Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Seçim hükümetinde HDP'ye 'içi boş bakanlık' verilecek!
Türkiye'yi seçime götürecek geçici hükümet ile ilgili çalışmalar yapılmaya başlandı.
20 Agustos 2015 - 07:55:39

Geçici hükümette yer alacak HDP'li bakanların devletin gizli bilgilerine ulaşması, kadrolaşması, HDP'li belediyelerde olduğu gibi örgüte yakın isimleri kritik görevlere getirmesi ve MGK toplantılarına katılmasını önlemek için düğmeye basıldı.

Bu kapsamda, iki formül üzerinde duruldu. Bir süre önce uygulamadan kaldırılan"devlet bakanlığı"nın mevcut sistem içinde, yasaya gerek olmadan tekrar uygulanıp uygulanamayacağına bakıldı. Ancak 2011 yılında yapılan değişiklik ile devlet bakanlığı kaldırıldığı için bunun mümkün olmadığı görüldü.

SIZMALARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Bunun üzerine ise "içi boşaltılmış bakanlık" yöntemi gündeme geldi. HDP'li bakanlıklara icracı bakanlık verilecek ancak bu bakanlığın görev ve yetkilerinin mümkün olduğu kadar başka bakanlıklara devredilmesi sağlanmaya çalışılacak. Seçim hükümeti döneminde HDP'li bakanların atama yaparak devlete sızmalarının da önüne geçilecek. Üçlü kararnamelerde Cumhurbaşkanı ve Başbakan imzası gerektiğini üst düzey atama yapılması mümkün olmayacak. Bu kararnamelere başbakan imza atmayacak. Ancak bakanın onayı ile yapılan atamalar için de önlem alınacak. Çıkartılacak bir genelge ile tüm atamalar başbakan onayına bağlanacak. 

TEZKERE SIKINTISI

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Kuzey Irak ve Suriye'de operasyon yapmasına olanak tanıyan tezkeresinin süresi 2 Ekim 2015 tarihinde sona erecek. Geçici hükümette HDP'li bakanların tezkereye imza atmaması halinde ortada boşluk oluşacak. Bu engelin aşılması için geçici hükümet kurulana kadar tezkerenin mev - cut Bakanlar Kurulu tarafından onaylanması planlanıyor. 

1 KASIM'DA SEÇİM

Başbakan Davutoğlu MKYK toplantısında, "Ben seçimlerin 1 Kasım'da yapılmasını isterim" dedi. Seçimlerin 1 Kasım'da yapılması halinde milletvekili aday listelerini kongreden sonra yeni yönetim yapacak. Üç dönem kuralı ile ilgili kurulan komisyon hızla çalışmalarını tamamlayacak. Son karar kongreye ait olacak. Tüzük değişikliği oylanıp karara bağlanacak.  Sabah

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
CHP'li Eren Erdem YPG'ye sahip çıktı
CHP'li Sezgin Tanrıkulu'nun ardından, Eren Erdem de terör örgütü YPG'ye sahip çıktı. Erdem'in Ankara saldırısına rağmen YPG'yi aklamaya çalışması TBMM Genel Kurulu'ndan gerginliğe neden oldu
Davutoğlu: ''Hiçbirisi mert gibi meydanı çıkamadı''
Başbakan Davutoğlu, "Paralelciler darbeye kalkıştığında pusuda tilki gibi beklediler, hiçbirisi mert gibi meydanı çıkamadı, pusuda bekleyen tilkilerden bu millete hayır gelir mi?" dedi.
Ağzı süt kokan bakan: Türkiye AB üyesi olamayacak
Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, Türkiye'nin AB üyesi olamayacağını, 'sadece olacakmış gibi davranıldığını' söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır'a gidecek
AK Parti Genel Başkan adayı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Diyarbakır'a gideceklerini açıkladı.
Başbakan'dan İngiltere yorumu
Başbakan Binali Yıldırım Birleşik Krallık'ta yapılan referandum sonucunu değerlendirdi.
TSK'dan mangalı karşılama açıklaması
TSK'dan Kılıçdaroğlu'nun mangalı karşılanması hakkında açıklama yaptı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR