Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Anasayfa  >   Yazar
Can Ceylan: Çipras ve Demirel
Yapılan referandum ve bu referandumda çıkan ve bizim Cihangir cemaatini sevindiren “Hayır” sonucunun da hiçbir hükmü kalmamıştır. Bizim Cihangir cemaatinin sevinci yine kursaklarında kalmıştır.
14 Temmuz 2015 - 11:16:45

Demirel’in Şapkası ve Çipras’ın Ceketi

Türk halkı ve Yunan halkının birçok benzer tarafları olduğu bilinir. Yüz yıllardır aynı coğrafyayı paylaşan insanların bu benzerliklerine şaşmamak gerek. Doğu Akdeniz’in Ege kıyılarını paylaşan bu insanların arasındaki tek fark, coğrafî olarak Ege Denizi’nde on iki mil ve inandıkları dindir. Bu gibi birkaç farklılığın hâricinde, Selânik’teki Yorgo Amca ile Ayvalık’taki Hüseyin Amca’nın yaşam tarzları hemen hemen aynıdır.

Bu benzerlik siyâsete de yansımıştır. Siyâsetçiler, Ege’nin iki kıyısı arasındaki çekişmeyi seçmen kitlelerine karşı kullanır, oy devşirirler. Bu çekişme bâzen Türk-Yunan düşmanlığı, bâzen de Türk-Yunan dostluğu şeklini alır. Ama her iki tarafın da kalkıp başka topraklara gitme gibi bir seçeneği olmadığı için bu böyle sürüp gidecektir.

Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik kriz, Türkiye’nin çok da yabancı olduğu bir durum değil. Daha on üç yıl önce, Türk yetkililerin önünde el pençe durduğu Avrupa’nın kapısında bugün Yunanistan başbakanı Çipras durmaktadır. Her ne kadar daha düne kadar kuyruğu dik tutmaya çalışsa da 13 Temmuz’da yapılan ve on yedi saat sürdüğü bildirilen toplantıdan çıkan sonuçta, Yunanistan AB’nin şartlarına temsil olmuştur. Yapılan referandum ve bu referandumda çıkan ve bizim Cihangir cemaatini sevindiren “Hayır” sonucunun da hiçbir hükmü kalmamıştır. Bizim Cihangir cemaatinin sevinci yine kursaklarında kalmıştır.

Ceketimi Alır Çıkarım

14 Temmuz târihli bâzı gazeteler, Yunanistan ile AB arasında yapılan ve Yunanistan’ın Duyûn-u Umûmiyesi olarak nitelendirilen anlaşmayı haber yaparken Çipras’ın ceketini alıp çıkarkenki fotoğrafını kullandılar.

Bu fotoğraf bana, Türk siyâsetinde “şapkayı alıp gitme” alışkanlığını hatırlattı. Oysa Çipras ne umutlarla ve ne vaadlerle gelmişti.

Gençti ve yakışıklıydı. Dinamik bir havası vardı. Miskin yaşlılara olduğu kadar gençlere de umut veriyordu. Bizde “iki anahtar” verme ve “500 günde her şeyi düzeltme” vaadiyle gelenlere benziyordu.

Lacivert takımlı, kravatlı ya da koyu renk döpiyesli bürokratların aksine, kravat takmadığı gömleğinin kollarını sıvıyor ve gençlik yıllarından beri yaptığı gibi kitlelere güzel konuşuyordu. Bununla da yetinmedi; Avrupa’nın dayattığı şartları seçmene sordu. “Evet” çıkarsa istifa edeceğini söyledi. Bizdeki “sine-i millete dönme” tavırlarını hatırlatıyordu.

Genel seçimlerden zaferle çıktığında ilk muhatap kaldığı sorulardan birine, “Ege Yunanlıların değildir. Ege Türklerin değildir. Ege, balıklarındır” diye cevap vermişti. Bizim Cihangir cemaatinin gönlünü çalmıştı. “Ege bir Yunan gölü değildir. Ege bir Türk gölü değildir. Binaenaleyh, Ege bir göl değildir” sözlerini hatırlatmıştı.

Çok şükür Türkiye’de şapkayı alıp gitmek, artık acı bir siyâsî hatıra olarak hatırlanırken, Çipras AB’nin şartlarını kabul edip, referandumdan çıkan “Hayır” sonucunu geçersiz kıldığında yapacağı tek şey ceketini alıp gitmek oldu.

Yunanlılar “ceketi alıp çıkmayı” nasıl yorumlarlar bilmiyorum. Ama Türkçe’de ceketi alıp çıkmak, her şeyi bırakıp, hiçbir şeye eyvallah etmeyip gitmektir. Ancak Çipras’ın bunu yapma lüksü yok.

Çipras’ın ODTÜ Solculuğu ve Yunan Mondrosu

“ODTÜ Kimin?” başlıklı yazımda uzun uzun anlatmıştım. Okurken sıkı sosyalist geçinenler, mezun olmaya yakın kapitalist şirketlerin cici mülakat uzmanları karşısında sıraya girerler.

Çipras’ın onca dik kuyruk tavrına rağmen, hatta üstüne bir de referanduma gidip “Hayır” sonucu almasına rağmen, şimdi âdeta “Yunan Mondrosu” olarak kayıtsız şartsız kabul ettiği ekonomik şartlar karşısındaki tavır, bana bizim ODTÜ’nün sosyalist-kapitalist kırmalarını hatırlattı. ODTÜ’lü sosyalistlerin şirket mülakatlarındaki tavır ile Çipras’ın AB Parlamentosu’nda Belçikalı Liberal Grup Başkanı Guy Verhofstadt’tan yediği fırça da sonucundaki zoraki tebessümü, Ege’nin iki tarafındaki benzerliklere yeni bir örnek oldu.


 

Yrd.Doç.Dr. Can CEYLAN
İstanbul Medipol Üniversitesi
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü
Öğretim Üyesi
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Oğuz Ağca: AK Parti, Aleviler ve kültürel Popülizm
Siyaset mekanizmasının kendi mantığı içinde işlediğini biliyoruz. Siyasete ilgi duyan bir bireyin mantığı ile siyasetçinin mantığı aynı doğrultuda olmayabilir. Bu yüzden de belki siyasete ilgi duyan bireyler olarak olup biteni anlamakta zorlanıyoruz.
Cengiz Ünlühan: Newyork Hürriyet
Değerli okurlarım, sözlerime başlamadan önce demokrasi şehitlerimiz merhum Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı saygıyla, sevgiyle ve hürmetle anmak istiyorum. Lakin, aradan geçen 55 seneye rağmen, yüreğimizdeki yara ilk gün ki kadar tazedir. İstiklali düzeltme şansımız elbette ki yok. Ancak, istikbale doğru yürüyen bu kutlu yolda, aşağıda belirttiğim ahdi büyük bir özgüven, kararlılık ve inançla söyleyebiliriz:
Aysel Karakuzu: Milliyetçilik ne değildir
Asıl milliyetçilik, yaşadığımız topraklardaki maddi ve manevi tüm unsurları sahiplenmek , beraberlik duygusuna zarar veren her engeli ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Bu bağlamda, tüm etnik milliyetçilikler, bu ülkeye zararlı birer ideolojiler olarak kalmaya ve huzur ortamını bozmaya devam edecektir.
Güldalı Coşkun: Kaybedeceksiniz!
Güneydoğu’da bir il… Merkeze epeyce uzak bir beldedeyiz.
Haşmet Babaoğlu: ''Ulan siz daha düne kadar...''
Sabah Gazetesi yazarı Haşmet Babaoğlu ''Siz Gidin Patronlarınız Gelsin'' başlıklı yazısında Süleyman Şah Türbersi'ne yapılan operasyonu kınayan medya kuruluşlarına ve patronlarına geçmişte neler yazdıklarını hatırlattı.
Siyasetin Yeni Zübük’ü: Kemal Kılıçdaroğlu
Aziz Nesin’in aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan, başrollerini merhum Kemal Sunal’ın oynadığı ‘’Zübük’’ adlı filmi bilirsiniz. Film, Zübük’ün rüşvetle, yalan dolanla örülü ahlaksız hayatını konu alır.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR