Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Savaş yanlıları dışında herkes kazandı
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, P5+1 ülkeleri ile varılan anlaşmayla ilgili, "Nükleer müzakerelerde savaş yanlıları dışında herkes kazandı. Sorunun çözümü için dengeli bir yol izleyenler kazanırken çatışma isteyenler kaybetti" dedi.
09 Agustos 2015 - 23:27:27
Tahran'da gerçekleştirilen ‘İran Diplomasisi’ konulu bir oturuma katılan İran Dışişleri Bakanı Zarif, Dışişleri Bakan Yardımcıları Abbas Arakçi ve Mecid Tahtrevançi ile İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi nihai nükleer anlaşma ile ilgili kendilerine yöneltilen soruları yanıtladı.
“İran'a uygulanan yaptırımların amacının ülkede siyasi değişiklik sağlamak” olduğunu ifade eden Zarif, bu baskının amacının halkı devletten uzaklaştırmak olduğunu söyledi.
‘BM’NİN YAPTIRIM UYGULADIĞI ÜLKELERDE REJİM DEĞİŞİKLİĞİ OLDU’
Zarif, “Böylece devleti yönetenler yaptırım uygulayanlara boyun eğmek zorunda kalacaktı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden şu ana kadar hangi ülke hakkında yaptırım kararları çıktıysa ya o ülkede rejim değişikliği oldu veya hadise savaşla neticelendi” diye konuştu.
Müzakere sürecinde İran halkının verdiği desteğin önemli olduğunu söyleyen Zarif, "Halkımızın seçimlere de yüzde 73 gibi yüksek oranda katılım göstermesi karşı tarafı İran'a yaptırım uygulayarak baskı altına alma konusunda ümitsizliğe düşürdü. Böylece müzakereye yöneldiler” değerlendirmesinde bulundu.
‘EN BÜYÜK İHANET HALKA ‘SİZ KAYBETTİNİZ’ DEMEKTİR’
Müzakerelerde varılan anlaşma sonrası ülkedeki bazı siyasi grupların konuya "İran milleti kaybetti" şeklindei yaklaşımlarını da sert bir dille eleştiren Zarif, "En büyük ihanet halka 'siz kaybettiniz' demektir" dedi.
Uluslararası müzakerelerde ‘kazan-kaybet’ yaklaşımının yanlış olduğunu da vurgulayan Zarif, "Israrla söylüyorum. Nükleer müzakerelerde savaş yanlılarının dışında herkes kazandı. Sorunun çözümü için dengeli bir yol izleyenler kazanırken çatışma isteyenler kaybetti" dedi.

‘LİBYA VE KUZEY KORE GİBİ OLMAK İSTEMEDİK’
İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Salihi ise ‘İran'ın amacının uluslararası toplum karşısında Libya ve Kuzey Kore’nin düştüğü konuma düşmemek olduğunu söyledi.
Salihi, "Biz sınırlamaların bizi nükleer çalışmalarımızda etkilediği mesajını veriyorduk fakat faaliyetlerimizde yeterliydik. Karşı taraf bu yüzden yaptırımların bir işe yaramadığı kanaatine vardı" diue konuştu.reuters
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
IŞİD'in Kerkük'e gireceği günler önce biliniyordu
IŞİD'in Kerkük'e gireceğine dair istihbaratın, ilgili makamlara günler önce iletildiği tespit edildi.
Alman bakandan Trump'a cevap: Borcumuz yok
Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ABD Başkanı Trump’ın Twitter paylaşımına yanıt verdi.
Oscar ödüllü sinema oyuncudan Trump'a hakaret
Oscar ödüllü sinema oyuncusu Robert De Niro, ABD Başkanlık seçimlerine ilişkin bir video konuşmasında, Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump ile ilgili çok sert ifadeler kullandı.
Sırplar'dan savaş suçlularına 'teşekkür'
Savaş suçu işlemekten hüküm giyen Karadzic, Krajisnik ve Plavsic'e katkılarından dolayı teşekkür belgesi verildi
Yunanistan da erken seçimi tartışıyor
Türkiye'de olduğu gibi Yunanistan'da da artık gündem erken seçim. Atina'da Başbakanlık erken seçim formülleri üzerinde çalışıyor. Başbakan Aleksis Çipras ülkeyi önümüzdeki haftalarda erken seçime götürmek için kafa yoruyor.
Muhammed Mursi'ye 20 yıl hapis cezası
Mısır'ın darbeyle görevinden uzaklaştırılan cumhurbaşkanı Mursi hakkında karar verildi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR