Depreme dayanıklı hale gelmesi için yenilenen Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi koronavirüs nedeniyle açılışı öne alındı. 

Salgın sebebiyle hastanelerin ve yoğun bakım ünitelerin öneminin arttığı şu günlerde, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi 600 normal, 81 yoğun bakım yatağıyla hizmete girdi.

Yeni hastane binasında vatandaşların acil ihtiyaçlarına cevap verebilmek için acil servis alanı büyütüldü.

Sağlık Bakanı Koca: 600 yataklı ilk etabını bugün hizmete açtıklarını şu sözlerle paylaştı: "Dünyanın sağlık alanında önemli bir sınav verdiği bu günlerde sağlık yatırımlarımız devam ediyor. Koronavirüs hastalarımız için de kullanacağımız Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanemizin 600 yataklı ilk etabını bugün itibariyle hizmete açıyoruz. 180 bin metrekare kapalı alana sahip ilk etapta, 600 yatak, 240 poliklinik, 81 erişkin yoğun bakım yatağı ve 28 ameliyathane mevcut. Deprem izolatörlü hastane binası, aynı zamanda kendi enerjisini üretebilen trijenerasyon sistemine sahip. " 

Bakan Koca, hastanenin tüm fazları tamamlandığında 250 bin metrekare kapalı alan ve toplam 866 yatakla hizmet vereceğini belirterek, şunları söyledi:

"Ülkemiz, sağlık altyapısı, nitelikli insan kaynağı tıbbi donanım açısından dünyasının sayılı ülkeleri arasında yer alıyor. Vatandaşlarımıza kaliteli sağlık hizmetini hiçbir aksaklık olmadan sunmanın gayreti içindeyiz. Yeni hastanemizin gerek yatak kapasitesi gerekse teknolojik altyapısı ile korona virüsle mücadelemize önemli katkılar yapacağına inanıyorum. Bu vesileyle insanımızın sağlığı için canla başla mücadele eden tüm sağlık çalışanlarımıza bir kez daha şükranlarımı sunuyorum."