Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Anasayfa  >   Yazar
S.Bedri Gider: Günümüz sol düşüncesi
Siyasal, sosyal, ideolojik, sosyo-psikolojik ve psikolojik açıdan ortada büyük bir yenilgi var.
30 Haziran 2015 - 19:17:13
Yurdum solcusunun oturup bir düşünmesini istirham ediyorum, soldan gelen biri olarak.
Basit bir dille yazacağım.
Nedir sosyalizm? Toplumculuk...Yani üretimin, zenginliğin adaletli paylaşımı. Mülkiyetin kişi elinde değil toplumun elinde olması diğer deyişle kişilerin mülke, iktidara, devlete hakim olmaması, bunların topluma ait olmasıdır sosyalizm. Utopik komünist dünya idealini şu aşamada konuşmaya bile gerek yok.
Bir kere yeryüzündeki tüm sosyalist devlet deneyleri hüsranla sonuçlandı. Bütün örnekler biliniyor.
Siyasal, sosyal, ideolojik, sosyo-psikolojik ve psikolojik açıdan ortada büyük bir yenilgi var.
Söz konusu bu somut durum karşısında solculara, sosyalistlere iki devasa zoka yedirilmistir. Isyanimin, geçmeyen öfkemin sebebi bu zokalarin -hem de arkada inanılmaz bir tecrübeye rağmen-yutulmasinadir. Bas kaldırım asla soru sorulmamasina ve esasen güdülen sürü haline gelinmesinedir.
Nedir o iki büyük zoka?
Bir...Son yüz yıldaki sosyalist mücadelenin yıkılıp ayağa kalkamayacak şekilde tus edilmesine yonelik yapılan tüm ozelestiriler yalan ve adice bir sahtekarlik üzerine kuruludur. Genelleştirilmiş bu yalancı ozelestiriler karşısında aykırı ve gerçeğe yakın olan sorgulama ve ortaya çıkan düşünceler soz konusu buyuk yalanlarin sahipleri tarafından hemen tecrit edilmektedir, bogulmaktadir.
Iki...Mülkiyetin tek elde, ellerde toplanmasına ve küresel hegemonyaya itiraz anlamına gelen sol kalkisma bu merkezden ustaca kaydirilarak etnik kimlikcilik, cinsel kimlikcilik, ilkel ulusalcilik, küresel egemenlerin ekmeğine yağ süren halksiz demokratlık trenine bildirilmiştir.
Şunu da ek olarak belirtmeliyim. Hangi solcu tarihi doğru okuyabilmektedir? Okuyamaz! Çok azdır.
Çünkü tarihi doğru okumaktan fersah fersah uzaklaştırilmistir. (Bu konunun da ayrintisina girmeyecegim.) Matbaalar, yayın evleri, dağıtım şirketlerini yakmak gerekir belki de. Reklamları, afişleri, sloganları nasıl yakmak gerekiyorsa. Çünkü insan gerçeğe geçit vermeyen yeni kolecilik düzeninin alınıp satılan mali haline getirilmiştir. Akıllar ve karakterler kafes içindedir. Hem de kendini özgür sanarak, özgürlük mücadelesi verdiğni düşünerek kafese girenlerle dolup taşmakta etrafimiz.
Akilsizligin ve karaktersizligin iyi akıl ve iyi karakter haline çevrildigi bu büyük cins değişikliği ameliyatını deşifre etmek en önemli görev olarak duruyor karşımızda. Bu merhalelerden sonra karar vermeliyiz ne yapacağımıza.
Söz konusu işler için asgari bir cesarete ihtiyaç var. Fakat korkakligin cesaret sayıldığı günümüzde kendine cesur payesi bicenlerin gizli ve aslinda cok buyuk olan korkakligini nasıl anlatacağız?
Once kendine dogru imana gelmesini nasıl sağlayacagiz?
Evvela bunları konusmaliyiz.
Var mısınız?
 
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Nilgün H.Kök: Cenaze Namazı ve Düşündürdükleri
"Işıklar içinde uyumak" ise türedi, uydurma bir ŞEY... Bir yakınım "ışıklar içinde uyumak" nedir, nerden çıktı anlamadım diye sorduğunda, "nur" dememek için böyle söylüyorlar dediğimde çok şaşırmıştı.
Saygın Bedri Gider: Cumhuriyetin Reza Zarrab'ları
DÜNDEN BUGÜNE CUMHURİYETİN REZA ZARRABLARI Numan Kurtulmuş ve Nihat Zeybekçi Türkiye İhracatçılar meclisinin verdiği ödüllerden birini Reza Zarrab'a takdim edince kıyamet koptu. Kopacak tabii... Kopmalı... Numan Kurtulmuş "ödülün o kişiye verileceğini bilseydim gitmezdim." diyerek kırık potu iyice parçalamış oldu.
Zeynelabidin Zinar: Suda Rijandina vê xwînê bo ke heye?
Di van rojên dawiyê de li Tirkiye û Bakûrê Kurdistanê, xwîneke zêde tê rijandin. Pê re jî, hin birrên “nijadperest” li piraniya bajarên Tirkiyê ji 400î zêdetir êrîşên hovane birine ser cihê kar û dezgehên Kurdan û rûxandine, talan kirine lê zêdetir şewitandine.
Cemal Fedayi: MİLLİYETÇİLİKLERİN ZAFERİ!
Bir siyaset bilimci olarak, bu seçimlerle ilgili olarak en önemli tespitim şudur: Bu seçimlerde milliyetçilikler kazandı. Bütün tonlarıyla milliyetçilikler… Sağcı, solcu ve dinci milliyetçilikler hep birlikte büyük bir zafer kazandılar…
Hüzün Mamafih: Feto'nun Testisleri
Farkındaysanız çoktandır köşeme yazamadım. Aslında hep aklımda, hep bir ne yazsam ile meşguldüm, ya da gözüme bir konu kestiremedim ya da ne bileyim, aman kimin umurunda gibi dedim kendime. Ya da biraz tembellik, fakat mutlaka başka şeylerle de meşgul olduğum için, şimdiye kadar yazamadım. Nedenlerimin başında yazmış olduğum iki roman var tabii ki. İki koca romanı yazdım fakat gel gör ki hala bunlara uyan bir isim verip piyasaya süremedim. Bir sene geçti, nadasta bekliyorlar.
Hacer Aydın: Kürtçe 2. Resmi Anadil Olmalı
Türkiye kalıplarına sığamayan bir ülke ve de çok hızlı bir şekilde gelişmektedir. Ekonomik, sosyal ve demokratik bir gelişme içinde kalıplarını parçalamaktadır.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI