Erdoğan'ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

"Suriye'de sadece kuzeyde değil genelinde bildiğiniz gibi PKK YPG'den buralarda cirit atıyor. Tabii bunlara destek veren ülkelerin başında da koalisyon güçleri Amerika geliyor ve bunların verdiği her türlü destek silah mühimmat araç gereç bunlarla birlikte burada terörist gibi olan ve bunlara karşı tabi bizde mücadelemizi veriyoruz.

Rejim bunlardan gücünü alıyor. Rejime karşı da aynı şekilde bu mücadele sürdürülüyor. Tabii bir yere kadar  sabrediyoruz.

Biliyorsunuz polisimiz burada şehit oldu. Zaman zaman tabii sivillerden buralarda şehit olanları görüyoruz. Bütün bunlara karşı da mücadelemiz bundan sonraki süreçte çok daha farklı bir şekilde devam edecektir. Yani bu terör örgütlerine Amerika'nın oradaki malum güçlerine karşı rejim güçlerine karşı gerekli olan her türlü mücadeleyi vereceğiz bu konuda kararlıyız.

Tabii Taliban artık dünyada da kabul arayışları içerisinde yani henüz dünyada ülkeler Taliban'ın şu andaki durumunu kabul etmiş durumda değiller.

Ondan sonra ülkelerin kendilerini kabulü noktasında arayışları var ve arkadaşlarımızla yaptıkları görüşmelerde özellikle destekler noktasında gerek İnsani Yardım noktasında gerekse Afganistan yeni sürecin işlerliği konusunda tabii ki talepleri oldu ve bu talepler konusunda da bizler her türlü desteği Afgan halkına vereceğiz.

Yeter ki Afganistan'daki bu yönetim gerçekten uluslararası ilişkilerde hakikaten Afgan halkının haklarını korumada adil bir yaklaşım içerisinde olsun münasebetlerinde bizlerle uluslararası ilişkiler noktasında adil bir yaklaşım içerisinde olsun ve böyle bir adımın atılması halinde Afgan halkı ile bizim kadim kardeşliğimiz var. Kadim dostluğumuz var. Ben onları bir kenara koymamız mümkün değil.

Afganistan'ın altyapısında üst yapısında bizim çok emeklerimiz oldu ve bu emeklerimizi de son ana kadar da hep sürdürdük ve son anda da Kabil Havalimanı ile alakalı biliyorsunuz oranın işletmesini bizler yürütüyorduk. Bundan sonraki süreçte de eğer anlaşma yapılabilirse Türkiye Katar Afganistan bu tür adımları atabiliriz.

Avrupa da ki enerji krizine karşı: Biz tedbirlerimizi ciddi manada zaten aldık. Bundan sonraki süreçte de yine alıyoruz yani Azerbaycan'la anlaşmaların hepsi tedbire yöneliktir biliyorsunuz. Tanap gibi bizim için bir rezervuar adeta söz konusu ama Rusya ile olan anlaşmalarımız bu konuda çok çok hassas ve bu hassasiyetimizi aynı şekilde devam ettiriyoruz.

Gerek Rusya ile olsun gerek İranla olsun gerek Azerbaycanla olsun bu tür anlaşmalar bizim hamdolsun bu tür krizleri yaşamayacağımızın işaretidir.

Fakat sadece İngiltere değil tabii birçok batı ülkelerinde bu tür sıkıntılar devam ediyor. Hamdolsun bizim şu an böyle bir sıkıntımız söz konusu değil ve tedbirlerimizi aldık alıyoruz.

Her şeyden önce bu zat bu konularda samimiyse dürüstse ki böyle bir şeyde yok.

Bu işin merci cinayetlerin neresidir 'yargı'dır. Yargıya müracaat edersin delillerini yargıya sunarsın ve bu siyasi cinayetlerle ilgili böyle bir şey varsa yargıda ne yapar? Bunların üzerine üzerine gider.

Ama bu zat bugüne kadar hep akşam yalan sabah yalan hayatı böyle geçmiş yanına da şimdi birilerini daha toplamış onlar da aynı şekilde yalan terörü işliyorlar ve bu yalan terörü ile de acaba biz iktidarı nasıl zaafa düşürürüz bunun gayreti içerisindeler.

Tabii yalancının mumu yatsıya kadar yanıyor tutmaz ve şu anda da tabii bizler de yargıya özellikle müracaat ederek sorgulanmasını istedik. Kimse çıksın ortaya kim olursa olsun böyle bir siyasi cinayetin işlenmesine bunun ülkemizde yer etmesine asla bizler iktidar olarak fırsat vermeyiz. Ama bu tür iftira atanlara da meydanı boş bırakmayacağız."


Hibya Haber Ajansı