Nusra Cephesi çekildi, 'Türkmen gruplar yerleşmeye başladı'
Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tarık Sulo Cevizci ve sahadaki gruplardan Sultan Murat Tugayları'nın komutanı Yusuf Salih, Halep kuzeyindeki bölgede Nusra Cephesi'nden boşalan yerlere farklı Türkmen grupların yerleşmeye başladığını belirtti.
11 Agustos 2015 - 18:58:02

Suriye'nin kuzeyinde Nusra Cephesi'nin aldığı bir kararla boşalttığı yerlere Türkmen grupların yerleşmeye başladığı bildirildi. 
BBC Türkçe'ye konuşan Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tarık Sulo Cevizci,  Sultan Murat Tugayları, Şam Cephesi ve Nureddin Zingi Tugayları'nın boşalan alanlara yerleşen gruplar içinde yer aldığını söyledi. Cevizci, bu hareketlenmenin Türkiye'nin güvenli bölge planıyla ilgisinin ne olduğuna dair soruyu cevaplarken şu an sahada yaşananların grupların kendi inisiyatiflerine bağlı olduğunu belirtti.

 

'GÜVENLİ BÖLGE SAHADA UYGULAMAYA GEÇTİ'

Güvenli bölge konusunda "sahadaki güçlerin daha hızlı hareket ettiğini" söyleyen Cevizci, şunları ifade etti: "(Sahadaki gelişmeler) güvenli bölge planıyla paralel olması gerekirken daha hızlı gidiyor. Güvenli bölge projesi dışarıda tartışılırken sahada uygulamaya geçmiş gibi bir hal var. Ama hala bu noktada kesinleşmiş bir ilan yok. Güvenli bölge oluşturulma konusu olsaydı şimdiye kadar bir hava desteği olabilirdi ya da Türkiye karadan bir operasyon yapabilirdi. Ama hiçbir müdahalenin olmadığını biliyorum."
"Sahadaki hareketlenme, kendiliğinden kaynaklanan bir hareketlenme. Yukarıdan bir istek ya da talimat doğrultusunda olduğunu düşünmüyorum" diyen  Cevizci, "Türk ordusunun Babel Selam sınır kapısından Suriye'ye girdiği" yönündeki iddiaların gerçekle bağı olmadığını söyledi.

 

Nusra Cephesi'nden boşalan yerlere giden güçlerin Suriye'nin orta bölümünden gittiğini belirten Cevizci,  ayrıca son günlerde eğit-donat programındaki gruplardan ya da sivillerden de herhangi bir geçiş olmadığını da vurguladı.

'2 BİN KİŞİYİ DAHA BURAYA GETİRECEĞİZ'
Sultan Murat Tugayları'ndan Yusuf Salih bölgeye Halep'ten geldiklerini söyledi: "Silahlarımızla, 50 araçla Halep'ten bu alana geldik. Türkmenlerin ağırlıklı olarak yaşadıkları yerlere yerleştik. Buraya 850 savaşçımız yerleşti. Önümüzdeki günlerde bu bölgelere yeni takviyeler yapacağız. 2 bin kişiyi daha buraya getireceğiz. IŞİD bitse dahi bölgede sürekli 2500-3000 kişi bulunacak."

 

Suriyeli Türkmen grupların Nusra Cephesi'nin boşalttığı alanları doldurmaya devam edeceği iddia ediliyor. Türkiye hükümeti ‘güvenli bölge'nin Azez-Cerablus hattında oluşturulmasını istiyor.

AFP

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Yemen'de yanlış operasyon
Yemen'de operasyonlarını sürdüren Suudi Arabistan, yanlışlıkla kendi müttefiğini vurdu.
İngiliz kızların aileleri İstanbul'da görgü tanıklarıyla görüştü
Terör örgütü DAEŞ'e katılmak için Suriye'ye gittikleri iddia edilen üç İngiliz kızın yakınları, kızların son kez görüldüğü Bayrampaşa Otogarı'nda görgü tanıklarıyla görüştü.
Biden: Bende Siyonistim
Joe Biden, Trump döneminde de İsrail ile ilişkilerin güçlü bir şekilde devam edeceğini belirterek 'Ben de siyonistim' ifadesini kullandı.
Erdoğan'dan Putin'le görüşme talebi
Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan İklim Zirvesi için Paris'te bulunacak Putin ile görüşme talep etti.
Rusya: Suriye'de ateşkese hazırız
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye'de ateşkes sağlamaya yakın olduklarını açıkladı. 13 Aralık'ta Türkiye ve Rusya'nın garantörlüğünde Halep'te yapılan ateşkes anlaşması sonrası yeni bir sürecin başlayacağı açıklanmıştı.
O ülkelerde aşırı sıcaklar onlarca can aldı
Sudan ve Mısır'da etkili olan sıcak hava dalgası nedeniyle 21 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI