Kolezyum'da iş durdurma eylemi İtalya'da tartışma başlattı
İtalya'nın ve başkent Roma'nın simge yapılarından Kolezyum'un görevlilerin sendika toplantısına katılması sebebiyle ziyaretçilere kapatılması ülkede tartışmalara yol açtı. İtalya Başbakanı Renzi tepkisini, "Kültürü, İtalya karşıtı sendikacılara rehin bırakmayacağız" sözleriyle dile getirdi.
19 Eylül 2015 - 10:34:37
İtalya ve Roma denilince akla gelen ilk yapılardan Kolezyum'da, Antik Roma kenti Foro Romano'da ve Terme di Diocleziano'daki kapı görevlilerinin 2,5 saat boyunca bağlı bulundukları sendikanın genel kuruluna katılmak için iş durdurması, sendikalar ile Matteo Renzi liderliğindeki geniş koalisyon hükümetini karşı karşıya getirdi.
İTALYA BAŞBAKANI'NDAN SERT ÇIKIŞ
İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Kolezyum başta olmak üzere başkentin önemli tarihi mekanlarının görevlilerinin sendika genel kuruluna gitmesine sosyal paylaşım sitesi twitter'daki hesabından sert çıktı.

Renzi, twitter'daki iletisinde "Kültürü, İtalya karşıtı sendikacılara rehin bırakmayacağız" diye yazdı.
KÜLTÜR BAKANI: İTALYA'YA HAKARET'
Kültür Bakanı Dario Franceschini, yaşananların İtalya'ya hakaret olduğunu söyledi.
Franceschini, bu tarz iş durdurmalarının önüne geçmek için temel kamu hizmetleri arasına müze ve önemli kültürel varlıkların da alınmasını içeren önlemleri bugünkü bakanlar kurulu toplantısında sunacağını bildirdi.
CISL SEKRETERİ: İŞÇİLERİN DEMOKRATİK HAKKI
İtalya'nın en büyük işçi konfederasyonun CISL'in genel sekreteri Susanna Camusso, işçilerin sendika genel kuruluna katılmasının demokratik hak olduğunu savundu.
Tüketici hakları birliği Codacons'un başkanı Carlo Rienzi de yaşananların Roma'nın ve İtalya'nın imajına zarar verdiğini ve bir utanç olduğunu, böyle bir durumda kültürel varlıkların açık kalması için ordunun devreye girmesi gerektiğini belirtti.
KOLEZYUM KAPISINDA UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU
Bu arada, söz konusu yapıları sabah saatlerinde görmeye gelen turistler, kapalı kapılarla karşılaşınca hayal kırıklığı yaşadı.
Sabahki programlarını Kolezyum'a ayıran çok sayıda turist, tarihi arenanın kapalı kapıları önünde uzun kuyruklar oluştururken, böyle bir şeyin önceden haber verilmemesinden şikayetçi oldu. 
Ap
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
IŞİD'de AIDS salgını!
Suriye'de Faslı iki seks kölesiyle korunmasız ilişkiye giren en az 16 IŞİD militanının HIV virüsüne yakalandığı iddia edildi.
PKK/PYD'ye Cenevre şoku!
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby PYD'nin Cenevre'de yapılacak Suriye görüşmelerine davet edilmediğini söyledi.
Almanya'dan IKBY'ye yeni uyarı: Ateşle oynuyorsunuz
Alman Hükümet Sözcüsü Martin Schaefer, Berlin’de düzenlenen olağan basın toplantısında, 25 Eylül'de bağımsızlık referandumu yapmaya hazırlanan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 'ateşle oynadığını' ifade etti.
Paris saldırganlarından biri Fransız vatandaşı
Dün, Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleştirilen terör saldırılarının faillerinden birinin Fransız vatandaşı olduğu tespit edildi. Bulunan Suriye pasaportunun da Stade de France'daki intihar bombacısına ait olduğu belirtildi.
Taliban 4 ABD askerini öldürdü
Afganistan'da Taliban güçleri, askeri noktalara karşı saldırılara hız verdi.
İsviçre polisi: Camiye saldıran kişinin cesedi bulundu
Zürih'te Gessner köprüsünde bulunan cesedin, 'Islamisches Zentrum' camisinde 3 kişiyi yaralayan saldırgana ait olduğu açıklandı. İsviçre'nin Zürih kentinde Gessner köprüsünde bulunan cesedin, "Islamisches Zentrum" camisinde 3 kişiyi yaralayan saldırgana ait olduğu bildirildi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI