AFP'nin haberine göre, liman kenti Mahshahr'da Kaymakam Fereydoun Bandari'nin "isyan" olarak nitelendirdiği olay sırasında bir polis memuru öldürüldü.

İzeh'de yerel vali Hassan Novovati, bir "genç"in "isyancılar" tarafından vurularak öldürüldüğünü ve 14 polis memurunun yaralandığını söyledi. Shadegan kasabasındaki yetkililer, bir protestocunun "fırsatçılar ve isyancılar" tarafından vurularak öldürüldüğünü söyledi.
Reformcu gazete Arman-e Melli, "Huzestan halkı her gece protesto gösterileri düzenliyor, protestolar yıllardır sürüyor" dedi.

İnternette yayınlanan videolar, güvenlik güçlerinin protestocuları şiddetle dağıttığı Ahvaz, Hamidiyeh, Izeh, Mahshahr, Shadegan ve Susangerd'deki protestoları gösterdi.
Videolar, yüzlerce kişinin çevik kuvvet polisi tarafından çevrelenirken rejim karşıtı sloganlar atarak yürüdüğünü gösteriyor. Bazı silah sesleri duyuluyor.
Reformcu Etemad gazetesi, Huzistan'daki duruma dikkat çekmek için sosyal medyada Arapça "Susadım" etiketinin gündemde olduğunu söyledi. Huzistan, genellikle marjinalleşmeden şikayet eden büyük bir Sünni Arap azınlığa ev sahipliği yapıyor.
2019'da eyalet, İran'ın diğer bölgelerini de sarsan hükümet karşıtı protestoların odak noktasıydı.

Etemad, "Uzun zaman önce ilde protesto ve huzursuzluk işaretleri vardı, ancak yetkililer her zaman olduğu gibi onlara hitap etmek için son dakikaya kadar bekledi." Dedi. Dedim. Dedim.

Tahran'daki rejim geçen hafta su kıtlığını gidermek için Huzistan'a bakan yardımcılarından oluşan bir heyet gönderdi. Çarşamba günü devlet televizyonu, ordu kamyonlarının aynı şeyi yapmasından bir gün sonra İslam Devrim Muhafızlarına ait olduğunu söylediği uzun bir su kamyonu kuyruğunu gösterdi.
Yıllar geçtikçe, kavurucu yaz sıcağı dalgaları ve mevsimsel kum fırtınaları, bir zamanlar verimli olan Huzistan ovalarını kuruttu. Bilim adamları, iklim değişikliğinin kuraklığı şiddetlendirdiğini söylüyor.
Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani bu ay İran'ın "benzeri görülmemiş" bir kuraklıktan geçtiğini ve ortalama yağışın bir önceki yıla göre yüzde 52 azaldığını söyledi.
Kısmen yetkililerin şiddetli kuraklık ve artan elektrik talebi olarak nitelendirdiği durum nedeniyle Tahran ve diğer bazı büyük şehirlerde kesintiler bu ay başladı. Geçen yıl, yağışlar neredeyse yüzde 50 azaldı ve geride su kaynakları azalan hidroelektrik santralleri bıraktı.

İran'da geçmişte yaşanan su endişeleri, öfkeli göstericileri sokaklara taşıdı. Huzistan'da yaklaşık 5 milyon İranlının temiz içme suyuna erişimi olmadığı için İran, ulaşılabilir en yüksek sağlık standardına sahip olma hakkıyla ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olan su hakkına saygı göstermiyor, korumuyor ve yerine getirmiyor."