CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde yaptığı toplantısı sonrası açıklamayı Parti Sözcüsü Faik Öztrak yerine, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun yaptı.

Torun şunları söyledi:

*"Yağmacı ve betoncu AKP'nin artık bu anlayışı bitmiştir. Şimdi içinde bulundukları durumdan kurtulmak için ittifak görüşmeleri yapıyorlar. Seçimi kazanamayacağınız anlayışıyla korku ve panik içinde misiniz? Siz o kentleri geçmişte ittifakla kazanmadınız, sadece kötü bir belediyecilik anlayışı ortaya koydunuz. Ülkeyi kötü yönettiniz ve bunun korkusuyla hareket ediyorsunuz."

*"Ne yaparsanız yapın belediyecilikte artık sizin haramicilik döneminiz bitmiştir. Biz hangi partiden olursa olsun tabanda vatandaşla ittifak yapacağız. Biz CHP'nin derman belediyeciliğini, sosyal demokrat belediyeciliği iktidara getireceğiz. Biz artık kentlerimizi ortak toplumsal sözleşmeyle, ortak akılla yöneteceğiz. Birbirimizi kucaklayacağız ve bir arada yaşamanın mutluluğunu tadacağız. Ayrıştırıcı değil kucaklayıcı olacağız."

*Geçmişte hangi siyasi partiye oy vermiş olursa olsun, hangi siyasal anlayışa sahip olursa olsun bizim amacımız bir taban ittifakı ile bir derman belediyeciliğini ortaya koymak. AKP ile MHP her ne kadar ittifak kuracaklarını ifade ederlerse etsinler, inanıyorum ki, vatandaşlarımız tabanda kuracağı ittifaklarla kendisini yönetecek anlayışı göreve getirecektir. İster Trump ister Putin ile ittifak kursunlar, artık çözüm onlar için bitmiştir çözüm CHP'dedir."

*"Biz görevde olduğumuz belediyeleri elbette ki ayrıca değerlendireceğiz. Bugüne kadar ortaya koydukları performansları belli. Devam edip etmeyeceklerimizi açıklayacağız. Biz bütün belediyeleri şöyle sıraladık. Yüksek oy oranıyla kazandığımız kaybettiğimiz, az oy oranla kaybetiğimiz ve kazandığımız yerler olarak ayırdık. Bunları da belli değerlendirmelere tabii tutarak peyder pey açıklayacağız."

*"Önseçim tabii ki yapılacak. Aday tespitinde tek bir yöntem uygulanmayacak. Önseçim, eğilim yoklaması, merkez yoklaması olacak. Bunlar anketlerle beslenecek. İlla tamamında önseçim, eğilim yoklaması, merkez yoklaması olacak diye bir şey yok. Ama ağırlıklı olarak da tabii ki önseçim kullanacağımız metotlar arasında aday tespitinde"