Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Mesut Caşın‘dan Dağlıca‘nın şifreleri
Güvenlik uzmanı Mesut Caşın, Dağlıca'nın konumuna ilişkin çarpıcı bilgiler verdi.
08 Eylül 2015 - 10:55:42

Dağlıca'daki alçak saldırıda şehit olan Piyade Kurmay Yarbay İlker Çelikcan'ın Harp Akademileri'nden hocası olan Prof. Dr. Mesut Caşın, NTV'de Dağlıca'nın şifrelerini anlattı.

KONTROL EDEMEDİKLERİ İÇİN RAHATSIZLAR
 
Mesut Caşın, PKK terör örgütünün Dağlıca bölgesini kontrol ederek kurtarılmış bölge yapmak istediğini fakat kontrol edemediği için rahatsız olduğunu söyledi.
 
İNGİLİZLER 'ZORLANALIM' DİYE ÇİZDİ
 
Dağlıca bölgesinin siyasi bir evveliyatı olduğunu açıklayan Caşın, Türkiye'nin sınırlarının çizildiği Lozan Anlaşması'nda o zaman Irak diye bir devlet olmadığı için muhatabımızın İngiltere olduğunu hatırlattı.
 
Caşın Lozan'da Dağlıca'daki sınırın nasıl çizildiğine ilişkin şunları söyledi:
 
"O zaman da İngilizler sınırı buradan çizdiler ki biz Musul ve Kerkük'ü elde etmeyelim. Yani askeri olarak önümüze büyük bir engel koydular. Bugün bu bölgede Irak devleti yok, ordusu yok; Barzani ve Talabani'yi de etkisiz kılmaya çalışıyorlar. Suriye zaten bunlara yardım ediyor"
 
Mesut Caşın ayrıca PKKnın çözüm sürecinde hazırlandığına dikkat çekerek, halk ayaklanmasıyla özerk bir devlet kurmak istediğini fakat bölge halkı ve aşiretlerin PKK'ya destekten vazgeçtiğini ifade etti.
 
ABD'NİN SİLAHLARINI SIZDIRMAK İSTİYORLAR
 
PKK'nın PYD'nin Amerika'dan aldığı ağır silahları bu bölgede geçirerek içeri sızmak istediğini söyleyen Caşın, sızma hareketinin maksadının bu olduğunu, TSK'nın da bu bölgeyi çok iyi kontrol ettiğini anlattı.
 
TEK GEÇİŞ NOKTALARI DAĞLICA
 
PKK'nın Suriye'de bir devlet olmamasına rağmen etkin olamadığının altını çizen Caşın, bunu düz bir arazi ve IŞİD'in olmasına bağladı. Bununla birlikte örgütün Kobani'den kaçtığını ifade eden Mesut Caşın, TSK'nın çok sayıda geçiş noktasını kapattığını; ellerinde Dağlıca'nın kaldığını söyledi.


Akşam

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
CHP'de milletvekili aday listeleri netleştirildi
CHP PM toplantısı sona erdi. Toplantıda, MYK tarafından belirlenen milletvekili aday listesi oylandı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun İzmir'den aday olduğu listede 2 genel başkan yardımcısı yer almadı. Eski Genel Başkan Deniz Baykal Antalya ikinci sıradan, Muharrem İnce de Yalova birinci sıradan tekrar aday gösterildi.
Başbakan Binali Yıldırım'dan ateşkes açıklaması!
Başbakan Binali Yıldırım, 'Suriye'deki kanı durduracak önemli bir ateşkese, Rusya Federasyonu ile birlikte imza koyduk. Ümit ederiz ki bu, Suriye'de yaşanan acıların son bulması için başlangıç olur.' dedi.
Flaş gelişme! Oğan adaylığını açıkladı
MHP Iğdır eski milletvekili Sinan Oğan, MHP Genel Başkanlığına adaylığını açıkladı.
Başbakan Merkel'le telefonda görüşecek
Başbakan Binali Yıldırım Almanya ile süren toplantı krizi nedeniyle Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefon görüşmesi yapacağını açıkladı.
Bahçeli, halkı sokağa döktü!
MHP lideri Devlet Bahçeli, terör olayları hakkında yaptığı yazılı açıklamada, saldırıların önü alınamazsa "Tarihi nitelikli büyük saray yürüyüşünün icrası kaçınılmaz olabilecektir" diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Davutoğlu'nun itidal çağrısının tam tersi tehditkar ifadelerle halkı sokağa döktü.
DBP'li belediyeler: Öz yönetim acil ihtiyaç
Demokratik Bölgeler Parti'li (DBP) belediye başkanları Diyarbakır'da bir araya gelerek, öz yönetim taleplerine ilişkin basın açıklaması yaptı. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Kürt meselesinden ayrı olarak yerinden yönetimin Türkiye için acil bir ihtiyaç olduğunu savundu.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR