Anasayfa  >   Yazar
Hüzün Mamafih: Kontrollü hayatlar
Hay Allah im, bir çocuk doğum günü partisine alınacak bir hediyeyi ne kadar da büyük bir problem yaptı, diye düşündüm, kadının bana gönderdiği uzunca cevabi alınca.
14 Haziran 2015 - 21:03:42
Halbuki benim düşüncem, nasıl olsa çarsıya gideceğim, hediyeyi de çarsıdan alabilirim idi. Türkiye de nasıl bilmem, fakat Almanya da doğum günlerine her hangi bir hediye ile gidilmiyor artık. Her şey mükemmel bir şekilde organize ediliyor. Çocuğun ebeveyni herhangi bir oyuncakçı dükkânına çocuğuyla önceden gidiyor. Orada doğum günü kutlayacak olan çocuk çeşitli oyuncaklar seçip, adinin üstünde yazılı olan bir kutuya dolduruyor. Bu arada oyuncakların fiyatları da 10 ve 15 EUR arası bir miktar tutulacak şekilde, yani ne çok az, ne de çok fazla olması suretiyle seçiliyor. Oyuncak kutu içi doldurulduktan sonra bir özel olarak yapılmış bir köseye yerleştiriliyor. Bu partiden üç hafta önce hazırlanmış olan prosedür çocuğun davet kartlarının üzerine yazılıyor. “Sevgili ...., sen de doğum günü partimde aramızda olursan çok sevinirim.... yer ve tarih bilgilerinden sonra da o cümle her doğum günü davetiyesinin altına eklenmiştir: Filanca dükkanda veya mağazada adımda hediye kutum bulunmaktadır. İşte bana da öyle bir davetiye getirmişti yedi yaşındaki kızım. Verdikleri dükkan tam yolumun üzerinde olmadığı için, çarsıdan bir şeyler alırım diye düşünmüştüm. Çok yanlış bir şey olsun istemediğimden çocuğun annesini aramıştım, hani ne gibi şeylerden hoşlanır diye. Kadın bana, benim böyle bir durumda verebileceğim tepkinin yerine “aman hiç sorun değil, fazla sorun olmasın size, bir kitap olabilir mesela” gibi değilde bana uzunca bir mesaj attı. Oğlunun bütün istekleri o kutunun içinde olduğunu, kutudan hangi hediyelerin alınıp alınmadıklarını bilmediğini, eğer iki gün daha bekleyebilirsem kendisinin dükkana gidip kutuyu kontrol edebileceğini ve oradan bana kalan hediyeler hakkında bir fikir verebileceğini, olmadı kendisinin kutudan bir hediye satın alıp (10 ve 15 EUR arası fiyatı da tabii ki tekrar belirtti) benim ona parayı verebileceğimi de uzunca hiç de üşenmeden yazdı. Aman Allah im, konunun bu kadar uzayıp bu boyuta geleceğini hiç tahmin etmemiştim. Sorduğuma utandım ve kendime kızdım. Sonra düşündüm de, acaba bu olay sadece Alanlara has bir düşünce mi, yoksa bizim su modern dediğimiz hayatla mi ilgili. Neden her şeyi kontrol etmek isteğindeyiz veya olumsuzlukları tamamen hayattan silmek isteriz? Ben bana verilen her hediyeye sevinirken ki, çok saçma bir şey hediye edildiğinde onu hediye edenin karakterine es geçiyorum, o yedi yaşındaki çocuk her sürprizi kötü olma olasılığı yüzünden hayatından silmek üzere. Tabii ki çocuk değil, daha çok yetişkinlerin kurmuş oldukları bu sisteme onları daha küçük yasta sokmuş oluyorlar. Hayattan sürprizlerin sırf kontrolümüz altında olmadıklarından ve kötü de olabilecekleri için çıkabilmiş olmaları, hele de o körpe yasta bana çok garip geldi. Keşke annesine hiç sormayıp çocuğa görüp de kendi beğendiğim bir kitabi alsaydım da ona hayatında her şeyin kontrol edilemeyeceğini öğretseydim. Kim bilir, belki de hiç ummadığı bir şeyi hediye aldığı için sevinecekti.
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Semra Polat: Türkiye'nin Kendisiyle İmtihanı
Osmanlı İmparatorluğu’nun son demlerinden Türkiye’ye miras kalan birçok sorun bulunuyor. Bu sorunların en başında yer alan ise hali hazırda hala devam etmekte olan Kürt meselesi geliyor.
Zeynelabidin Zinar: CEJNA BÊ ŞAHÎ
Cejna Zimanê Kurdî pîroz be, lê bê şahî ye.
Hacer Aydın: İslam erkeğin nefsini yüceltmiş midir?
Eşitlik diyen her ideoloji ve din ataerkil ideolojinin çarpıtmasına uğramıştır. Bir Türk, Marksist bir konuşmasında itiraf ederken şunları söylemişti: “Biz sosyalistler eşitlik dedik ama erkekler olarak haremler kurduk.
“Selam Olsun” Operasyonu!
Hz. Peygamber’in (s.a.v) vefatından sonra Hz. Ömer: “Resulullah ölmemiştir ve sağdır! Ona sadece Hz. Musa’ya arız olan saika gibi bir saika arız olmuştur. Kim ‘Muhammed öldü’ derse onu kılıcımla iki parça ederim” sözlerini işiten Hz. Ebubekir: “Kim ki Muhammed’e tapıyorsa, bilsin ki Muhammed ölmüştür. Kim ki Allah’a ibadet ve kulluk ediyorsa, bilsin ki Allah Hayy’dır, ölümsüzdür” sözleriyle cevap vererek sahabe-i kiramı rahatlatmıştı.
Saygın Bedri Gider: Hrant Dink iddianamesi
"Hrant Dink cinayetine ilişkin iddianamede, eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, dönemin İstihbarat Daire Başkanlığı Personel Şube Müdürü Coşgun Çakar ve eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in "silahlı örgüt kurmak" suçundan 22,5 yıl, "tasarlayarak kasten öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi."
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI