Avrupa (AB) 'yi yeni merkez üssü haline getiren corona virüs, Avrupa ülkelerinde etkisini arttırmaya devam ediyor. Corona virüs (covid 19) gündemiyle toplanan AB Dışişleri Bakanları, toplantıyı salgın nedeni ile internet üzerinden video konferans yoluyla gerçekleştirdi.

Toplantı sonunda AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, basın toplantısı düzenleyerek ele alınan konular hakkında açıklamalar yaptı. 

Yapılan toplantıda AB Dışişleri Bakanları ile AB-Türkiye ilişkilerinin de ele alındığını açıklayan Borrell, AB olarak Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile resmi düzeyde görüşmelerin başlatılacağını söyledi. 

Borell, Türkiye ile devam eden bir anlaşmalarının bulunduğunu bu anlaşmada yerine getirilmeyen kısımların olduğunu yinelerken, bu kısımların gümrük birliği ve vize serbestisi olduklarını söyledi. 

Borell, AB ile Türkiye arasında görüş ayrılıklarının olduğunu fakat sığınmacıların Türkiye ve AB'yi yakından ilgilendirdiği, Türkiye-Yunanistan sınırında ilk günlere göre daha iyi bir manzara olduğunu kaydetti.