Kolezyum'da iş durdurma eylemi İtalya'da tartışma başlattı
İtalya'nın ve başkent Roma'nın simge yapılarından Kolezyum'un görevlilerin sendika toplantısına katılması sebebiyle ziyaretçilere kapatılması ülkede tartışmalara yol açtı. İtalya Başbakanı Renzi tepkisini, "Kültürü, İtalya karşıtı sendikacılara rehin bırakmayacağız" sözleriyle dile getirdi.
19 Eylül 2015 - 10:34:37
İtalya ve Roma denilince akla gelen ilk yapılardan Kolezyum'da, Antik Roma kenti Foro Romano'da ve Terme di Diocleziano'daki kapı görevlilerinin 2,5 saat boyunca bağlı bulundukları sendikanın genel kuruluna katılmak için iş durdurması, sendikalar ile Matteo Renzi liderliğindeki geniş koalisyon hükümetini karşı karşıya getirdi.
İTALYA BAŞBAKANI'NDAN SERT ÇIKIŞ
İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Kolezyum başta olmak üzere başkentin önemli tarihi mekanlarının görevlilerinin sendika genel kuruluna gitmesine sosyal paylaşım sitesi twitter'daki hesabından sert çıktı.

Renzi, twitter'daki iletisinde "Kültürü, İtalya karşıtı sendikacılara rehin bırakmayacağız" diye yazdı.
KÜLTÜR BAKANI: İTALYA'YA HAKARET'
Kültür Bakanı Dario Franceschini, yaşananların İtalya'ya hakaret olduğunu söyledi.
Franceschini, bu tarz iş durdurmalarının önüne geçmek için temel kamu hizmetleri arasına müze ve önemli kültürel varlıkların da alınmasını içeren önlemleri bugünkü bakanlar kurulu toplantısında sunacağını bildirdi.
CISL SEKRETERİ: İŞÇİLERİN DEMOKRATİK HAKKI
İtalya'nın en büyük işçi konfederasyonun CISL'in genel sekreteri Susanna Camusso, işçilerin sendika genel kuruluna katılmasının demokratik hak olduğunu savundu.
Tüketici hakları birliği Codacons'un başkanı Carlo Rienzi de yaşananların Roma'nın ve İtalya'nın imajına zarar verdiğini ve bir utanç olduğunu, böyle bir durumda kültürel varlıkların açık kalması için ordunun devreye girmesi gerektiğini belirtti.
KOLEZYUM KAPISINDA UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU
Bu arada, söz konusu yapıları sabah saatlerinde görmeye gelen turistler, kapalı kapılarla karşılaşınca hayal kırıklığı yaşadı.
Sabahki programlarını Kolezyum'a ayıran çok sayıda turist, tarihi arenanın kapalı kapıları önünde uzun kuyruklar oluştururken, böyle bir şeyin önceden haber verilmemesinden şikayetçi oldu. 
Ap
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Yediği şekerleme hapse attırdı
Brezilya'nın kuzeyindeki Roraima eyaletinde Federal Polis'in, polis memurunun masasından şekerleme alan temizlikçi kadına karşı soruşturma başlatması sosyal medyada alay konusu oldu.
Suriye görüntüleri temsilcileri ağlattı
BM Güvenlik Konseyi'nde gerçekleştirilen toplantıda Suriye'nin İdlib kentine gerçekleştirilen saldırılarda 3 çocuğun ölümünün videosunu izleyen temsilciler gözyaşlarını tutamadı.
Rejim güçleri Halep'te tıp merkezini vurdu: 5 ölü
Suriye ordusunun Halep'in Bustan el-Kasr semtindeki tıp merkezine varil bombasıyla düzenlediği hava saldırısında 5 kişinin hayatını kaybetti, 25 kişi yaralandı.
Putin ve Obama görüşecek mi?
Washington ve Moskova, Suriye'de askeri konularda koordinasyonlu çalışmak için ilk kez üst düzey temas kurdu. Bu görüşmenin ardından şimdi Obama ve Putin'in önümüzdeki hafta New York'ta bir araya gelip gelmeyeceği merak ediliyor.
FED dünyanın beklediği kararı açıkladı
FED, faiz oranlarında değişiklik yapmadığını duyurdu.
Suudi Arabistan’dan flaş 'Bein' kararı
S. Arabistan, Digiturk'ü de satın alan Katarlı Bein Sports kanalının alıcı cihazlarının ithalatını yasaklarken, kanala üyeliklerin satışlarını ve üyelik yenilemelerini de durdurdu
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI