Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Anasayfa  >   Yazar
S.Bedri Gider: Günümüz sol düşüncesi
Siyasal, sosyal, ideolojik, sosyo-psikolojik ve psikolojik açıdan ortada büyük bir yenilgi var.
30 Haziran 2015 - 19:17:13
Yurdum solcusunun oturup bir düşünmesini istirham ediyorum, soldan gelen biri olarak.
Basit bir dille yazacağım.
Nedir sosyalizm? Toplumculuk...Yani üretimin, zenginliğin adaletli paylaşımı. Mülkiyetin kişi elinde değil toplumun elinde olması diğer deyişle kişilerin mülke, iktidara, devlete hakim olmaması, bunların topluma ait olmasıdır sosyalizm. Utopik komünist dünya idealini şu aşamada konuşmaya bile gerek yok.
Bir kere yeryüzündeki tüm sosyalist devlet deneyleri hüsranla sonuçlandı. Bütün örnekler biliniyor.
Siyasal, sosyal, ideolojik, sosyo-psikolojik ve psikolojik açıdan ortada büyük bir yenilgi var.
Söz konusu bu somut durum karşısında solculara, sosyalistlere iki devasa zoka yedirilmistir. Isyanimin, geçmeyen öfkemin sebebi bu zokalarin -hem de arkada inanılmaz bir tecrübeye rağmen-yutulmasinadir. Bas kaldırım asla soru sorulmamasina ve esasen güdülen sürü haline gelinmesinedir.
Nedir o iki büyük zoka?
Bir...Son yüz yıldaki sosyalist mücadelenin yıkılıp ayağa kalkamayacak şekilde tus edilmesine yonelik yapılan tüm ozelestiriler yalan ve adice bir sahtekarlik üzerine kuruludur. Genelleştirilmiş bu yalancı ozelestiriler karşısında aykırı ve gerçeğe yakın olan sorgulama ve ortaya çıkan düşünceler soz konusu buyuk yalanlarin sahipleri tarafından hemen tecrit edilmektedir, bogulmaktadir.
Iki...Mülkiyetin tek elde, ellerde toplanmasına ve küresel hegemonyaya itiraz anlamına gelen sol kalkisma bu merkezden ustaca kaydirilarak etnik kimlikcilik, cinsel kimlikcilik, ilkel ulusalcilik, küresel egemenlerin ekmeğine yağ süren halksiz demokratlık trenine bildirilmiştir.
Şunu da ek olarak belirtmeliyim. Hangi solcu tarihi doğru okuyabilmektedir? Okuyamaz! Çok azdır.
Çünkü tarihi doğru okumaktan fersah fersah uzaklaştırilmistir. (Bu konunun da ayrintisina girmeyecegim.) Matbaalar, yayın evleri, dağıtım şirketlerini yakmak gerekir belki de. Reklamları, afişleri, sloganları nasıl yakmak gerekiyorsa. Çünkü insan gerçeğe geçit vermeyen yeni kolecilik düzeninin alınıp satılan mali haline getirilmiştir. Akıllar ve karakterler kafes içindedir. Hem de kendini özgür sanarak, özgürlük mücadelesi verdiğni düşünerek kafese girenlerle dolup taşmakta etrafimiz.
Akilsizligin ve karaktersizligin iyi akıl ve iyi karakter haline çevrildigi bu büyük cins değişikliği ameliyatını deşifre etmek en önemli görev olarak duruyor karşımızda. Bu merhalelerden sonra karar vermeliyiz ne yapacağımıza.
Söz konusu işler için asgari bir cesarete ihtiyaç var. Fakat korkakligin cesaret sayıldığı günümüzde kendine cesur payesi bicenlerin gizli ve aslinda cok buyuk olan korkakligini nasıl anlatacağız?
Once kendine dogru imana gelmesini nasıl sağlayacagiz?
Evvela bunları konusmaliyiz.
Var mısınız?
 
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Saygın Bedri Gider: Hrant Dink iddianamesi
"Hrant Dink cinayetine ilişkin iddianamede, eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, dönemin İstihbarat Daire Başkanlığı Personel Şube Müdürü Coşgun Çakar ve eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in "silahlı örgüt kurmak" suçundan 22,5 yıl, "tasarlayarak kasten öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi."
Atilla Yayla: Kimin Müttefiki?
Tarihiyle ve bugünkü hâliyle Batı yekpare bir bütün teşkil etmiyor. Ben Batı’nın her şeyine değil daha ziyade liberal birikimine ve mirasına önem ve kıymet atfetmekteyim.
Oğuz Ağca yazdı: ''Hacer Aydın'ın 'Süslümanlığı' üzerine''
Sivil Düşünce'de Hacer Aydın'ın, ''Süslümanım elhamdülillah'' yazısını okuyunca aklıma yıllar önce MÜSİAD başkanının, yeni burjuvazi biziz sözü aklıma geldi.
Atilla Yayla:Meşrulukla doğruluğu birbirine karıştırmak
Tartışmalarda yapılan birçok hata var. En önemlilerinden biri meşruluk ile doğruluğun birbirine karıştırılması.
İstiklâl harbi şehitlerinin katili
Derviş Vadeti, yaşıyor; Okyanus Ötesi’nde Siyonizm’in emrinde hoşgörü adı altında Türkiye ve İslam coğrafyasına nifak tohumları ekiyor. Kuvva-yı Millîye’yi hain ilan eden İngiliz sevdalısı mandacı Şeyhü’l İslam Dürrizade’nin izinden giderek bu ülkenin birlik ve beraberliğini bozmak için her yolu meşru görüyor.
Güldalı Coşkun: Yapmayın ne olur
Sosyal psikologlar ne der bilmiyorum ama bu derece siyah ve beyaza hapsolmuşluk ve katılık, insanı yoruyor.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR