Esat Canan: Cenazeleri biz aldık
Dağlıca'daki çatışmada şehit olan askerlerin durumlarıyla ilgili farklı iddialar ortaya atılırken, RS FM'de Yavuz Oğhan'dan 'Bi de bunu dinle' yayınına katılan Esat Canan, "Cenazeleri biz aldık. Biraz korktuk ama insanlık göreviydi" diye konuştu. Canan olay yerine önce kendilerinin ulaştığını, yarım saat sonra da askerlerin geldiğini söyledi.
07 Eylül 2015 - 21:38:25
Türkiye'yi yasa boğan Dağlıca saldırısında, çatışmalardan 27 saat sonra şehit cenazelerine ulaşıldı. Eski BDP Hakkari Milletvekilli Esat Canan'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 200 kişilik sivil heyet, askerleri almak için öğle saatlerinde olay yerine doğru yola çıktı. Patlamanın gerçekleştiği noktada cenazeler bulundu, heyetten yarım saat sonra da askerler oradaydı.
Yaşadıklarını Yavuz Oğhan'dan 'Bi de bunu dinle' programında paylaşan Canan, "Yanımızda asker yoktu, 15 araçlık bir konvoyduk. Cenazeleri, bizden sonra olay yerine ulaşan askerlerle beraber araçlara bindirdik" dedi. Canan, etrafı aradıklarını, fakat herhangi bir yaralıya rastlamadıklarını da sözlerine ekledi:
"Halk inisiyatifiyle hareket ederek, cenazeleri almak, varsa yaralılar doktora ulaştırmak için bölgeye gittik. Zaman zaman silah sesleri geliyordu. Araçlar çok kötü durumdaydı, biri araziye savrulmuş, diğeri ondan 1 kilometre uzakta asfalttaydı. 8 askerin cenazesi etrafa savrulmuştu. Diğer askerler ise asfalttaki aracın içinde can vermişti. Çok üzücü bir olay gerçekten, insanlık vicdanı kabul etmiyor."
'KORKTUK AMA İNSANLIK GÖREVİYDİ'
Yavuz Oğhan'ın "Bölgeye gitmeden önce PKK'ya haber verdiniz mi" sorusuna hayır cevabını veren Canan, "Yalnızca valiye haber verip yola çıktık. Aramızda kadınlar da vardı. 'Ateş etmeyin biz siviliz' diye bağırarak olay yerine ulaştık. Korktuk, riskliydi ama insanlık göreviydi. Yanımızda kadınlar da vardı" diye konuştu.
Canan olay yerine ulaştıktan sonra, cenazeleri kendilerinden yarım saat sonra gelen askerle birlikte aldıklarını söyledi.
Esat Canan, öğleden sonra 16 cenazeyi Yüksekova'ya getirdiklerini söyledi. Canan'ın bahsettiği saatlerde de Genelkurmay Başkanlığı saatlerdir beklenen resmi açıklamayı yaptı ve mayınlı saldırıda 16 askerin şehit olduğunu duyurdu.

AA
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Cumhuriyet ve BAE Türkiye düşmanlığında birleşti
Katar krizi nedeniyle ilişkilerin gergin olduğu Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye aleyhindeki açıklamalarını Cumhuriyet'e yaptı.
Korumadan üsse sır ziyaret
Darbecilerin bir numarası Akın Öztürk’e talimatların Konya’daki 3. Ana Jet Üssü’nden iletildiği ileri sürüldü. Astsubay M.F., “Öztürk'ün koruması üsse sır ziyaretler yapıyordu' dedi.
Cizre'de yakalanan Sırp keskin nişancı sonrası alarm
Cizre'de devam eden operasyonlar sırasında bir Sırbistan vatandaşı keskin nişancının yakalanması sonrası dikkatler bu yönde yoğunlaştı
HAC kuralarının çekileceği tarih belli oldu
Hac ibadetini yerine getirmek isteyen hacı adaylarını belirlemek için 24 Şubat Cuma günü Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonu’nda kura çekilecek.
Cübbeli Ahmet Hoca'dan kötü haber!
Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü hastaneye kaldırıldı...
Eski savcı Bayram Bozkurt İzmir'de yakalandı
Saklandığı eve emniyet güçlerinin geldiğini fark edip kaçarken tel örgülerden atlamaya çalıştığı sırada ayağını kıran Bozkurt, ameliyata alındı
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI