İran'dan kaçan Kürt mülteci, Caucher Birkar, Matematiğin Nobel Ödülü olarak bilinen en yüksek ödülünü, Field Medals aldı.

Dünyanın en büyük matematik ödülü olarak görülen Fields Madalyası’nın sahibi olan İngiltere vatandaşı Prof. Dr. Caucher Birkar (Koçer Birkar), “Umarım dünyadaki 40 milyon Kürt’ü sevindirmişimdir” diye konuştu.

K24'ün haberine göre, 40 yaşındaki Kürt bilim insanı, 2000 yılında İngiltere’ye göçettikten sonra akademik yaşamına Cambridge Üniversitesi’nde devam etti.

Halen Cambridge Üniversitesi’nde matematik profesörü olarak bilimsel çalışmalarına devam eden Birkar, bu yıl Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen uluslararası matematik kongresinde ödüle layık görülen 4 akademisyenden biri oldu.

Yükseköğrenimini Tahran Üniversitesi’nde yapan 1978 doğumlu Koçer Birkar, 2000 yılında İngiltere’ye siyasi iltica talebinde bulunduktan sonra bu ülkeye iltica etmişti.

Quanta dergisine konuşan Birkar, üniversitede okurken Tahran'daki matematik kulübünün duvarlarında Fields Madalyasını kazananlarının resimlerinin olduğunu söyledi.

Birkar, “Onlara bakardım ve kendime 'Bu insanlardan biriyle tanışacağım' derdim. O zamanlar İran’dan çıkıp Batı’ya gidebileceğimi bilemezdim ”dedi.

Geometri üzerine çalışmaları ile akademik çevrede saygınlık Birkar, daha önce de Leverhulme Ödülü'nü kazanmıştı.

Matematik ödüllerinin Nobel’i olarak bilinen Fields, 4 yılda bir veriliyor.

FIELDS MADALYASI

Uluslararası Matematikçiler Birliği tarafından 40 yaşın altındaki 2, 3 ya da 4 matematikçiye 4 senede bir yapılan Uluslararası Matematikçiler Kongresi`nde verilen ve “matematiğin Nobel’i” olarak görülen madalyanın ilki, 1936 yılında Kanadalı matematikçi John Charles Fields’a verildi.

Ödül 1950 yılından itibaren düzenli olarak düzenleniyor.

Dünya çapında önemli makaleler yayınlamış olan genç matematikçilere gerekli kabul ve desteği vermek amacıyla verilen Fields Madalyası, geniş çevrelerce bir matematikçinin ulaşabileceği en yüksek onur olarak görülüyor.

Fields Madalyası'nı kazananlara ayrıca 15.000 dolar veriliyor.