Macaristan'ın sınırındaki sığınmacılara sert müdahalesine kınama
Fransa Başbakanı Valls, ülkesinde çok sayıda Müslüman sığınmacı istemediğini söyleyen Macaristan Başbakanı Orban'ın ifadelerinin kesinlikle kabul edilemez olduğunu belirtti. Fransa Başbakanı Manuel Valls, çalışma ziyareti için İsveç'in Başkenti Stockholm'de, İsveç Başbakanı Stefan Löfven ile bir araya geldi.
19 Eylül 2015 - 10:42:18
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Valls, Macaristan Başbakanı Orban'ın ''Çok sayıda Müslüman istemiyoruz'' sözünü hiç şık bulmadığını vurgulayarak, ''Bu ifadeler kesinlikle kabul edilemez. Sorumlu kişiler Avrupa değerlerine yakışır şekilde konuşmalıdır'' dedi.
Avrupa'yı etkisi altına alan sığınmacı krizi karşısında ülkesinin gerektiği taktirde sınırlarında, Schengen kurallarını askıya alıp kimlik kontrolü uygulamasına geçebileceği sözlerinin hatırlatılması üzerine Valls, Schengen anlaşmasının korunması ve devam etmesi için AB'nin daha iyi dayanışma içinde olması ve sınır ülkelerinin de birbirlerine yardımcı olması gerektiğini ifade etti.
Schengen'i korumak için sığınmacılara sert müdahale ederek insanlık dışı davranılmaması gerektiğine işaret eden Valls, sığınmacılara insanca davranılması içinde çağrıda bulundu.

'ŞİDDET UYGULAMALARI AVRUPA'YI TEMSİL EDEMEZ'
İsveç remi haber ajansı TT'nin haberine göre, İsveç Göçmen Bakanı Morgan Johansson, Macaristan'ın Sırbistan sınırındaki sığınmacılara yönelik sert müdahalesini kınadı.
Macar polisinin sığınmacılara tazyikli su sıkarak, biber gazı kullanmasına inanamadığını söyleyen Johansson,''Bu şiddet uygulamaları asla  Avrupa'yı temsil edemez'' diye konuştu.


Flickr
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İlginç Putin yorumu: Bizde de çok katil var!
ABD Başkanı Donald Trump, katıldığı bir televizyon yayınında çarpıcı açıklamalar yaptı
'İran, Rus uçakları için mevzuatını değiştirebilir'
İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan'ın Hamedan Üssü'nü Rus savaş uçaklarına açabilecekleri yönündeki sözlerini değerlendiren Rus askeri uzman Aleksandr Perenciyev, Rus uçaklarının Hamedan'da daimi olarak kalması için Tahran'ın mevzuat değişikliğine gidebileceğini ifade etti.
Fransa sokakları karıştı! Bin kişi sorguya çekildi
Fransa'da çalışma yasa tasarısına ilişkin protestoların etkisi büyürken, polis tarafından sorguya çekilen işçi ve öğrenci sayısı bini aştı.
Tacikistan'da polis ve askere saldırı: 42 ölü
Tacikistan'da eski Savunma Bakan Yardımcısı Abdulhalim Nazarzoda'nın eski askerlerden kurduğu suç çetesinin düzenlediği iki saldırıda, 33 polis ve askerin hayatını kaybettiği bildirildi. Saldırganlardan 9'u öldürülürken 7'si yakalandı.
'Musul operasyonu en fazla bir hafta içinde başlar'
Irak'taki Başika kampının kurucusu eski Musul Valisi Nuceyfi Musul operasyonu en geç bir hafta içinde başlayacağını belirtti.
Irak işgalcisi ABD Türkiye'yi istemiyor!
Obama'nın DAEŞ özel temsilcisi McGurk, Türk askerlerinin Başika'da Irak hükümetinin rızasıyla bulunması gerektiğini belirtti.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI