Erdoğan'ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

"Dünyanın 1 numaralı Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'te yeniden sizlerle beraber olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.

İstanbulumuzun Türkiye'nin farklı şehirlerinden TEKNOFEST'e teşrif eden her bir kardeşlerime hoş geldiniz diyorum.

Bu yıl 4'üncüsü düzenlenen TEKNOFEST'in ülkemize milletimize ve özellikle istikbalimizin teminatı gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Bizlere bu gururu yaşatan her sene bir önceki yıldan çok daha görkemli bir teknoloji şöleni sunan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile T3 Vakfı'na tüm paydaş kurum ve kuruluşlarımıza yani gönülden şahsım milletim adına teşekkür ediyorum.

Kurum ve kuruluşlarımız sivil toplum örgütlerimiz firmalarımız milli teknoloji hamlesi nişanesi olan TEKNOFEST için tam anlamıyla seferber oldular. Gece gündüz demeden çalışarak ülkemizin gençlerine bilime ve teknolojiye ilgi duyan her kesimden insanımıza işte bu gurur tablosunu yaşattılar.

TEKNOFEST sadece evlatlarınızı dünyanın en modern teknolojileri ile aynı zamanda onların birlikte iş yapmayın takım ruhu milli duyguları da aşılıyor.

TEKNOFEST Teknoloji Yarışma tarihlerinin belirlenmesini sabırsızlıkla bekliyorum. Kurdukları takımlarla roket insansız hava araçlarını elektrikli araçlardan endüstriyel robotlar teknolojinin çevreye kadar birçok alanda kıyasıya rekabet ediyorlar.

Burada Türkiye'nin yarınlarına yön verecek bilim insanları mühendisler var.

Varsın birileri gençlerimizi tanımak yerine harflerle kategorilerine ayırsın.

Gençlerimizi kısır gündemlerine alet etmeye çalışın varsın birileri hiçbir ayrım yapmadan bu ülkenin gençlerini kucaklamak yerine siyasi ikballeri ve hırsları uğruna kutuplaştırmanın peşine düşsün.

Burada dünyanın seyrini değiştirecek olan uzay yolcularını bilim insanları mucitleri fizikçileri evet karşımda fizikçileri görüyorum.

Siz gençlerimizle hem de sizleri en güzel şekilde yetiştiren anne babalarınızla gurur duyuyorum.

TEKNOFEST'te yorulmak nedir bilmeyenlerin kendine sınır çizemeyenlere festivalidir.

Türkiye'nin ürettiği helikopterlerle uçaklarla insansız hava araçlarıyla otomobille gurur duydunuz mu? Elhamdülillah.

Artık zaman yakın TOGG halkımızın istifadesine sunulacak.

İnşallah bu ve benzeri organizasyonların sayısını artıracak Türk gençliğini yeni dünyanın en yetkin nesil haline getireceğiz.

2018 yılında TEKNOFEST yolculuğu başladığında 14 teknoloji yarışması 20000 başvuru sahibi var. 2021 TEKNOFEST'te geldiğimizde ise teknoloji yarışmalarının sayısı 35'e çıkarken bu yarışmalara başvuran sayısı 10 kat artarak 200 bini buldu.

2018'de yarışmacının 2 milyon liralık ödül 2 milyon liralık da maddi destek sağlanırken bu yıl bu rakamı 12 milyon lira seviyesine çıkardık.

Gençlerimizde daha çeşitli alanlarda daha fazla yarışma sunabilme imkanı buluyorlar. Gençlerimizin sadece savunma sanayi alanındaki işlere değil en yeni teknolojileri ne de hazırlıyoruz. Uçan araba tasarımından iletişim teknolojilerine sağlıkta yapay zekadan sanayide dijital teknolojileri biyoteknoloji ve inovasyondan tarım turizm çevre ve enerjiye kadar birçok sivil alanda yarışmalar düzenliyoruz.

Çok geniş bir organizasyon olmasına rağmen şimdiden bölgemizde ve dünyada kendinden söz ettirmeyi başardı.

İnsansız hava araçlarımız manşetleri süslediği gibi TEKNOFEST dünya medyasının gündeminde bir numara olmalıdır. İnşallah önümüzdeki yıldan itibaren uluslararası bir marka haline getirecek can Azerbaycan'dan başlayarak dost ve müttefik ülkelerde de düzenleyeceğiz.

