Anasayfa  >   Yazar
S.Bedri Gider: Günümüz sol düşüncesi
Siyasal, sosyal, ideolojik, sosyo-psikolojik ve psikolojik açıdan ortada büyük bir yenilgi var.
30 Haziran 2015 - 19:17:13
Yurdum solcusunun oturup bir düşünmesini istirham ediyorum, soldan gelen biri olarak.
Basit bir dille yazacağım.
Nedir sosyalizm? Toplumculuk...Yani üretimin, zenginliğin adaletli paylaşımı. Mülkiyetin kişi elinde değil toplumun elinde olması diğer deyişle kişilerin mülke, iktidara, devlete hakim olmaması, bunların topluma ait olmasıdır sosyalizm. Utopik komünist dünya idealini şu aşamada konuşmaya bile gerek yok.
Bir kere yeryüzündeki tüm sosyalist devlet deneyleri hüsranla sonuçlandı. Bütün örnekler biliniyor.
Siyasal, sosyal, ideolojik, sosyo-psikolojik ve psikolojik açıdan ortada büyük bir yenilgi var.
Söz konusu bu somut durum karşısında solculara, sosyalistlere iki devasa zoka yedirilmistir. Isyanimin, geçmeyen öfkemin sebebi bu zokalarin -hem de arkada inanılmaz bir tecrübeye rağmen-yutulmasinadir. Bas kaldırım asla soru sorulmamasina ve esasen güdülen sürü haline gelinmesinedir.
Nedir o iki büyük zoka?
Bir...Son yüz yıldaki sosyalist mücadelenin yıkılıp ayağa kalkamayacak şekilde tus edilmesine yonelik yapılan tüm ozelestiriler yalan ve adice bir sahtekarlik üzerine kuruludur. Genelleştirilmiş bu yalancı ozelestiriler karşısında aykırı ve gerçeğe yakın olan sorgulama ve ortaya çıkan düşünceler soz konusu buyuk yalanlarin sahipleri tarafından hemen tecrit edilmektedir, bogulmaktadir.
Iki...Mülkiyetin tek elde, ellerde toplanmasına ve küresel hegemonyaya itiraz anlamına gelen sol kalkisma bu merkezden ustaca kaydirilarak etnik kimlikcilik, cinsel kimlikcilik, ilkel ulusalcilik, küresel egemenlerin ekmeğine yağ süren halksiz demokratlık trenine bildirilmiştir.
Şunu da ek olarak belirtmeliyim. Hangi solcu tarihi doğru okuyabilmektedir? Okuyamaz! Çok azdır.
Çünkü tarihi doğru okumaktan fersah fersah uzaklaştırilmistir. (Bu konunun da ayrintisina girmeyecegim.) Matbaalar, yayın evleri, dağıtım şirketlerini yakmak gerekir belki de. Reklamları, afişleri, sloganları nasıl yakmak gerekiyorsa. Çünkü insan gerçeğe geçit vermeyen yeni kolecilik düzeninin alınıp satılan mali haline getirilmiştir. Akıllar ve karakterler kafes içindedir. Hem de kendini özgür sanarak, özgürlük mücadelesi verdiğni düşünerek kafese girenlerle dolup taşmakta etrafimiz.
Akilsizligin ve karaktersizligin iyi akıl ve iyi karakter haline çevrildigi bu büyük cins değişikliği ameliyatını deşifre etmek en önemli görev olarak duruyor karşımızda. Bu merhalelerden sonra karar vermeliyiz ne yapacağımıza.
Söz konusu işler için asgari bir cesarete ihtiyaç var. Fakat korkakligin cesaret sayıldığı günümüzde kendine cesur payesi bicenlerin gizli ve aslinda cok buyuk olan korkakligini nasıl anlatacağız?
Once kendine dogru imana gelmesini nasıl sağlayacagiz?
Evvela bunları konusmaliyiz.
Var mısınız?
 
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Güldalı Coşkun: AB ve aşırı sağın yükselişi
Yıllarca bizi oyalayan AB'ye karşı birikmiş bir öfke vardı. İngiltere'nin ayrılması ile birliğin dağılma sürecine girdiği beklentisi ağırlık kazandı. AB'nin temeli ekonomik işbirliğine dayalı.
Savaş Hoştaş: Kandan Beslenenlere Reddiye
Tarihi fırsat derken aklıma hemen Öcalan’ın mahkeme konuşmaları geliyor
BENDEMAYIN
Herçendî demsal havîn bû, lê wê rojê wekî rojek ji payîzê be, bayek hênik dihat. Pîra Muradê ya dîrokî wekî hemû rojên betlaneyê dîsa gelek qelebalix bû…
Prof.Dr. Mazhar Bağlı: Nerde O Eski Solcular?
Geçtiğimiz hafta CHP ve HDP’nın kongreleri yapıldı. Her iki partiyi sol ortak paydasında değerlendirmek mümkündür. Zira her ikisi de “sol” ortak paydasında, ancak faklı yaklaşımlara sahip olduğu iddiasındadırlar.
Beyaz güvercinlerin Kürtçe kanatlandıkları zamanlar
Mahalleye ansızın baskın yapan askerler, ağır postallarıyla evlere girip bir şeyler arıyorlar.
Prof.Dr. Mazhar Bağlı: Terörün Pey Akçesi Kürtler
Kürt meselesi yeni bir konu değildir. Kadim bir sorundur. Modern antropolojik çalışmalar ve etnik köken araştırmalarıyla birlikte canlanıp ulus devlet yapılanmaları ile kök salmıştır. Ancak bu konuyu esas farklı bir şekilde dönüştüren ise PKK’dır, terördür.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI