Anasayfa  >   Yazar
Saygın Bedri Gider: Belçika'daki Toplantılar
Belçika ilginç bir ülkedir.
06 Agustos 2015 - 11:07:31

Fakültede genel kamu hukuku dersini aldığımız Kamu Hukukunun duayenlerinden çok kıymetli hocam Prof.Dr.Mehmet Akad doktorasını Brüksel'de yaptığından zaman zaman oraları anlatırdı derste. Mesela 1970'lerde et fiyatları yükseldiği için hükümetin düştüğünü anlatmıştı. "Bebekli ailelere dağıtılan ücretsiz sütün ulaşımı aksarsa halk parlementoyu basar." demisti bir seferinde. Hoca yalan mı söyleyecek, doğrudur. Kendi halkına bu kadar müşfik olan demokrasi, refah ve insan hakları şampiyonu bu ülke dışarıya nasıldı peki?

Belçika devletinin sloganı L'union fait la force, yani "birlikten kuvvet doğar" cümlesidir. Küçücük bir ülke olmasına rağmen 20.yy Afrika sömürgeciliginde Belçika çok önemli bir pozisyondadir. Bilhassa elmas, pırlanta, altın madenlerini elinde tutmasiyla bildiğimiz bu küçük ülke soğuk savaş boyunca Emperyalist kapitalist Batı kampının merkezi oldu. Sözde komünist bloğun merkezi Varşova pakti karşısındaki Batı emperyalizminin toplanma yeri Brüksel'dir. Soğuk savaş boyunca ABD'deki McCarthy'ciligin çok daha derini ve kanlısı Avrupa ülkelerinde uygulanmak üzere Brüksel'deki Nato binalarında tasarlandı. Ayrıca İtalya'da bulunan Güney Avrupa Nato Komutanlığı da çok özel olarak yetiştirilen ve gladio diye anılan operasyonel ekiplere hayran olunacak bir muhendislikle Italya, Türkiye, Yunanistan'da herkesin gözü önünde büyük işler yaptırttı. Italya'da Aldo Moro adlı solcu bir Başbakanı silahlı devrimci hareketlerin ilahı Kızıl Tugaylara öldürttüler. Yunanistan'ı faşist cunta idaresi altında mahvettiler. Allah'tan Nato dışı bir olay olan Kıbrıs barış harekatıni başardık da Yunan cuntası '74'te yıkılıp gitti. Yunan halkı bir nebze rahata kavuştu o dönem.

Bizde olanlar ise malum. Ayrıntıya girmeye lüzum yok. Darbeler, silahlı sağ ve sol örgütlerin kurulup tokusturulmasi, Maraş, Çorum, '77 Taksim katliamları, onbinlerce cinayet, işkence, mahpusluklar...Hepsinin tasarı yeri Nato'dur. Bu tasarıları hayata geçirecek sivil asker taife de varsa iş zaten çok kolaydır. Sosyal olayları kurgulamakta Mahir olduklarını biliyoruz.

Demokrasi, refah, insan hakları ve özgürlüklerin gelişmesini tek amaç olarak koyan Avrupa Birliği'nin başkenti de Brüksel'dir. Vahşi bir katil ordusuyla Brüksel'de iç içe olan AB yöneticileri çevre kirliliği, kadın ve çocuk hakları, bireysel özgürlük ve basın özgürlüğünün savunulmasi, geliştirilmesi için her türlü çalışmayı yapar, malumunuz. Hatta bu meselelerde eksikliği olan bizim gibi bazı ülkelere karşılıksız para bile verir. Bu işin ismi projeciliktir. Brüksel'in hoşuna gidecek bir proje üretirseniz parayı alırsınız. Ülkemizde bilhassa solcular ve Kürt kardeşlerimiz içinde çok örnek vardır. Isim verirsek hedef gösteriyorsun derler. Susalim o halde.
 

Hatırlatmaya devam edelim... Sabancı kulelerinde işlenen cinayetlerin failleri de Belçika'ya kaçmıştı. Fehriye Erdal'in tv'deki o görüntüsü gözümün önünden gitmez. Brüksel'de yakalanıp mahkemeye götürüldükten sonra serbest bırakılan Fehriye Erdal adliyeden çıkarken kameralara zafer işareti yapıyordu. O an bir otobüs giriyordu kameralarla bu kadın arasına ve Fehriye gözden kayboluyordu. Dhkp-c militani Brüksel'de ne arıyordu? Aynen suni bir örgüt olarak Pkk kamplarında eğitimden geçip bir iki sansasyonel eylem yapan Devrimci Karargâh örgütünün şefi Serdar Kaya'nın Berlin'de A haber kameralarına yakalanmasınin ardından ortadan kaybolması ve Tc'nin tüm iade taleplerine rağmen Almanya'nın bu kişiyi iade etmemesi gibi... Dursun Karataş'in cenazesi de Hollanda'dan gelmişti hatırlarsınız.

Kızıl Tugaylar, Dhkp-c, Devrimci Karargâh...

Pkk...

Avrupa ülkeleri Pkk'lari da iade etmez hiç bir zaman. Pkk seflerinden Zübeyir Aydar, Remzi Kartal ve daha nicesi Avrupa'da rahatça dolaşmaktadırlar.

Hatta Zübeyir Aydar, Remzi Kartal ve Selahattin Demirtaş şu an Brüksel'de çok önemli bir toplantıya girdiler. Es başkan sayın Demirtaş bu sabah gazetecilerle yapılacak basın toplantısını iptal edip acil Brüksel'e uçmuş söz konusu buluşma için. Brüksel'den "acil gel" anonsu yapıldığına göre işler bayağı karışık anlaşılan.

Peki bu buluşmada Nato temsilcileri mi, AB yöneticileri mi yoksa hepsi mi vardır? Kimse kalkıp Brüksel'de bir pastanede buluştular demez her halde.

Neydi Belçika'nın sloganı: " L'union fait la force." Yani "birlikten kuvvet doğar". Peki Brüksel'deki birlikler kimlerin birliğidir?

Kürtlerin, Arapların, Türklerin, Boşnaklarin, Sırplarin, Çeçenlerin, Çerkezlerin, Yunanlarin olmadığı kesin.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Mezhepler ve mülteciler
‘Tüm dünyaya örnek olması için Kilis'e Nobel Barış Ödülü verilsin” diyor Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara ve şu bilgileri aktarıyor:
Ahmet Pekiyi:Cennet çocukları
Harpten hayata doğru kürek çekmek için seyahate çıkan ve annesinin verdiği birkaç TL ile ekmek almak için fırına giden iki çocuğun yarım kalan rüyasına dair feryat etmek niyetiyle klavyenin başına geçmekten utanç duyuyorum.
NAZÊYA KOÇER
Ew roj di kampusa zankoyê de, teşxela mamoste û xwendewanan hêjayê ditînê bû. Kelecana destûrdayîna zankoyê xwendewanan pêça bû. Her çî em mamoste, em jî herî kêm qasê xwendewanên xwe bi kelecan bûn. Serkeftina wan beramberê keda me bû…
Özlem Ağca: Ekonomik Şiddet Sebebiyle Boşanma
Eşler, evlilik birliğinin mutluluğunu sağlamak zorunda. Ayrıca, çocukların bakımına, eğitim ve gözetimine beraberce katkı sağlamakla yükümlüdürler. Eşlerin bu yükümlülüğe aykırı hareket etmeleri evlilik birliğinin sarsılması sebebiyle boşanma davasında boşanma konusu davranışlardan sayılmaktadır. Türk Medeni Kanununda yer alan eşlerin sadakat yükümü ekonomik sadakati de içermektedir.
Nilgün H.Kök: Cenaze Namazı ve Düşündürdükleri
"Işıklar içinde uyumak" ise türedi, uydurma bir ŞEY... Bir yakınım "ışıklar içinde uyumak" nedir, nerden çıktı anlamadım diye sorduğunda, "nur" dememek için böyle söylüyorlar dediğimde çok şaşırmıştı.
Derya Akıncı: Baykuştan korkumuz yok, biz ki Şahinler sürüsü...
Yazacaklar yine birikmiş efendim... Nereden başlasam acaba derken aklıma eşcinselleri savunan HDP ve onunla işbirliği yapan CHP geliyor.. Yahû, yazmayayım diyorum ama dayanamıyorum...
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI