nde mumyalanmış bir çocuk buldu. Kuzey kutup dairesinden yalnızca birkaç kilometre uzaklıktaki Zelyonıy Yar isimli köyde tespit edilen mumyanın 30 cm genişliğinde 1.3 metre uzunluğunda olduğu belirtiliyor.
FIFA'dan flaş Katar kararı
FIFA, 2022'de Katar'da yapılması kararlaştırılan Dünya Kupası hakkında kararını açıkladı.
İsviçre'deki 'Erdoğan'ı öldürün' pankartı için ilk karar!
İsviçre'nin Bern kentindeki bir gösteride Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı başına silah dayalı şekilde gösteren pankarta ilişkin başlatılan soruşturmada, organizatörlerin suçlanmayacağı açıklandı.
Mısır bizim düşmanımız değil
Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Heniyye, Gazze'ye uyguladığı abluka ve tampon bölgeye razı olmasalar da Mısır ile düşman olmadıklarını açıkladı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI