Çin’in denizcilik sektöründe gerçekleşen üretim 2021 yılında ilk kez 9 trilyon yuanı geçti. Çin Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, 2021 yılında Çin’in denizcilik sektöründe üretim ilk kez 9 trilyon yuanı (1 trilyon 428 milyar dolar) aşarak, ekonomik büyümeye yüzde 8’lik katkı yaptı.

Bakanlık, geçen yıl Çin’de deniz ekonomisinin önceki yıla göre yüzde 8,3’lük artışla 9 trilyon 38 milyar 500 milyon yuana ulaştığı bilgisini verdi. Denizcilik sektöründe gerçekleşen katma değer ise önceki yıla kıyasla yüzde 10 artarak, 3 trilyon 405 milyar yuana (540 milyar dolar) yükseldi.

Sektörün, bu yıl da hızlı büyümesini devam ettirmesi bekleniyor. Zira yılın ilk aylarında Çin tersaneleri sipariş rekoru kırdı. Çin gemi yapımcıları en az 2,5 milyar dolar değerinde yük gemisi siparişi aldılar. Söz konusu siparişler, büyük oranda konteyner taşıyıcısı ve doğal gaz tankerlerinde yoğunlaşıyor. Bu gemilerin birçoğu alternatif yakıtlarla da çalışabilecek türde inşa edilecek. Örneğin ülkenin en büyük gemi inşaatçısı olan China State Shipping Corp- geçtiğimiz aralık ayında mevcut taahhütlerinin 2023 ve 2024 yıllarını doldurmuş bulunduğunu açıkladı. Çin, 2021 yılında 22,8 milyon gros ton ile dünyanın en büyük gemi inşaatçısı olup küresel toplam kapasitenin yüzde 50 kadarına sahip. 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı