Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
HDP heyeti Cizre'ye yürüyor
HDP lideri Demirtaş, bakanlar ve vekillerden oluşan heyetin, İdil üzerinden Cizre'ye gitmesine izin verilmedi. Bunun üzerine heyet yürüyerek ilçeye gitmeye karar vererek yürüyüşe geçti.
09 Eylül 2015 - 17:04:33


15.30 KILIÇDAROĞLU: TERÖRÜ BİTİRECEKSEN 400 VEKİLİ BEN VERECEĞİM
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, teröre karşı protesto yürüyüşlerinde yükselen tansiyona karşı uyardı. Vatandaşlara sağduyu çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, "Bayrağınız alın yüreğinizin üzerinde taşıyın ama sakın ola ki provakosyona girmeyin. Bu eylemler, PKK'nın değirmenine su taşımaktır" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik eleştirilerde de bulunan Kılıçdaroğlu, "'400 vekil olsaydı böyle olmazdı' dedi. Buradan söz veriyorum, çok açık ve net; Eğer terörü bitireceksen ben sana vereceğim o 400 vekili" dedi.
15.20 ŞANLIURFA'DA 5,5 TON PATLAYICI ELE GEÇİRİLDİ
Şanlıurfa'da polisin şüphe üzerine durdurarak arama yaptığı soğan yüklü TIR'da, kutular içinde 5,5 ton patlayıcı madde ele geçirildi, 2 kişi gözaltına alındı.
15.15 HDP'LİLER YÜRÜYEREK CİZRE'YE GİDİYOR
Midyat-İdil yolunu kapatan polis ekipleri, Selahattin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu HDP heyetinin Cizre'ye girişine izin verilmeyeceğini bildirdi.
HDP heyeti, araçlarla geçişe izin verilmeyince yürüyerek yola devam etme kararı alındı. Önde Demirtaş arkada heyet yürüyerek Cizre'ye doğru yola çıktı.
14.50 BM: ENDİŞELİYİZ
BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden Türkiye'deki terör saldırılarıyla ilgili yapılan yazılı açıklamaya göre Genel Sekreter Ban Ki-moon, son dönemlerde güvenlik güçlerine yapılan ve onlarcasının kaybıyla sonuçlanan saldırıları kınadı. Kurbanların ailelerine başsağlığı dileyen Ban, hükümete ve Türk halkına derin taziyelerini bildirirken, Türkiye'de artan şiddet olaylarından dolayı endişesini dile getirdi.
Şiddetin tırmandırılmaması çağrısı yapan Ban, saldırıların bölge üzerindeki olası etkisi de dahil olmak üzere durumu yakından izlemeye devam edeceğini kaydetti.
14.40 AKDOĞAN: PARTİ BİNALARINA SALDIRMAK YANLIŞ
Gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcı Yalçın Akdoğan, HDP binalarına yönelik saldırıları kınadı. Akdoğan, "Fiili ve fiziki saldırılar vandalizmdir, hukuksuzluktur. Hukuk sistemini kim hiçe sayıyor, terör örgütü. Ona verilen tepkiler ise tamamen hukuk içerisinde olmalıdır. Bu yüzden parti binalarına dönük saldırıları doğru bulmadığımızı vurgulamak durumundayız" dedi.
Akdoğan, medyaya yönelik eleştiriler de getirerek, "Bir kısım medyanın, kendisini terör örgütünün propaganda birimi haline getirmemesi gerekir. Terör örgütünün silahına susturucu olmak, gazetecilik değildir. Örgüt ve yandaşları dökülen kanı, saray tartışmalarıyla kapatamazlar, örtemezler" dedi.
14.14 İZİN VERİLMEME GEREKÇESİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI
Şırnak'ın Cizre ilçesindeki sokağa çıkma yasağı ve yaşanan gelişmelere dikkat çekmek için ilçeye bugün gitmek isteyen HDP'lilerin yolu, Mardin'in Midyat ilçesinde kesildi.
Demirtaş, HDP'li bakanlar ve vekillerden oluşan heyet, İdil üzerinden Cizre'ye gitmek istedi.
Heyetin önü Midyat-İdil yolunun çıkışında panzerler ve TOMA'larla kesilirken, sokağa çıkma yasağı devam ettiği için geçişlerine izin verilemeyeceği söylendi.
Milletvekilleri ve polis yetkililerinin görüşmeleri sürüyor.
13.56 ABD ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDEN KINAMA
ABD Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'de artan terör olayları ile ilgili açıklamalarda bulunarak, siyasi partilere yönelik saldırıları kınadı.
Büyükelçilik tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: 'Türkiye’deki şiddet içeren gösteri haberlerinden endişe duyuyor; özellikle siyasi parti veya etnik gruplara yönelik saldırıları kınıyoruz. Türk vatandaşlarını, ifade özgürlüğünü destekleyerek ve yalnızca barışçıl gösteriler yoluyla, demokratik ideallere bağlı kalmaya çağırıyoruz. Türk siyasi partilerine ve basın kuruluşlarına polis tarafından eşit koruma sağlanması ayrıca önemlidir.'
13.30 BİTLİS — TATVAN KARAYOLUNDA BOMBA ALARMI
Bitlis — Tatvan Karayolu yolda patlayıcı olduğu ihbarı üzerine bu sabah ulaşıma kapatıldı. Güvenlik güçleri karayolunda arama- tarama faaliyeti yaparken, 15'. kilometrede daha önceden yola döşenen el yapımı patlayıcı PKK'lı teröristler tarafından uzaktan kumanda ile inflak ettirildi. Güvenlik güçlerinin üzerine tüfeklerle ateş de açan teröristler, çıkan çatışmanın ardından kaçtı. Patlama ve saldırıda can kaybı ve yaralanma olmazken, bölgede operasyon başlatıldı.
13.10 AVRUPA KONSEYİ'NDEN AÇIKLAMA
Türkiye'deki gelişmelere ilişkin açıklama yapan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjörn Jagland, "Türk güvenlik kuvvetlerine yapılan saldırıları esefle kınıyorum. Aynı zamanda siyasi parti merkezlerine ve medya kuruluşlarına yapılan saldırıları da demokrasiyi tehdit ettiği için büyük kaygıyla izliyorum" dedi.
Jagland, hükümete ve Türk resmi makamlarına çağrıda bulunarak, ‘halkın ve Türkiye 'deki demokratik hayatın korunması için elden gelenin yapılmasını' istedi.
13.00 İSTANBUL'DA 93 GÖZALTI
İstanbul Valiliği, terör olaylarına tepki olarak kent genelinde yapılan bazı yürüyüş ve protesto eylemleri sırasında mala zarar verme olaylarına karıştığı tespit edilen 93 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Terör eylemlerine tepki anlamında yapılan yürüyüşlerin genellikle sağduyu içerisinde ve sorunsuz tamamlandığı kaydedilen açıklamada, "Ancak bazı ilçelerimizde parti binaları, basın kuruluşları ile iş yerlerine ızrar meydana gelmiş, olaylar esnasında herhangi bir can kaybı ve ciddi yaralanma olmamıştır. Mala zarar verme olayları ile ilgili suç işledikleri tespit edilen 93 şahıs gerekli adli işlemlerin yapılması için gözaltına alınmıştır" denildi.
‘SOKAĞA ÇEKMEYE YÖNELİK PROVOKASYONLAR’
İl genelinde alınan üst düzey güvenlik tedbirlerinin kararlı ve dikkatli bir şekilde uygulanmaya devam edileceği vurgulanan açıklamada, "Vatandaşlarımızdan kendilerini sokağa çekmeye yönelik provokasyonlara itibar etmemelerini, sağduyulu davranmalarını ve güvenlik güçlerimize yardımcı olmalarını bekliyoruz" ifadeleri kullanıldı.
12.25 ELAZIĞ'DA 17 BÖLGE 'GEÇİCİ ASKERİ GÜVENLİK BÖLGESİ'
Elazığ'da valilik dört ilçede 17 ayrı bölgenin geçici askeri güvenlik bölgesi ilan edildiğini belirterek, vatandaşların bu bölgelere girişinin yasaklandığını açıkladı.
Elazığ Valiliği'nden yapılan açıklamada şöyle denildi: ‘Alacakaya, Arıcak, Karakoçan ve Palu ilçelerinde 01.09.2015-01.03.2016 tarihleri arasında toplumsal olay görünümlü terör eylemlerinin artış göstermesine ve bölücü terör örgütünün arazide üstlenmesine mani olmak, halkın can ve mal güvenliğini korumak maksadıyla aşağıda belirtilen bölgeler geçici askeri güvenlik bölgesi ilan edilmiş olup, belirtilen alanlara vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından girişleri yasaklanmıştır.’
12.20 KILIÇDAROĞLU'NDAN 'GEÇMİŞ OLSUN' TELEFONU
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demirtaş'ı telefonla arayarak, HDP Genel Merkezi'ne dün gece yapılan saldırı nedeniyle ‘geçmiş olsun’ dileklerini iletti. Kılıçdaroğlu’nun, Demirtaş'tan saldırının detaylarına ilişkin bilgi de aldığı belirtildi.
11.55 ‘NORMAL BİR SÜREÇTEN GEÇMİYORUZ'
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, son saldırılar sonrasında Diyarbakır'da gündeme dair açıklamalarda bulundu. Bugün Cizre'ye gideceklerini söyleyen Demirtaş'ın konuşmasından ana başlıklar şöyle:
Türkiye genelinde devlet eliyle ve bir hükümet desteğiyle yaşanan linçlere dair görüşlerimizi paylaşmak isteriz. Normal bir süreçten geçmiyoruz. Ülkemizde bir kez daha çatışmalı döneme girilmiş olması ve savaş kararıyla birlikte ülkemizin kan gölüne dönmesi çok büyük talihsizliktir.
‘KAYBEDİLEN CANLARIN ÜNİFORMASINA BAKMIYORUZ'
Polis, gerilla, asker, çocuk her gün birini kaybediyoruz. Kaybedilen canların üniformasına bakmadan bütün acılara sahip çıkıyoruz. Acıları ortaklaştırmaya çalışıyoruz.
‘KARAR CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN TARAFINDAN VERİLDİ'
Bu savaşın başlamasında büyümesinde karar alma sürecinde biz yokuz. Ne karar vericisi olduk ne destekleyicisi olduk. Karar cumhurbaşkanı ve başbakan tarafından veriliyor.
'176 YERDE PARTİMİZE SALDIRI OLDU'
7 Haziran'a kadar, henüz ateşkes sürerken, 176 yerde partimize saldırı oldu. İki gündür olan şeyler teröre tepki falan değildir. İç savaş çıkarmak istiyorlar. İki gündür onun provası yapıyorlar. Kendilerine Türk milliyetçisiyim diyenler de buna alet oluyor.
‘BUNLAR İSİM İSİM BELİRLENMİŞ VE MAAŞLI İNSANLARDIR'
Protesto amacıyla sokağa çıkanlara saygı duyarız. Sözümüz AKP ve MİT'in görevlendirdiği çeteleredir. Bunlar isim isim belirlenmiş ve maaşlı insanlardır. Tek elden yönetilen saldırı kampanyası devlet eliyle yürütülmüştür.
‘KENDİNİZİ HARCATMAYIN'
İnsanları dövenler, mevsimlik işçilerin çadırlarını yakanlar linç edenler hepinizin görüntüleri var. Bugün olmaz yarın ama illa hesabını vereceksiniz. Arkasında hükümet desteğini hissedip bu linçleri yapanlar, yazık size, kendinizi harcatmayın, harcayacaklar sizi, hükümet yok arkanızda.
‘BUNLARI YAPANLAR CEBİNDE BİR ÇAY PARASI BİLE OLMAYAN İNSANLAR'
Bunları yapanlar cebinde bir çay parası bile olmayan insanlar, onlara da üzülüyoruz acıyoruz. Bunlar gidici, siz ortada kalacaksınız, arkanızda hükümet yok, yargı önünde hesap vereceksiniz.  
‘LÜTFEN CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKANDAN BUNUN DELİLİNİ İSTEYİN'
Erdoğan — Davutoğlu ikilisi partimizi açıkça hedef gösteriyor. Savcılara çağrı yapıyorum. Dökülen kandan bizi sorumlu tutuyorlar. Lütfen Cumhurbaşkanı ve Başbakan'dan bunun delilini isteyin.
11.53 KURTULMUŞ: ÇATIŞMAYI YENİDEN BAŞLATAN NE HÜKÜMETİN NE DEVLETİN İRADESİDİR
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, gündeme dair gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Kurtulmuş'un konuşmasından ana başlıklar şöyle:
Terörün sona ermesi için bütün gayretimizle mücadele ettik ama maalesef bu ortamı yeniden dirilten, çatışmayı yeniden başlatan ne hükümetin iradesidir ne de devletin iradesidir. Bu çatışmasızlığı sona erdiren bizatihi terör örgütünün kendisidir, terör örgütlerinin kendileridir, o terör örgütlerine emir veren kumanda merkezleridir.
