BM Nelson Mandela ödülünün sahipleri belli oldu
BM Genel Kurulu tarafından bu yıl ilk kez verilecek Nelson Mandela ödüllerine Namibya'dan Dr. Ndume ile eski Portekiz Cumhurbaşkanı Sampaio layık görüldü.
22 Haziran 2015 - 19:38:48

BM Genel Kurul Başkanı Sam Kutesa, geçen yıl genel kurulda alınan karar uyarınca bu yıl ilk kez verilecek BM Nelson Mandela ödülünün sahiplerini açıkladı.

Ödüle, Namibya ve diğer gelişmekte olan ülkelerdeki körlük ve diğer göz hastalıklarının tedavisi konusundaki hizmetleri nedeniyle Namibyalı Dr. Helena Ndume ile 1996-2006 yılları arasında Portekiz Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Jorge Sampaio'nun ülkesinde demokrasinin yerleşmesinde gösterdiği çalışmalar nedeniyle layık görüldükleri bildirildi.

BM Nelson Mandela ödülü, geçen yıl BM Genel Kurulunda alınan karar uyarınca, her beş yılda bir BM prensipleri ışığında uzlaşma ve sosyal uyumu teşvik ederek insanlığa hizmet eden biri kadın biri erkek iki kişiye verilecek.

Kazananlara ödülleri BM Uluslararası Nelson Mandela günü kutlamaları kapsamında 24 Temmuz'da New York'ta takdim edilecek.

K: AA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Viyana’da dörtlü Suriye zirvesi başlıyor
Türkiye, Rusya, ABD ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları, Suriye'deki son durum ve siyasi çözüm yollarını görüşmek üzere bugün Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir araya geliyor.
Ortadoğu’da karanlık komplolar
“Geçen Mart ayında Suudi Arabistan’da yapılan sessiz toplantı ve İsrail ordusundan son günlerde sızan anonim bilgiler, Ortadoğu’da savaşın yeni bir aşamaya geçip daha da genişlemesi noktasında gerekli zemini teşkil ediyor.”
IŞİD Rusya saldırısını üstlendi
Rusya’nın güneyindeki Dağıstan’ın Derbent kentinde bir kişinin ölmesine, 10 kişinin de yaralanmasına neden olan silahlı saldırıyı IŞİD’in üstlendiği belirtildi.
Fransa'da yeni istihbarat yasası onaylandı
Fransa meclisi, terörle mücadele için istihbarat tedbirlerinin sıkılaştırılmasını öngören yeni istihbarat yasa tasarısını kabul etti.
Obama ve Putin'den sürpriz görüşme
ABD Başkanı Obama ile Rusya Devlet Başkanı Putin, telefonda görüşerek Suriye ve Ukrayna konusunda konuştu...
Cameron ile Timerman arasında Falkland gerginliği
Guardian gazetesi, Brüksel'de düzenlenen AB-CELAC zirvesinde İngiltere Başbakanı Cameron ile Arjantin Dışişleri Bakanı Timerman arasında Falkland Adaları'na ilişkin uyuşmazlık yaşandığını ileri sürdü.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI