Yunanistan da erken seçimi tartışıyor
Türkiye'de olduğu gibi Yunanistan'da da artık gündem erken seçim. Atina'da Başbakanlık erken seçim formülleri üzerinde çalışıyor. Başbakan Aleksis Çipras ülkeyi önümüzdeki haftalarda erken seçime götürmek için kafa yoruyor.
18 Agustos 2015 - 08:39:59
Başbakanlığın yol haritasına göre, 20 Ağustos'tan sonra Başbakan Çipras parlamentodan hükümeti için güvenoyu talep edecek. Güvenoyu oylamasında doğacak olan bir sıkıntı yahut yol kazası sonrasındaysa Çipras erken seçim kararını kamuoyu ile paylaşacak.
Atina'daki basın kulvarları erken seçiminin Eylül ortalarına yetişemeyebileceği olasılığı üzerinde de duruyor. Böylesi bir durumda seçimler Ekim ayına sarkabilir.
SYRIZA BİRİNCİ PARTİ, SÜRPRİZLERE HAZIRLANMA VAKTİ
Başbakanlık erken seçim olasılığını son kamuoyu yoklamalarını ve araştırmalarını dikkate alarak gündeme getiriyor. Sputnik'e yansıyan özel bilgilere göre SYRIZA'nın liderliği tüm zorluklara ve sıkıntılara rağmen son kamuoyu araştırmalarında partinin performansının kötü bir noktada olmadığı inancını taşıyor.

Son araştırmalar SYRIZA ile Yeni Demokrasi arasındaki oy farkının çift haneli rakamlara ulaştığını gösteriyor. Dahası muhalefet partilerinden hiçbir kesim SYRIZA'nın alternatifi konumuna gelemiyor.
SYRIZA'nın birinciliğinin olası seçimlerde kesin gözükmesine rağmen önümüzdeki haftalarda Yunanistan çeşitli siyasi sürprizlere gebe. Altın Şafak başta olmak üzere tepki oylarını çeken küçük siyasi partilerde hareketlenme söz konusu. Yeni meclise şimdiye dek adlarından söz ettirmemiş partilerin girmesi olası gözüküyor.
ÇİPRAS SON KOZUNU OYNUYOR
SYRIZA'daki parti içi muhalefet göre erken seçim şıkkıyla Çipras son kozlarından bir tanesini oynuyor. Borç anlaşması yüzünden köşeye sıkışan ve partisinin kontrolünü kaybetme noktasına gelen Çipras SYRIZA'nın kontrolünü yeniden elde etmek ve iktidardaki konumunu takviye etmek için yeni stratejilere ve manevralara başvuruyor.  

SYRIZA'daki parti içi muhalefet destekçilerinden Efi Triandi'nin son gelişmelerle ve özellikle erken seçim olasılığıyla ilgili yorumu oldukça ilgi çekici. Triandi son gelişmeleri yorumlarken bizlere şu önemli soruyu yöneltiyor: "Muhalefetin iktidara açık çek verdiği, borç anlaşmasını desteklediği bir ortamda Çipras neden erken seçim kartını oynuyor? Daha birkaç gün evvel Çipras mecliste 222 sandalyenin desteğini sağlamamış mıydı?"
Triandi bu önemli soruya şu cevabı veriyor: "Çipras güven oylamasını ve erken seçimi parti içerisindeki muhalefeti köşeye sıkıştırmak ve sonrasında partiden kovmak için gündeme taşıyor. Bu şekilde borç anlaşmasını onaylamayan parti için muhalefeti SYRIZA'dan kovmayı hedefliyor."
ÇİPRAS'IN EN BÜYÜK KORKUSU
Triandi'ye göre Çipras'ın çok büyük bir korkusu var. O korku iktidarı kaybetme korkusundan başka birşey değil. Deneyimli siyasetçi şunları vurguluyor:
"Hükümet ışık hızında ülkeyi erken seçime götürmek istiyor. Başka bir seçeneğinin var olmadığının farkında. Erken seçim erken bir tarihte gerçekleşmezse, SYRIZA toplum nezdinde erozyona uğrayabilir ve büyük bir hezimetle karşı karşıya kalabilir."
sputnik
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İsrail'in Mescid-i Aksa kazısına tepki
Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Örgütü ( UNESCO) Dünya Miras Komitesince, İsrail’in Mescid-i Aksa’nın bulunduğu bölgedeki yasal olmayan kazı çalışmalarından derin endişe duyulduğu bildirildi.
El Bab kuşatıldı!
AFP haber ajansının son dakika olarak duyurduğu haberde, El Bab'ın 'tamamen kuşatıldığı' açıklandı.
Can Dündar'dan Erdoğan'a yanıt geldi
Dündar'dan Erdoğan'ın ''Bir tane terörist köşe yazarı. Köşe yazarı müsveddesi” sözlerine cevap geldi.
'Musul'daki savaş için daha fazla silaha ihtiyacımız var'
Barzani, 'Musul'daki savaş için daha fazla silaha ihtiyacımız var. Bu, bugüne kadarki en zorlu mücadele.' dedi.
Suriyeli muhaliflerden uyarı: Ateşkese uymuyorlar
Suriye'de dün gece yarısı yürürlüğe giren ateşkese taraf olan silahlı muhalifler, Beşşar Esad ordusu ve rejim yanlısı yabancı gruplarının ateşkese uymadıkları uyarısında bulundu.
Katolik ve Ortodoks kiliselerinden tarihi adım
Katoliklerin lideri Papa Francis'le Rus Ortodoks Kilisesi lideri Patrik Kirill'in gelecek hafta Küba'da bir araya geleceği belirtildi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR