Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Anonslar, menüler Türkçe-Kürtçe olacak
Demokratik Toplum Kongresi, Güneydoğu’da Kürtçe kullanımının yaygınlaşması için kampanya başlatıyor. Belediyelerin anonslarını Türkçe ve Kürtçe yapması, lokantalarda iki dilli menü kullanılması hedefler arasında.
03 Subat 2015 - 01:42:20

Merkezi Diyarbakır’da bulunan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Kürtçe’nin, Doğu ve Güneydoğu’da hem belediyelerde hem de günlük yaşamda kullanılması ve yaygınlaştırılması için “Kent, Kasaba ve Belediyelerimize Kürdistani Kimliğini Yeniden İnşa Edelim” adıyla kampanya başlatıyor. Kampanyayla ilgili Al Jazeera Türk’e konuşan HDP Kars Milletvekili DTK Başkanlık Divanı üyesi Mülkiye Birtane, kampanyanın 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nde başlayacağını, 2015 yılı boyunca süreceğini söyledi.

Lokantaların menüleri iki dilli olacak

Birtane’nin verdiği bilgilere göre, kampanyayla birlikte BDP yerine kurulan Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) yerel yönetimleri, yerleşim yerlerinin tabelalarını, anonslarını, makbuzlarını, faturalarını ve tüm hizmetlerini iki dilde yapacak. Kampanyanın bir de vatandaş ayağı var. DTK’nın vatandaşlardan isteği ise, işyerlerinde isim değişikli yaparak Kürtçe isim koymaları; manavların etiketlerini, lokantaların da menülerini iki dilli hazırlanmaları.

Kampanyanın sadece Türkçe-Kürtçe olmayacağını, bölgelerde konuşulan dillere göre iki dilli olacağını dile getiren Birtane “Kürtçe’nin Kurmanci lehçesinin konuşulduğu yerlerde Kurmanci-Türkçe, Zazaki lehçesinin konuşulduğu yerlerde Zazaca-Türkçe, Arap ve Süryanilerin yoğun olduğu bölgelerde de Türkçe’nin yanında bu diller kullanılacak” diyor.

“Türkçe-Kürtçe anonstan kimse rahatsız olmaz”

Mülkiye Birtane, kampanyanın amacının “Bölgedeki tüm kimliklerin, dillerin yaşaması ve yaşatılması” olarak tanımlıyor. HDP’li vekil, kampanyanın çözüm sürecine olumsuz etkisi olmayacağı bilakis olumlu katkı sunacağını dile getiriyor:

“Çözüm sürecinde eğer demokrasi, barış, özgürlüklerden bahsediyorsak, diller üzerinde yasaklar olursa insanlar sorgular. Yasalarda harfler üzerinde yasak yok, uygulamada engeller oluyor. Demokratikleşen Türkiye’den bahsediyoruz. Demokrasi gereği bazı şeyleri yerine getirmeliyizTürkçe-Kürtçe anons kimseyi rahatsız etmeyecektir. Serbest deyip o dili yasaklarsanız tekçiliği dayatmış olursunuz.”

“Kampanya çözüm sürecini besleyecek”

DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle de dünkü Özgür Gündem gazetesindeki köşesini kampanyaya ayırdı. İmralı’ya giden HDP heyetinin içinde de yer alan Dicle yazısında, kampanyayla ilgili, “Çözüm sürecinin ruhunu daha da güçlendirip besleyecektir” yorumu yaptı.

Hatip Dicle kampanyayı “yerinde ve zamanında kararlaştırılan bir kültürel, demokratik ve siyasi hamle” olarak tanımladı:

“Tüm siyasi parti ve sivil toplum örgütlerimiz, başta tabelaları olmak üzere basın açıklamalarını çift dilli hazırlayarak, bu kampanyaya anlamlı bir yanıt verebilir. Asuri, Arap ve Mıhelmilerin yaşadığı coğrafyalarda, bu halkların dilinin yeniden günlük yaşamda görünür hale gelmesi, halklar arası barış, diyalog, eşitlik ve kardeşliği daha da pekiştireceğinden kuşkumuz olmamalıdır.”

Kaynak: Al Jazeera

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Çözüm süreciyle köylerine döndüler
Batman’da 90’lı yıllarda yaşanan çatışmalı ortam nedeniyle boşalttıkları köylerine 20 yıl aradan sonra oluşan çözüm süreciyle birlikte geri dönen Kara çifti, harabeye dönen köyde evlerini onaramadıkları için mağarada yaşıyor.
Çelik: Silahların bırakılması ile ilgili çağrı önemli bir süreçtir
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa’da Öcalan ve HDP’nin silahsızlandırma çağrısının önemli bir süreç olduğunu belirterek, ibretle izleneceğini savunduğu süreçte, samimi olanların ve olmayanların net bir şekilde görüleceğini ifade etti.
AK Parti Seçim Beyannamesi‘ne çözüm süreci eklendi
AK Parti’nin Seçim Beyannamesi'ne çözüm süreciyle ilgili bölüm eklendi. Beyannamede, "Silahın tamamen gündemden çıktığı bir noktaya ulaşmak için gereken tüm tedbirleri alacağız" denildi.
Kurtulmuş'dan Çözüm Süreci açıklaması
Bakanlar Kurulu'nun ardından Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, önemli açıklamalarda bulundu.
Başbakan Davutoğlu'ndan çözüm sürecinde kararlılık mesajı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Çözüm sürecini her ne olursa olsun sonuna kadar götüreceğiz” dedi.
HDP'li Kürkçü: 10 madde silah bırakma çağrısının önünde
PKK'nın İmralı'daki lideri Abdullah Öcalan örgütü "silahlı mücadeleyi bırakma temelinde stratejik ve tarihi karar vermek için PKK'yı bahar aylarında olağanüstü kongreyi toplamaya davet etti.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR