Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Anasayfa  >   Yazar
Saygın Bedri Gider: Babalar ve Oğulları
Bir arkadaşım "bu pazar sabahı western’i tatsız ve eksik" diye yazmış. Okuyunca üzüldüm, babamı düşünüp ürperdim. Ne olursa olsun hep yaşasa, hep başımızda olsa babam, tüm babalar, dost düşman herkesin babası. Pazar sabahları western seyrederdik babamızla, değil mi?
23 Haziran 2015 - 10:28:00
Kahvaltı masasında...
Annem biraz gecikince çatalları tabaklara vurup gürültü yapardık. Ve daha bir sürü şey...
Babalar ve oğulları...
İki erkeğin en özgün, en değerli ilişkisi baba-oğul ilişkisidir. Gün geçtikçe daha iyi anlıyorum bunu ve ancak düşündüğünde fark ediyor insan; temel bilgilerimizin, duygu durumumuzun ve ahlaki yapımızın arka planında babalarımız en kuvvetli aktörler. Davranışlarıma baktığımda git gide daha çok şey buluyorum babamdan. Hatta geçmişte babama kızdığım bazı şeyleri bile yaptığımı görüyorum şimdi. Sonra diyorum ki "Allah'tan saygısızlık yapmamışım babama o zaman. Bak şimdi aynısını yapıyorum." smile ifade simgesi
Baba gördüğümüz ilk erkek, ilk öğretmenimiz, ilk otorite, ilk adalet sağlayıcı. Binamızın temeli, kapısı, kirişi... Biliyorum ki babaları adaletsizlik yapmayan oğullar adaletsiz olamazlar. Yani armut hep dibine düşer. Allah eksikliklerini vermesin, uzun yaşasın babalarımız. Geçen sene bu zamanlar babam bir hastalığın pençesine düştü. Yandık, yıkıldık o günlerde. Zor zamanlar geçti, geçiyor. Şimdi iyi, iyiyiz. Dikiz, ayaktayız çok şükür. Canım, her şeyim annem babama çok iyi bakıyor. İlaç oluyor ona.
Velhasıl hayatın içindekileri yaşıyoruz. Ailenin kıymetini daha iyi, daha çok anlıyoruz.
Vefat eden tüm babalara rahmetler diliyorum. Nurlar içinde yatsınlar.
Dedelerime, onların babalarına da rahmetler diliyorum, şükranlarımı yolluyorum.
Dedelerim gibi, babam gibi evlatlar yetiştirdikleri için.
Canım babamın da ellerinden öpüyorum.
Hayatı boyunca hep hakkı, iyiyi, güzeli dokumuş, haksıza, kötüye, çirkine hiç geçit vermemiş nurluellerinden.


 
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan Harun'u Yalnız Bırakmadı
Ağrı AK Parti İl Kongresi’nin ardından, AK Parti Ağrı İl Gençlik Kolları Başkanlığı tarafından parti bayraklarının toplatılması için görevlendirilen Hasan Yakut ve Harun Polat elektrik akımına kapılarak feci şekilde yaralanmıştı. Hasan’ın tedavisine Erzurum’da devam edilirken, Harun, ambulans uçak ile Ankara’daki Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirilmişti. Bir dizi ameliyat geçiren Harun, birkaç ameliyat daha olacak… Harun ile ilgili tüm gelişmeleri; köşe yazımda, televizyon programımda, sosyal medya hesaplarımda paylaştığım için çok sayıda tebrik ve teşekkür telefonu ve mesajı aldım. Ben, insanlık görevimi yaptım, hepsi bu.
Savaş Hoştaş: MHP’nin Oksimoron Tutumu
Konunun başlığı aslında “MHP-Siyaset-Riya” olacaktı lakin bu başlık muhteviyatı tam olarak karşılamayacağı için ve beni tam anlamıyla tatmin etmediği için değişti. Çünkü başta MHP olmak üzere muhalefet partilerinin tutumlarını ancak “oksimoron” kavramı karşılayabiliyor.
Güldalı Coşkun: Akıl nefreti yener
Üç partinin, meclise girme nedeni asla iktidar olmak ve ülkeye hizmet etmek değildi. Mâlum takıntılarına bir nebze şifa bulmak içindi tüm çaba ve gayretleri.
Y.Ziya Döger yazdı: SİYASET ve DÜŞÜNCEDE ETİK
Siyasi politik yapılarımızın önünde yürüyenler ikbali değil, toplumsal maslahatları dikkate alan etik değerlere yönelmeleri halinde Kürd ve Kürdistan davasına ancak katkı sunabilirler.
Siyaset de Şiddeti Taşıyan Enstrümana Dönüştü
Son günlerde TBMM’deki alt komisyonda ele alınmaya çalışılan dokunulmazlık fezlekelerinin görüşülmesi sırasında kamuoyuna yansıyan ve asla tasvip edemeyeceğimiz görüntüler HDP’lilerin şiddeti meclise taşımalarının somut bir göstergesi olarak okunabilir.
Muhammed (A.s) Kimdir?
Şunu peşinen söylemek gerekir ki, Hz. Muhammed Bütün insanlık için yaktığı özgürlük bilinci, bütün bir yeryüzünü mutluluk ve adalete götürebilecek düzeydedir. Şüphesiz ki bu öyle bir düzeydir ki, ne Seküler ne Hümaniter ne de Liberal düşünce sistemleri bu bilincin ve duruşun ötesine varacak bir sistem inşa edemez. Ve modern gürültüler ve savaşımlar arasında onun sesini ve özgürlük nefesini hissetmek, onun bitmek bilmeyen ilahi ışığını, aşamadığımız düşünce zindanlarına götürüp aydınlatmak, insana dair en anlamlı çaba olacaktır.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR