Obama: Eğit-donat başarısız oldu, Kürtlerle çalışacağız
ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'de eğit-donat programının başarısız olduğunu itiraf ederek, Suriye'nin doğusunda Kürtlerle 'eğit-donat programı inşa etmeye çalıştıklarını' söyledi.
03 Ekim 2015 - 20:50:26
Obama, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında Suriye'de ılımlı muhalif gruplar için uygulanan eğit-donat programının başarısız olduğunu itiraf etti.
AB Başkanı, "Suriyeli muhaliflerin eğit-donat programının beklenildiği gibi işe yaramadığını itiraf eden ilk kişiyim" dedi.
Obama, Türkiye'nin de taraflarından olduğu 'eğit-donat' programının ağırlığını Kürt muhaliflere kaydırma planlarına ilişkin sinyaller de verdi ve Suriye'nin doğusunda Kürtlerle 'eğit-donat programı inşa etmeye çalıştıklarını' söyledi.

Bundan sonra eğit-donat programında başarılı oldukları alanlara bakacaklarını dile getiren Obama, "Örneğin, doğuda IŞİD'i püskürten bazı Kürt topluluklarıyla çalışarak bunu inşa etmenin yollarına bakacağız" dedi.
ABD ve Türkiye, Suriye'de ılımlı olarak nitelenen muhalif grupları, IŞİD'e karşı savaşmaları için eğitip donatmaya başlamış ancak bu savaşçıların sayısı beklenenin çok altında kalmıştı. Suriye'ye geçen 54 kişilik eğit-donat savaşçılarının birçoğu daha IŞİD'le savaşamadan El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi tarafından tutuklanmıştı.

Ap
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Amerika'da Gülenopoly yayımlandı
Teröristbaşı Gülen'in kurduğu terörist düzen ABD'de deşifre edildi.
Putin'den Halep sakinleri için seyyar hastane talimatı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, iki bakanlığa, Suriye'nin Halep kentinin sakinlerine tıbbi yardım sunulması için buraya seyyar hastaneler gönderilmesini emrettiği belirtildi.
Alman uzman: Erdoğan'ın bir planı olduğuna eminim
Türk istihbaratının Almanya'da faaliyetler yürüttüğü söylentileri ülkede ısrarla gündeme taşınıyor.
Yemen için bölgesel diplomasi
Yemen'de Husi güçlerinin meşru hükümete isyanıyla patlak veren krize çözüm bulunması amacıyla yürütülen bölgesel diplomasi çalışmaları sürüyor.
'Reina saldırısına İngiltere'den yanıt: Türkiye'de tatil!'
İngiliz gazeteci Simon Calder'den Reina saldırısı sonrası Türkiye'ye destek niteliğinde bir yazı geldi. Calder, İngiltere vatandaşlarına seslenerek 'Teröristlere en güzel cevap Türkiye'ye tatile gitmektir' dedi.
Şerif'ten Erdoğan'a serbest ticaret mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şerif ile ortak basın toplantısı düzenledi. Şerif, konuşmasında, serbest ticaret anlaşmasının 2017'den önce imzalanması çağrısı yaptı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI