Anonslar, menüler Türkçe-Kürtçe olacak
Demokratik Toplum Kongresi, Güneydoğu’da Kürtçe kullanımının yaygınlaşması için kampanya başlatıyor. Belediyelerin anonslarını Türkçe ve Kürtçe yapması, lokantalarda iki dilli menü kullanılması hedefler arasında.
03 Subat 2015 - 01:42:20

Merkezi Diyarbakır’da bulunan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Kürtçe’nin, Doğu ve Güneydoğu’da hem belediyelerde hem de günlük yaşamda kullanılması ve yaygınlaştırılması için “Kent, Kasaba ve Belediyelerimize Kürdistani Kimliğini Yeniden İnşa Edelim” adıyla kampanya başlatıyor. Kampanyayla ilgili Al Jazeera Türk’e konuşan HDP Kars Milletvekili DTK Başkanlık Divanı üyesi Mülkiye Birtane, kampanyanın 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nde başlayacağını, 2015 yılı boyunca süreceğini söyledi.

Lokantaların menüleri iki dilli olacak

Birtane’nin verdiği bilgilere göre, kampanyayla birlikte BDP yerine kurulan Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) yerel yönetimleri, yerleşim yerlerinin tabelalarını, anonslarını, makbuzlarını, faturalarını ve tüm hizmetlerini iki dilde yapacak. Kampanyanın bir de vatandaş ayağı var. DTK’nın vatandaşlardan isteği ise, işyerlerinde isim değişikli yaparak Kürtçe isim koymaları; manavların etiketlerini, lokantaların da menülerini iki dilli hazırlanmaları.

Kampanyanın sadece Türkçe-Kürtçe olmayacağını, bölgelerde konuşulan dillere göre iki dilli olacağını dile getiren Birtane “Kürtçe’nin Kurmanci lehçesinin konuşulduğu yerlerde Kurmanci-Türkçe, Zazaki lehçesinin konuşulduğu yerlerde Zazaca-Türkçe, Arap ve Süryanilerin yoğun olduğu bölgelerde de Türkçe’nin yanında bu diller kullanılacak” diyor.

“Türkçe-Kürtçe anonstan kimse rahatsız olmaz”

Mülkiye Birtane, kampanyanın amacının “Bölgedeki tüm kimliklerin, dillerin yaşaması ve yaşatılması” olarak tanımlıyor. HDP’li vekil, kampanyanın çözüm sürecine olumsuz etkisi olmayacağı bilakis olumlu katkı sunacağını dile getiriyor:

“Çözüm sürecinde eğer demokrasi, barış, özgürlüklerden bahsediyorsak, diller üzerinde yasaklar olursa insanlar sorgular. Yasalarda harfler üzerinde yasak yok, uygulamada engeller oluyor. Demokratikleşen Türkiye’den bahsediyoruz. Demokrasi gereği bazı şeyleri yerine getirmeliyizTürkçe-Kürtçe anons kimseyi rahatsız etmeyecektir. Serbest deyip o dili yasaklarsanız tekçiliği dayatmış olursunuz.”

“Kampanya çözüm sürecini besleyecek”

DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle de dünkü Özgür Gündem gazetesindeki köşesini kampanyaya ayırdı. İmralı’ya giden HDP heyetinin içinde de yer alan Dicle yazısında, kampanyayla ilgili, “Çözüm sürecinin ruhunu daha da güçlendirip besleyecektir” yorumu yaptı.

Hatip Dicle kampanyayı “yerinde ve zamanında kararlaştırılan bir kültürel, demokratik ve siyasi hamle” olarak tanımladı:

“Tüm siyasi parti ve sivil toplum örgütlerimiz, başta tabelaları olmak üzere basın açıklamalarını çift dilli hazırlayarak, bu kampanyaya anlamlı bir yanıt verebilir. Asuri, Arap ve Mıhelmilerin yaşadığı coğrafyalarda, bu halkların dilinin yeniden günlük yaşamda görünür hale gelmesi, halklar arası barış, diyalog, eşitlik ve kardeşliği daha da pekiştireceğinden kuşkumuz olmamalıdır.”

Kaynak: Al Jazeera

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Bahçeli: Özgürlük ve demokrasi, şerefsizliğin sığınağı
Çözüm Süreci'nde gelinen aşamaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP ve AK Parti'ye yönelik eleştirilerini sürdürdü.
''Her Şey Çok Daha Rahat Şartlarda Konuşulur Hale Gelecek"
Başbakan Davutoğlu, çözüm sürecine ilişkin, "İnşallah bu bahar, Türkiye'de siyasi ve sosyal ortamda güzel bir bahar havasının gelmesini sağlayacak gelişmelere sahne olur" dedi.
HDP'li Kürkçü: 10 madde silah bırakma çağrısının önünde
PKK'nın İmralı'daki lideri Abdullah Öcalan örgütü "silahlı mücadeleyi bırakma temelinde stratejik ve tarihi karar vermek için PKK'yı bahar aylarında olağanüstü kongreyi toplamaya davet etti.
“Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin önündeki tek şanstır''
Gazeteci-yazar Yusuf Kaplan çözüm sürecinin önemine değinerek 'Bizim kaybedecek vaktimiz yok. Yoksa çözüm sürecini patlatacaklar' dedi.
Arınç: Artık zor günler bekliyor terör örgütünü
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, çözüm süreci ve terör eylemleri konusunda değerlendirmede bulundu.
'Sürece Sahip Çıkın'
Başbakan Ahmet Davutoğlu Öcalan'ın silahların bırakılması çağrısının ardından yeni bir döneme girildiğini söyledi. Davutoğlu tüm partileri sürece sahip çıkmaya çağırdı. Başbakan Davutoğlu MHP, CHP ve HDP liderlerine seslendi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI