Pazartesi günün KKTC olacağız. Oradan bir müjdemiz var.

Kuzey Kıbrıs'ta malum her yıl yaptığımız törenlerimiz var ve öğrencilerimizi de orada geniş bir heyetle yapmak suretiyle salı akşamı tekrar yurda döneceğiz.

Tüm dünyaya dünya barışının tesisi için mesajlarımız olacak gerek Ersin Bey'in gerek şahsımın mesajları olacak.

Rize ve Almanya da yaşanan sel felaketi ile ilgli soru:

Maalesef Rize de yaşanan felakette 6 kaybımız var 3 Bakanımız orada.

Almanya'dan  bir yardım talebi söz konusu değil ama felaketin boyutunun Almanya'da çok çok büyük olduğu aldığımız bilgiler ışığında anlıyoruz.

Doğu Karadeniz'imiz her zaman bu tür felaketlerle karşı karşıya çünkü bol yağmur alan bir ilimiz.

Tabii çay bitkisi aynı zamanda gübreleme tekniği sebebiyle de aldığı o yağmurla gübrenin yani azotun özellikle bir balçığa dönüştüğü bir bitki ve tabii bu balçığa dönüşmesi de ne yapıyor? Dikey bir kök olmadığı için yatay olduğu için bakıyorsunuz onlar hep birlikte aşağı doğru iniyor.

Ağaçlam cay bitkileri arasında yok onlar söküldü. Çaylıklar yapıldı.

Ciddi manada onlarda da zararlar söz konusu ve tabii temennimiz cana bir şey gelmesin. Ama şu an itibariyle 6 tane orada da maalesef kaybımız var. 2 tane aranan hemşerilerimiz var.

Tüm ölenlerimizin yakınlarına sabırlar diliyorum ölenlerimize rahmet diliyorum.

15 Temmuz ile ilgili soru:

Öncelikle biliyorsunuz dün Şafak Vakti filmi vizyon alarak gündeme girdi ve ulusal uluslararası yüzlerce canlı yayın bu vesileyle gerçekleştirildi.

00:13'de 90 bin camimizden selalar okundu

15 Temmuz itibariyle toplamda 3876 proje ulusal uluslararası gerçekleştirildi. Çeşitli yürüyüşler sergiler anla toplantıları gerçekleştirildi.

Külliyemizin tam karşısında 15 Temmuz Demokrasi Müzesi açılışını yaptık. Tavsiye ederim en kısa zamanda görmenizde fayda var. Gerçekten dijital içerikli bir müze oldu.


Hibya Haber Ajansı