Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''DSÖ verilerine göre, Amerika ve Çin'den sonra Covid-19 konusunda en çok aşı projesi yürüten 3'üncü ülke durumundayız'' dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

-'Araştırmaya devam eden her bilim insanımızın yanında olmaya devam edeceğiz.  Okul öncesi eğitime odaklandık. Okul öncesi eğitim oranını yüzde 75'e kadar çıkardık. Son 2 yılda 159 öğrencimiz uluslararası organizasyonlarda ödül aldı. Geldiğimizde yüzde 10 dolayındaki okul öncesi eğitim oranını 5 yaş grubunda yüzde 75'lere kadar yükselttik. Hedefimiz yüzde 100'e taşımaktır. Bir ilmin eyleme dönüşmesi yeterli değildir. Gerekli olan faydalı hale gelmesidir. Bilim ve teknolojiyi yıkıcı güç olarak kullanan ülkeler var. Biz yeni teknolojiyi insanlık için kullanırız. Bu yıl içerisinde yeni bir çağrı daha açarak alanının en iyisi en az 100 araştırmacıyı da ülkemize kazandıracağız.

-TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu ile bilim seferberliği başlattık. 436 araştırmacımız, aşı ve ilaç geliştirme odaklı 17 proje yürütüyor. 3 aşı adayımız faz çalışmalarına başlamak üzere. Yenilikçi aşı adaylarının yerli üretimi konusunda çalışıyoruz. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, Amerika ve Çin'den sonra Covid-19 konusunda en çok aşı projesi yürüten 3'üncü ülke durumundayız.

-Bu süreçte bilim insanlarımızı çocuklarımıza rol model olarak gösteriyor, düzenlediğimiz araştırma projesi yarışmaları, ulusal ve uluslararası bilim olimpiyatları ile çocuklarımızı bilim insanı olma ve girişimcilik konusunda geleceğe hazırlıyoruz.

-Teknofest yarışmalarıyla gençlerimizi büyük bir heyecanla icat peşinde koşmaya teşvik ediyoruz. Dene yap teknoloji atölyelerinde genç yeteneklerimizi geleceğin mucit adayları olarak yükselen teknolojilerle buluşturuyoruz.

-Bir ilmin sadece eyleme dönüşmesi yeterli değildir, gerekli olan faydalı hale gelmesidir.

-Bilim ve teknolojik gücü güç olarak kullanan ülkeler var. Biz yeni teknolojiyi insanlık için kullanıyoruz.

-Uluslararası lider araştırmacılar programı vasıtasıyla 21 farklı ülkeden 127 üst düzey araştırmacı çalışmalarını Türkiye'ye taşıdı.

-Bunlardan biri Fransa'nın ve dünyanın önde gelen araştırma kuruluşlarından birinde 36 yıldır temiz ve güvenli enerji konusunda çalışmalar yürüten Prof. Dr. İskender Gökalp hocamızdır.

-Gidecek çok yolumuz, yapacak çok işimiz var. Sahip olduğumuz sinerji ve potansiyelin bizleri en kısa sürede hedeflerimize ulaştıracağına yürekten inanıyorum.