Küresel teknoloji ve inovasyon şölenine dönüştüreceğiz. İstiyoruz ki dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın yeni bir fikri olan yeni bir teknoloji geliştiren ya da yeni icat kuran genç o fikri o teknoloji o girişimi tanıtmak istediğinde aklına TEKNOFEST gelmeli.

Öyle küresel bir marka haline getirelim ki dünyanın gençleri bu festivale katılmak için can atsın. Sizlerin gayretleri sizlerin destekleriyle İnşallah bunu da başaracağımıza ben inanıyorum.

Kardeşim bugün yerli ve milli teknolojilerimiz de ki başarıları eğer konuşabiliyorsan bunda son 19 yılda atılan adımların çok büyük payı bulunuyor.

19 yıldır yaptığımız yatırım ve atılımlarla TEKNOFEST gençlerimizin yaktığı teknoloji ateşinin altyapısını hazırlıyoruz.

Biz bugün kurtarmak için değil büyük ve güçlü Türkiye'yi inşa etmenin derdindeyiz.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisimiz gerekse Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız bünyesinde birçok çalışma başlattık. Halihazırda 66 ilimizde bulunan dene yap teknoloji atölyelerine 2023 yılına kadar 81 ilimizin tamamına yaygınlaştırılıyor.

Göreve geldiğimizde esamesi okunmayan Ar-Ge ve yenilikçilik ekosistemimiz geliştirmek için büyük çaba harcadık.

Yapay zeka robotik kodlama siber güvenlik gibi geleceğin teknolojilerine yönelik dersler ve gençlerimize sağladığımız girişimcilik inovasyon ve Ar-Ge destekleri bunların yanısıra açık kaynak platformu ile yeni nesil yazılım okullarıyla TEKNOFEST gibi organizasyonlarla bu eğitimleri taçlandırıyoruz.

Eskiden okulda öğrenilen matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi dersleri gerçek hayatta ne işimize yarayacak denilirdi. Bu soruların cevabını TEKNOFEST'te görüyorlar.

Okulda öğrendikleri matematik, fizik, kimyayı kullanarak tasarlıyor, elektrikli araçları araştırıyor. İHA'ları yine bu amaçla milli teknoloji hamlesi ışığında ülkemizin teknoloji kabiliyetlerini en üst seviyeye taşımak için çaba harcıyor. Başarılarınızı ödüllendirmek motivasyonunuzu en yukarıda tutmak için var gücümüzle çalışmayı sürdürüyoruz.

Sevgili gençler; aynı gökte uçsa dahi karganın dünyası başka, şahinin dünyası başkadır.

Ülkemizde de siyaseti, ekonomiyi savunmayı diplomaside milletin gözü yerine başkalarını gözünden okuyan bir kesim bulunuyor.

Bunlar ilimde, bilimde, sanatta ,sporda, kültürde özgün bir eser ortaya koymazlar.

Batı dünyası karşısında olabildiğince ezik kendi halkına ve ülkesine karşı son derece kaba ve küstahdırlar.

Bunlara rağmen başardığımızı da sizler biliyorsunuz. 40 yıllık siyasi hayatı çetin mücadelelerle dolu bir büyüğünüz olarak sizlere şu gerçekleri hatırlatmak istiyorum. Size yapamazsınız başaramazsınız diye üst perdeden ahkam kesenlerin sözlerine asla kulak asmayın.

Heyecanımızı anlamayanlara, yeteneğinizi küçümseyenlere sizi kafalarındaki dar kalıplara hapsetmeye çalışanlara, asla pirim vermeyin. Kendi başarısızlıklarına sizi ortak etmelerine kesinlikle rıza göstermeyin. Kadrolu felaket tellallarının hayallerinizde aranıza girmesine asla müsaade etmeyin.

Sizler bizim en kıymetli varlığımız, bu ülkenin en büyük hazinesisiniz. Biz sizlere inanıyoruz, Biz sizleri seviyoruz. Siz gençler, daha 21 yaşındayken çağ açıp çağ kapatan dahi Türk Fatih Sultan Mehmet Han'ın torunlarısınız.

Sizlerin gözlerinizdeki şık kalbinizdeki ateşi görebiliyorum. İstiklalimiz ve istikbalimiz için hep daha ileriye gitmek ülkemizin kodlarına işlenmiştir. Sizlerle yol yürümekten büyük bir büyük bir gurur duyuyorum."


Hibya Haber Ajansı