'İNŞALLAH BU İŞİ EN KISA ZAMANDA BİTİRECEĞİZ'
Biz ülkede demokrasi kuralları içerisinde hiçbir şekilde demokratik kurallardan vazgeçmeden, birilerinin söylediği gibi asla 1990'lara geri dönmeden, demokrasi ile güvenlik dengesini çok iyi bir şekilde dengeleyip, inşallah bu işi en kısa zamanda bitireceğiz.
'PARTİLERE ZARAR VERMEK KABUL EDİLEMEZ'
Herhangi bir siyasi partinin mensuplarını, herhangi bir siyasi partinin yapmış olduğu işleri benimsemiyor olabiliriz. Bunlara tepki koyabiliriz. Ama siyasi partilere zarar vermek, halktan oy alarak parlamentoya gelmiş olan, parlamentoda temsilcisi bulunan partilere zarar vermek ya da başka siyasi partilere zarar vermek kabul edilebilecek şeyler değildir.
‘HDP’YE SALDIRILARI AK PARTİ'NİN YÖNLENDİRDİĞi İDDİASI KÜLLİYEN YALAN’
HDP binalarına yapılan saldırılarda AK Parti'nin yönlendirici olduğu, hükümetin yönlendirici olduğu sözleri külliyen yalandır, bunları hiç söylenmemiş söz olarak kabul ediyorum, doğrunun tahrif edilmesidir. Tam tersine büyük bir titizlikle 'aman dikkat edin, siyasi partilere saldırı olmasın' diye bütün gücümüzle olayları teskin etmeye çalışıyoruz. Güvenlik kuvvetlerimiz HDP binalarına yapılan saldırıları önlemek için de elinden gelen gayreti sarf ediyor.
‘DAĞLICA RAPORU BELKİ ÖNÜMÜZDEKİ SAATLERDE KAMUOYU İLE PAYLAŞILACAK’
Dağlıca ile ilgili Silahlı Kuvvetlerimiz bünyesinde bir soruşturma şu anda yapılıyor. Olayın tam net olarak nasıl cereyan ettiğiyle ilgili. Önümüzdeki günlerde, belki önümüzdeki saatlerde bu rapor da kamuoyu ile paylaşılacaktır.
'MEDYAYA SALDIRILARI KINIYORUZ'
Medyaya yapılan bu saldırıları kınıyoruz, kabul etmiyoruz ve medya kuruluşlarına yapılan bu saldırılara asla müsamaha etmeyeceğimizi, ilgililer hakkında da soruşturma açılacağının bilinmesini açık bir şekilde ifade ediyoruz.sputnik
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
YSK'dan CHP'ye bir HAYIR daha
Yüksek Seçim Kurulu, "CHP'nin referandum sonuçlarının açıklanması için Danıştay'ı bekle teklifinin" reddedildiğini açıkladı.
Kurtulmuş: Firari HDP'li vekil yakalandı!
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözücüsü Numan Kurtulmuş, HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, Hakkari girişinde yakalandığını açıkladı.
HDP Milletvekili Taşçıer: Yeni patlamalar olabilir
HDP Diyarbakır milletvekili İmam Taşçıer, polisin AK Parti’nin menfaati için Diyarbakır’da IŞİD’e karşı operasyon düzenlediğini vurguladı. Taşçıer önlem alınmazsa Türkiye’de yeni bombaların patlayabileceğini de iddia etti.
''Ferhadiye Cami tekrar ayağa kalkıyor''
Başbakan Davutoğlu, "Ferhadiye Camisinin ayağa kalkması, Balkanlardaki evlad-ı fatihan mirasının ayağa kalkması anlamına gelir." dedi.
Perinçek: CHP’nin tabanı HDP ile ittifaka hazır!
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “Adalet yürüyüşü”nün “CHP’nin bonzaisi” olduğunu ileri sürerek, CHP’nin tabanını HDP ile ittifaka hazırladığını iddia etti.
İçişleri Bakanlığı'ndan önemli kargo uyarısı
İçişleri ​Bakanlığı, son zamanlarda Türkiye'de yaşanan terör olayları ile birlikte kargo nakillerine dikkat edilmesi hususunda valilikleri uyardı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI