Anasayfa  >   Yazar
Savaş Hoştaş: Yandaş Yazarlık Meselesi
Yandaşlık ilk kullanımda itici bir telaffuz olarak gelse aslında kelime anlamına baktığımızda hoş bir kavramdır
12 Temmuz 2015 - 01:20:19
Yandaşlık ilk kullanımda itici bir telaffuz olarak gelse aslında kelime anlamına baktığımızda hoş bir kavramdır. Yanında olmak, beraber yürümek gibi anlamları barındırır. Eskilerin dediği bir gibi “Evvel refik, badel tarik” yani “önce yoldaş, sonra yol” gerekir.
            Özellikle medya-siyaset ilişkisine baktığımızda bu kavramın doğası değişiyor/değiştiriliyor. Eğer yazarsanız ve siyasi konuları değerlendiriyorsanız bir defa kefeni giydiniz demektir. Özellikle de iktidardan yana yazılar kaleme alıyorsanız vay halinize. Halbuki “yandaşlık” sadece iktidar partisi için değil muhalefet partileri için de geçerlidir. Örneğin; Sevilay Yükselir hemen her programında, yazısında, mülakatında AK Parti’ye methiyeler diziyordu ve AK Partili seçmenler onu dava kadını ilan etmişlerdi. 7 Haziran seçimleri için HDP’ye oy vereceğini açıklayınca bir anda davaya ihanet ettiği söylendi ve hain ilan edildi. Aynı şekilde Hakan Albayrak AK Parti’yi ve Erdoğan’ı öven, destek veren ve aynı yolu yürüyen nadir entelektüel yazarlarımızdan birisidir. Ne zaman ki “Yapma Be Reis” yazısını kaleme aldı ve son seçim sonuçlarından sonra AK Parti’yi eleştirmeye başladı hemen Hakan Albayrak hakkında olumsuz söylemler başladı. Halbuki iki hata yapıldı: Birincisi Sevilay Yükselir gibi herhangi bir entelektüel ya da dava şuuru olmayan bir yazarın AK Parti yandaşı ilan edilmesi ve sonrasında hain vurgusu yapılması. İkincisi Hakan Albayrak gibi dava adamı olan, Erdoğan’a “ağabey” diye hitap eden birini – ki bu muhabbet tam bir yol ve dava arkadaşlığından kaynaklı – sırf AK Parti’yi ya da Erdoğan’ı eleştirdi diye dava düşmanı yapılması vs.
            Ülkemizde siyasete yön veren, algı oluşturan ve etkileyen en önemli alan medyadır. Medya mensupları bulundukları konum itibariyle sanki duygularından soyutlanmış robotlar olarak görülüyorlar. Hatırlamakta fayda var cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylar açıklanınca muhalefet partileri Erdoğan’ın sivil olmadığını ve sivil bir birey aday gösterilmeli demişti. Bunun üzerine de yine siyasi bir oluşum olan İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri  Ekmeleddin İhsanoğlu aday gösterilmişti. Aynı zihniyet yazarlar için de aynı şeyleri söylüyor. Diyorlar ki medya mensubu isen, elin kalem tutuyorsa siyaset yapmayacaksın. Siyaset yapacaksan kalemi bırakacak gidip bir partiye üye olacak ve söylemlerini orada dile getireceksin. Eğer böyle yapmazsan “yandaş” olursun.
            Bu anlayışa göre yandaş olduğunuz zaman tarafsızlığı da yitiriyorsunuz. Bu da ayrı bir mesele zaten. Feministlerin çok güzel bir görüşü var. Derler ki “Tarafsız bilgi yoktur. Önemli olan tarafı olduğunuz bilginin doğruluğudur” Feministlerin bu görüşüne göre birkaç örnek vermek gerekirse; mesela son tartışmalara bakalım. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na bir masa yaptırılmış, masanın değeri 240 bin lira. Şimdi bu haberi yapan “tarafsız” basın ve bunu yazan “yandaş olmayan” yazar bu bilgiye nereden ulaştı. Masanın kendisini dahi görmeden üzeri örtülü bir masaya fiyat biçiyor. Taraf olabilirsiniz ama böyle asparagas bir haberi yazar ve yayımlatırsanız o zaman “yandaş” kelimesinin itici tarafını hak edersiniz.
            Her vatandaşın bir dünya görüşü vardır. Yazarı vatandaşlıktan soyutlayamayacağımıza göre onun da dünya görüşü elbette olacaktır. Özellikle eli kalem tutan ve yukarıda değindiğin tarafı olduğu bilginin doğruluğu için uğraşan yazarlar “yandaş” olmalıdır. Yandaş olduğu zaman siyasi erke yön vermesi, eksiklerini söylemesi, güzel işlerini takdir etmesi gerekir. Buradaki yandaşlık kötü değil tam tersine olması gerekendir. Sadece eleştiren, sadece kötü yanlarını dile getiren diğer yandaşlar ise çatışmayı getirir. Hal böyle olunca da o yazarı ya da gazeteyi takip edenler orada ne yazıyorsa ona inanırlar ve kutuplaşma ortaya çıkar.
            Yazar bu tür sorumluluklarının farkında olmalı ve ona göre “yandaşlık/yoldaşlık” yapmalıdır. İyiliği emredip kötülükten sakındıran veya tam tersi kötülüğe sebep olup iyiliği engelleyen olmak yazarın kaleminin ucundadır. Oluşacak her durumda da vebali ya da sevabı vardır. İyiliği emreden ve kötülükten sakındıran yazarlardan olmamız/olmanız duası ile…
Vesselam
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 1 Yorum )
Şeyh ŞAMİL.
2 Yıl önce
YaNDAŞLIK İrani RIZA'YA VE BU BAKARA ÇOK MAKARACILARA SIFIRLAMACILARA DA OLUNCA HOŞ MUDUR...VAY BE YANDAŞLIK HOŞMUŞ...DEVAM edin OLİN YAĞLARI kullanmaya...
BENZER HABERLER
Halil Kırık: Türkiye'de aydın olmak
Türkiye' de insanların önemli kısmının dünya görüşünü, bakış açısını , ideolojisini , değerlerini kendisi değil toplum belirlemekte. Haliyle farklı bölgelerde , ırklarda olsak da benzer kişilik yapısına , zihinsel işleyişe sahip olmaktayız
Seçimlerin sergilediği umumî gerçekler
7 Haziran seçimleri -Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da daha az da olsa- temiz ve dürüst bir seçim oldu, güvenilir sonuçlar üretti. Türkiye demokrasisini güçlendirdi.
Ahmet pekiyi: Maskeli Demokrasi
Dünya üzerinde çok farklı yönetim biçimleri ve ilkeleri olsa da demokrasi son 200 yıldır tüm dünyada geniş yankı uyandıran, genel manada kabul gören, evrensel bir değer olarak gözlenmektedir
Türk-Ermeni dostluğunu pekiştirmeliyiz
Evet, bu meselenin bir yönü ve kimse bize ittihat ve terakki’nin masum olduğunu söyleyemez. Peki, bu topraklarda bir Ermeni soykırımı yapıldı mı?
''Bediüzzaman'ı Rahmet ve Şükranla Anıyorum''
AK Parti Ağrı Milletvekili A.Adayı Semra Polat Doğan, 23 Mart 1960 tarihinde Urfa'da hakkın rahmetine kavuşan Bediüzzaman Said-i Nursi'yi Rahmet ve şükranla andı.
Behçet Canöz: “Eski Türkiye” özlemi
7 Haziran 2015 Seçim sonuçları, koalisyonlu yılları gösteriyor. Koalisyon, her zaman siyasi ve ekonomik kriz getirmiş, ülkenin zamanını ve kaynaklarını heba etmiştir.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI